Catch - 1987


Reportáž z natáčania videoklipu


"Nostalgia koktailov, cikády a južné more. The Cure sú naspäť na francúzskej Riviére, kde v tieni olivníkov natáčajú svoj najnovší videoklip k singlu "Catch".

The Cure práve dokončili filmovanie svojho nojnovšieho videa, "Catch". Ide o jeden z mnohých titulov ich nového albumu "Kiss Me, Kiss Me, Kiss Me", ktorý dostal zlatý disk už pred svojim vydaním. A ide o dvojalbum, dvojitý ako pery, dvojitý ako pár očí... nahrávali ho v Miraval, v kláštore prebudovanom na nahrávacie štúdio, na juhu Francúzska.

Ale poďme upokojiť puritánov, ktorý sa ešte nespamätali z "popového" a záchvat naháňajúceho videa "Why Can´t I Be You". Robert "tragická tvár" Smith sa zmenil na Roberta "medvedík Teddy" Smitha, ktorý sa usmieva a ukazuje svoju radosť zo života (skutočne!), predvádza klauní tanec hodný titulu "Five Stars" a uplatnil by sa ním zrejme aj v ďalších tanečných zoskupeniach (hlavne tých, ktoré vystupujú v sobotňajších nočných šou). "Catch" zrejme prekvapí aj tých, ktorí očakávali nové video v štýle "InBetween Days", "Close To Me" alebo už spomínané "Why Can´T I Be You".

Táto skladba je absolútne odlišná od všetkého, na čo sme doteraz boli od Smitha a The Cure zvyknutí. Ide o vokálnu baladu nasiaknutú inštrumentálnymi partami pripomínajúcimi atmosféru a kúzlo Juhu. Pri troche väčšej fantázií si môžeme predstaviť "Imaginárnych chlapcov" hrajúcich za zvuku cikád obklopených nekonečnými vinicami tiahnucimi sa za obzor, kam len ľudské oko dovidí.

Vo videu uvidíte záhradu, v ktorej sa každý z členov prechádza za východu slnka v Prevence sám, zablúdia v labyrinte kvetov, s prekvapením hľadia, čo ich čaká za najbližším rohom domu, bez toho, aby jeden druhého stretli.

Poézia a estetika sú už vlastne agendou Roberta Smitha, ktorý vyhlásil: "Chceli sme natočiť trochu "lichotivé" video, niečo v štýle, akým sme sa doteraz neuberali, video, v ktorom by sme vyzerali skutočne dobre, prirodzene a oddýchnuto..."

Video bolo zrealizované bez akéhokoľvek scenára, nič nebolo vopred plánované, pretože The Cure majú nekonečnú dôveru v Tima Popa, ich dvorného režiséra, ktorý s nimi spolupracuje od videoklipu k "Let´s Go To Bed". Popeho jednoduchosť je práve to, čo sa Smithovi a jeho družine páči, ako aj to, že dokáže pre nich vytvoriť doslova zázraky.

"Predtým, ako sme stretli Tima," povie Smith, "sme boli z prezentácie kapely doslova frustrovaní. Objavil som ho cez video Soft Cell, ktoré režíroval. Noc, v ktorú sme sa stretli sme celé hodiny debatovali o všetkom a ničom. Tim je veľmi inštinktívny človek a naše skladby vníma rovnakým spôsobom, ako ich vnímame my. Je to niečo neobyčajné. Pred natáčaním videa vždy spolu diskutujeme o nosnej myšlienke, o pocitoch, ktoré chceme videom vyjadriť, no v momente, ako sa natáčanie začne, sa neriadime ničím. Má všetku našu dôveru. Našu spoluprácu vidím ako dokonalú jednotu."

Tim režíroval aj prvú celovečernú snímku The Cure, koncert v Orange. "Je to mimoriadny film," opíše ho Robert, "s množstvom špeciálnych efektov, ako napr. v "Inbetween Days". Jednoducho zvláštny film, prirovnal by som ho k filmu "Rambo Bridge" Jimiho Hendrixa."

Všetko však nasvedčuje tomu, že spolupráca Smith/Pope tuná nekončí. Robert Smith totiž potvrdil dohady, že sa zaujíma o svet filmu: "Veľmi rád by som napísal scenár alebo dialógy k filmu, išlo by o dokumentárny film, značná časť by bola ponechaná na improvizáciu, no nateraz je to v štádiu projektu. Ale inak, nikdy by som nemohol byť hercom, nemohol by som interpretovať inú postavu. Filmový priemysel ma trochu mätie, ľudia sú fascinovaní celebritami, toto nechápem. Boli sme v Cannes, počas festivalu, kvôli nejakej reklame. Príšerné čosi, doslova sme utiekli na filmovačku "Catch"."

Filmovalo sa na priamo na Francúzskej Riviére, v prekrásnej vile obklopenej známou Plážou anjelov, kde mohli turisti občas zazrieť prechádzajúcich sa The Cure. Ako sa tam objavili po prvýkrát, ihneď sa rozhodli, že sa bude filmovať priamo tam, v úžasnej vile veľkolepej umelkyne Gisèle Paul-Tissierovej, ktorá ju nedávno venovala nadácií Harpa, ktorá tu hodlá založiť hudobné múzeum. Určite v ňom uvidíme aj časť venovanú The Cure.

zdroj: Sault, France, 1987thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi