Now T.O. - 10/07/1986


Lol Tolhurst o úspechu v Severnej Amerike


The Cure sa v tomto roku vydajú iba na jediné turné, ktorým sa budú túlať po Severnej Amerike a v túto nedeľu (13.7.1986) zavítajú aj do Kingswoodu. Je pravdou, že v rodnej Británii v tomto roku odohrali niekoľko open-air vystúpení a je možné, že pred nástupom do štúdia odohrajú ešte zopár koncertov v Európe.

No na tejto strane Atlantiku majú zrejme najpevnejšiu a najoddanejšiu fanúšikovskú základňu. Ďaleko od vrtkavej Británie, kde sa móda, hudba a trendy menia každým týždňom, našla skupina v Severnej Amerike solídne základy, na ktorých môžu stavať svoje ďalšie práce.

Aj Lawrence Tolhurst, spoluzakladateľ a klávesák skupiny, súhlasí s tvrdením, že na oboch stranách Atlantiku majú veľmi zreteľne odlišné publikum. Pred odchodom do New Yorku nám povedal: "Tu v Británii, kedykoľvek vydáme nejakú nahrávku, je zloženie nášho publika doslova závislé na úspechu daného singla. Pár mesiacov po ňom akoby nás už každý ignoroval."

"V Amerike akoby to neustále rástlo, v podstate sa to tam "buduje" už päť rokov a bez akéhokoľvek snaženia z našej strany. Je to proces, ktorý graduje, každá naša návšteva na tomto kontinente zvyšuje našu popularitu. V Británii je to vždy ako na húpačke, raz sme na vrchole, raz nie."

Podľa Tolhursta sú The Cure "permanentne vyťažení" a ich rozvrh znamená štyri či osem mesiacov koncertovania a k tomu prakticky každý rok album. Aj to je podľa neho podstatou "dichotómie" medzi dvoma kontinentmi.

"Akonáhle sa v Británii stanete populárnym, tak to nebude trvať dlho - ak tam jednoducho dosiahnete úspech, tak si môžete byť istý, že to nebude vôbec podľa vašich predstáv. No v Amerike ste úspešný v pravom slova zmysle a sú tu ľudia, ktorí vlastne kráčajú so skupinou od jej začiatku a hreje ich pocit, že vždy dokážete prichystať niečo skvelé, na rozdiel od Británie, kde majú ľudia pocit, že tým úspechom ste ich vlastne zradili. Ale to už je akási perverznosť britskej povahy."

Tolhurst podotkol, že The Cure profitujú hlavne "z toho, v čom sme najlepší - komponovanie spoľahlivých rytmických bassových liniek s jemnými melodickými popevkami na pozadí - je to jednoducho čosi priamočiare. Kedykoľvek sa pokúšame o niečo viac komplikované, tak to má tendenciu straty akéhokoľvek citu a stane sa to nezaujímavým."

Zloženie skupiny sa stabilizovalo na "piatich priateľov", ktorých vzťahy sú poprepletané dlhoročnými známosťami ešte pred fungovaním kapely. Tolhurst podotkol, že vďaka tomu sa medzi nimi etablovala väčšia úprimnosť s rešpektom ku komponovaniu a nahrávaniu. Uvoľnenejšie si vymieňajú názory, sú k sebe otvorenejší a každú skladbu tak vidia z viacerých perspektív.

A práve táto stabilita a optimizmus sú hnacím motorom Tolhurstovho entuziazmu týkajúceho sa prác na novom albume, pre ktorý už pripravili 20 skladieb v demo podobe a v talóne majú ďalších 100.

"Myslím, že na albume bude zopár dlhších kúskov v porovnaní s tými, ktoré sme nahrali na predošlých albumoch. Ale samozrejme sa tam objavia aj priamočiare popové záležitosti. V tejto chvíli je to mix všetkých štýlov. Nemyslím si, že budeme môcť veci presne definovať skôr, ako na konci roka - momentálne sa len pohrávame s nápadmi a základnými štruktúrami - zatiaľ nemáme žiadne texty ani názvy skladieb."

"No myslím, že na tomto turné zopár nových kúskov odohráme, aby sme zistili, ako budú fungovať, nakoľko sme doteraz takú šancu ešte nemali. Normálne totiž ideme na turné až vtedy, keď vydáme album. Tentoraz sme sa pre koncerty rozhodli úplne spontánne a myslím, že nám to len prospeje - budeme tak mať šancu vidieť reakcie ľudí na nové veci a možno nám to pomôže ich potom usmerniť. Sme z toho doslova nadšení!"

So súčasným trhom Severnej Ameriky majú The Cure omnoho väčší kreatívnejší rozsah, čoho si je Tolhurst plne vedomý. "Naše nápady vždy dosahujú bod, kedy my osobne nepotrebujeme žiadne štandardy, aby fungovali. Síce to vyvoláva väčší tlak na produkciu, ale my sa pokúšame robiť si veci po svojom a nepadať do tieňa aktuálnych trendov."

zdroj: Music Notesthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi