Najvoľnejšia úprava - 10/1983


Čo majú spoločné The Cure, The Banshees, Kráľovský balet a Crawley? Roberta Smitha!


Bolo trochu prekvapením vidieť Roberta Smitha z The Cure späť v Anglicku. V čase, keď sa motal s The Banshees po Škandinávií, bol zrazu povolaný domov, aby v Top Of The Pops odprezentoval "The Walk". Skutočne to potešilo. Po niekoľkých albumoch a zmenách v zostave, zostalo z tria, ktoré svoju kariéru začalo v roku 1978, iba duo. The Cure totiž v tomto roku reprezentujú iba Robert a Laurence "Lol" Tolhurst, ktorí sa rozhodli skúsiť "možnosť najvoľnejšej úpravy".

Slovami Roberta: "Dostali sme sa do akejsi pasce, tak ako ktorákoľvek iná skupina. Rozhodli sme sa to využiť ako prostriedok pre veci, ktoré sme chceli urobiť. Neboli za tým žiadne finančné záväzky alebo tlaky."

V akejsi účinnej hibernácií sú už od ich minuloročného singla "Let´s Go To Bed" a Robert má radosť, že ani "The Walk" to nezastavilo v dobíjaní rebríčkov.

"Ukázalo sa, že aj s novými aránžmánmi to funguje. No myslím, že až po tomto začnú tlaky, aby sme v tom pokračovali."

Tá súčasná "uvoľnenosť" znamenala pre The Cure asi toľko, že z celého roka spolu pracovali iba šesť týždňov. Ako však Robert vysvetlil, neznamená to, že by sa im nechcelo. "Sme stále priatelia... čo je dosť zvláštne. Laurence sa obyčajne niekde vždy večer objaví, kde som aj ja." A Robert, ktorý stále žije v Crawley, často uňho prespí.

"Ja jednoducho v Londýne žiť nemôžem. Keď sa vraciam do Crawley, kedy opustím všetky tie neresti, ktoré Londýn ponúka, tak je to pre mňa skutočný odpočinok. Pár dni v Crawley, to sú ako dvojtýždňové prázdniny. Ak by som zostal v Londýne, za krátky čas som pod zemou."

Na druhej strane, Laurence je z tých "nerestí" úplne ohromený, nech už si pod tým predstavíte čokoľvek. "Viac ako ktokoľvek, koho som poznal," zahundre Robert. Dokonca si užíva "život umelca", púšťa sa do kadejakých podivne znejúcich projektov a možno bude produkovať práce francúzskej skupiny s názvom The Rock Bordello.

"Nazdávam sa," poznamená Robert, "že jediný dôvod, prečo sa o nich tak zaujíma, je ich speváčka."

No Robert sám zažíva momentálne hektické obdobie. Od minulého roka hrá na požiadanie v The Banshees, na poste gitaristu, takže ďalšia "voľná zostava".

"Tá zostava je tak trvalá, ako každý z nás chce. Nič nie je napísané na papieri. Pokiaľ to bude fungovať, budeme pokračovať... presne takto som vždy chcel, aby kapela fungovala."

No a potom je tu The Glove. Jeho projekt so Stevom Severinom, na ktorom začali pracovať v čase, kedy Siouxsie a Budgie zmizli na Havaj, kvôli prácam na albume The Creatures. Veci od The Glove "ťažko opísať, je to všetko trochu zložité," no čoskoro vyjde singel s názvom "Like An Animal", ktorý bude očividne "letný". Nasledovať ho bude album "Blue Sunshine", na ktorom sa objavia aj Ginny Hewes a Annie Hogan z The Mambes (tie sú už snáď všade, nie?).

Po skončení koncertovania vo Švédsku s The Banshees, sa Robert vráti k práci s The Cure. "Niekedy v tomto roku" sa pustia do nahrávania piateho albumu, vystúpia na festivale v Cornwall a odohrajú zopár vystúpení v Amerike.

"Na americkom publiku skúsime otestovať náš nový materiál."

No a aby to bolo naozaj všetko, Robert sa bude takisto spolupodieľať na baletnej adaptácií "Les Enfants Terribles" Jeana Cocteaua v podaní Kráľovského baletu. Niečo je už z toho dokončené, ale ide to veľmi ťažko.

"Zrejme to dokončím v spánku, aj so všetkým, čo tam chcem mať."

Objavili sa nejaké komentáre, že sa Robert zúčastní osobne na premiére, no zdá sa, že sa tomu bráni a radšej uprednostní pred baletom niečo iné.

"Neviem, ako sa to vlastne celé skončí," zahundre. "Nechcem totiž, aby som sa potom stal vďaka tomu terčom výsmechu."

autor: Dave Rimmer
zdroj: Smash Hits, 20/10/1983thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi