Top30 of the 1980´s


Robertove obľúbené skladby z 80-tych rokov minulého storočia


01. ABC - Look of Love - zdravím, tu je Robert Smith z The Cure v Top30-tkou rokov 80-tych. Veľmi príťažlivou. Niekde teda musíme začať a čím by sa dalo lepšie, než niečím, čím bol definovaný klasický pop 1980-tych rokov? Čistý, nablýskaný, bez slov, ktoré sa obvykle používali, no ale keď je ten song taký skvelý... ABC a ich "The Look Of Love".

02. The Associates - Tell Me It's Easter on Friday - Keď The Cure podpísali v roku 1978 svoju prvú zmluvu s Fiction Records, mali vtedy v inom labeli kamošov. Rozumeli sme si s nimi skvele, vyrazili s nami na turné, na ich prvom albume, "The Affectionate Punch" som im vypomohol s vokálmi a skutočne som miloval všetko, čo vyprodukovali. Táto skladba však vyčnieva nad ostatným a vždy bude patriť medzi moje naozaj najobľúbenejšie skladby. Toto sú The Associates s ich "Tell Me It´s Easter On Friday".

03. David Bowie - Lets Dance - ďalšia skladba je od jedného z mojich večných hudobných hrdinov. Zbožňujem veci, ktoré vyprodukoval v rokoch 70-tych, 90-tych, ale tak trochu aj v oplzlých a možno v jeho tvorbe nie tak úspešných rokoch 80-tych, no ďalšia skladba, iba z dôvodu, akým zaspieva slovo "flower" niekedy v tretej minúte alebo tak nejak, veď viete. Nakoniec, aj tak som mal v pláne zaradiť jednu jeho pieseň, takže David Bowie s "Let´s Dance".

04. Bananarama and Funboy 3 - It Ain't What You Do (It's the Way that You Do It) - ďalší originálny zvuk a skvelá spolupráca. Toto je dokonalá kombinácia hudby, textu, hlasov, nástrojov, produkcie, charakterov, štýlov. V menej ako troch minútach dokáže táto skladba vyčariť celé leto. Toto sú Bananarama s Funboy 3 s "It Ain't What You Do (It's the Way that You Do It)".

05. Kate Bush - Cloudbusting - ďalšia skladba by mohla patriť aj do mojej Top30-tky všetkých čias. Zbožňujem na nej úplne všetko. Pamätám si na časy, kedy som si zvykol púšťať celý album "The Hounds Of Love" a to pekne nahlas, doslova pred každým koncertom The Cure v roku 1985. Bola to moja obľúbená skladba vtedy, je mojou obľúbenou aj dnes. Kate Bush a jej "Cloudbusting".

06. Cocteau Twins - Persephone - ďalšia skladba pochádza od skupiny, ktorá má pre mňa veľmi veľmi špecifický význam. Ich album "Treasure" som si pustil vo chvíli, kedy som sa pripravoval na môj svadobný deň. Bolo veľmi ťažké z neho vybrať jedinú pieseň, pretože ich milujem všetky. Toto sú Cocteau Twins a "Persephone".

07. Christina - Things Fall Apart - ďalšia skladba ma vracia do čias Vianoc 1981 alebo to mohlo byť v roku 1982(?) v byte Stevena Severina. Plánovali sme s projektom The Glove dobit Japonsko a potom zbytok sveta. Zvykol som ju púšťať na hi-fi súprave parádne nahlas. Neustále dokola, až kým na Londýn nepadla tma a nezačalo opäť snežiť. Dobré ráno, večer, veď sú Vianoce. Toto je Christina s "Things Fall Apart".

08. D.A.F. - Sex Unter Wasser - ďalšia spomienka na Severinov byt. Táto skladba mala zvláštny vplyv na projekt The Glove, aj keď musím priznať, že som si nie presne istý ako. Možno pre tú synthy bassu, možno marimbu alebo pre ten nemecký text? Ale pamätám si dobre, že to bolo v časoch, keď som sa skoro naučil tancovať. Toto sú D.A.F s ich "Sex Unter Wasser".

09. Depeche Mode - Personal Jesus - ďalšiu skladbu spoznáte okamžite. Bolo skutočne zábavné sledovať ich premenu z tínejdžerskej synthy popovej kapely na náležitú syntrockovú skupinu s minimálne jedným veľkým singlom na každom albume. Toto je možno jeden z najlepších. Depeche Mode a ich "Personal Jesus".

10. Dinosaur Jr. - Freak Scene - určite by bola aj v Top 30-tke skladieb všetkých čias. V tejto sa zvuk 80-tych rokov prelína do rokov 90-tych. Jedni z najlepších gitaristov, akých som kedy videl. Dinosaur Jr. s ich "Freak Scene".

11. Echo & The Bunnymen - Killing Moon - myslím, že aj táto skladba by tvorila základ Top 30 všetkých čias. Jedna zo zvláštností 80-tych rokov, ako dekády, je, že skončila s toľkými idiotmi na vrcholoch hitparád. Ako to, že z Iana McCullocha sa nestala osobnosť, keď do roku 1990 vlastne valcovali svet? Echo & the Bunnymen a "The Killing Moon".

12. Peter Gabriel - Red Rain - aj keď "Sledgehammer" urobil skutočnú dieru do sveta, bola to práve táto skladba, ktorá mnou pohla. Ďalšia zvukovo vizionárska pieseň. Ohromný nápor bicích rezonancii, k tomu náležité bassy a celému tomu kraľuje hlas Petra Gabriela, ktorý spieva "Red Rain".

13. Human League - Human - ďalší giganti 80-tych rokov a možno ďalší kandidát na pozíciu v Top 30 všetkých čias. Kapela, ktorá robila veci podobne ako my. Vyšli na povrch z podzemia. Zaľúbil som si túto skladbu už na prvé počutie. A to aj napriek, ba možno práve naopak, Yorkshirovej rapu uprostred, ju stále milujem. Veľmi často a veľmi nahlas. Toto sú Human League a "Human".

14. Jesus and Mary Chain - Some Candy Talking - má v sebe čosi z rokov 60, 70 i 80-tych. Tak zábavné, až príliš zábavné. Toto sú Jesus And Mary Chain a ich "Some Candy Talking".

15. Joy Division - The Eternal - ďalší kandidát na Top30 všetkých čias. Hoci ide o zvuk konca 70-tych rokov, vlastne položil základy zvuku ďalšej dekády. Ovplyvnilo ma to ako umelca, tak aj ako osobnosť, a to veľmi intenzívne. Je to jedna z najsmutnejších a zároveň najlepších skladieb, aké som kedy počul. Joy Division a "Eternal".

16. Chaka Khan - I Feel For You - bolo zopár skladieb v podobnom štýle, ako táto. Je jedno, o aký štýl vlastne šlo. Na správnom mieste, v správnom čase, s nesprávnymi myšlienkami, som si tento štýl skutočne užíval. V podstate sa na mňa táto skladba nalepila a je najlepším príkladom tohto štýlu. Aj napriek rappovaniu. Chaka Khan a "I Feel For You".

17. Madness - Return of the Lost Palmas Seven - ďalšia skladba je jedna z tých, "neviem si pomôcť, jednoducho ju milujem". Dve a pol minúty prudkej vhodnosti niekde vonku s uličníkmi a užívanie si dobrej muziky. Ďalšia skladba, vďaka ktorej som sa takmer naučil tancovať. Toto sú Madness a ich "Return of the Lost Palmas Seven".

18. My Bloody Valentine - Lose My Breath - ďalšia skladba je absolútne nádherný kúsok hudby od jednej z mojich najobľúbenejších skupín. Obzvlášť na nej zbožňujem spôsob, akým sa pri každom nádychu hudba stáva hlasnejšou a hlasnejšou. Geniálne. Toto sú My Blood Valentine s "Lose My Breath".

19. Mel & Kim - Respectable - čo by som mohol povedať o ďalšej skladbe? Jedna z tých tajných, previnilých radostí? Ak to nie je tajné, tak sa necítim vinný, ale je to radosť. Nebolo veľa dní na turné The Cure v roku 1987, kedy táto skladba nehrala veľmi veľmi nahlas. Mel a Kim, "Respectable".

20. New Order - Everything´s Gone Green - a toto bude ďalšia skladba, ktorá postavila základy Severinových "Clockwalk Club" Vianoc. Možno mám z toho niečo aj niekde na fotkách. New Order a ich "Everything's Gone Green".

21. Yoko Ono - Walking On Thin Ice - toto je zasa záležitosť Smithovho klubu vždy o tretej ráno po koncerte, jedno jedna z večných vecí, ktoré sa spievajú s otrasným hlasom neskoro v noci. Milujem túto skladbu, aj napriek tomu kúsku rappu. Toto je Yoko Ono a "Walking On Thin Ice".

22. The Pixies - Gigantic - ďalšia skladba je od jednej z najlepších kapiel na svete, ktoré som kedy videl alebo počul a po tom, čo s The Cure v roku 1989 vyrazili na turné, ich posunili na novú úroveň a to vtedy v podstate len začínali! Táto skladba znie úprimne, jednoducho, bezstarostne, oslnivo a zábavne a hlavne vo mne vždy vyvolá pocity absolútneho šťastia. A hlavne má to najlepšie intro všetkých čias. Toto sú The Pixies so skladbou "Gigantic".

23. The Pretenders - Don't Get Me Wrong - ďalšia skladba je jedna z tých, ktoré Vás postavia na nohy. Nezáleží na tom, ako často, ale keď sa tak stane, ufff! Zamiloval som si ju na prvé počutie. Má v sebe jedny z najlepších pocitov na svete. Hlas, melódia, štruktúra a zvuk... "Don´t Get Me Wrong" od The Pretengers.

24. Prince - Starfish & Coffee - psychedelické rýmovačky, bicie pospiatky, vrzgot harfy, tamburíny, surfové harmónie. Toto je ako vyšité pre roky 60-te, tak aj 80-te, doslova tá skladba bolí. Z jedného z najlepších albumov dekády, táto skladba mi pripomína skvelé časy môjho života. Prince s "Starfish & Coffee".

25. Psychedelic Furs - Heaven - ďalšia skladba je ďalším originálom 80-tych rokov, ak nie viac ako to. Ďalšia skutočne pozoruhodná kapela, okamžite poznateľný zvuk, tri skvelé albumy v poradí, skvelé melódie, slová, tóny, tak ako to, že Richard Butler neovládol celý svet takisto? Toto sú Psychadelic Furs a ich "Heaven".

26. Siouxsie & The Banshees - Dear Prudence - mala to byť skladba "Christine", čo je úplne úžasná skladba, ale potom som prešiel tou psychedéliou a sentimentom. Takže, Robert Smith a The Banshees s ich "Dear Prudence".

27. Soft Cell - Tainted Love - výber tejto skladby je viacmenej evidentný. Možno je na všetkých tých kompiláciách z 80-tych rokov viackrát ako ktorákoľvek iná skladba, ale tie 3 krátke minúty ma vždy vrhnú o 27 rokov späť. Toto sú Soft Cell a ich "Tainted Love".

28. Sugarcubes - Birthday - ďalšia skladba je jedna z tých "Peel show" záležitostí. Ako White Riot alebo Alison alebo One World, či Winting In Vain, kedy som všetko stopol a počúval. Toto sú The Sugarcubes. The Sugarcubes a ich "Birthday".

29. Suzanne Vega - Small Blue Thing - táto skladba je jedna z najkrajších od jednej z mojich večne obľúbených umelkýň. Skvelá, jemná a zvláštna. Toto je Suzanne Vega so "Small Blue Thing".

30. Tom Waits - In the Neighborhood - No, niekde musíme skončiť a kde lepšie, ako na konci abecedy? Nakoniec, jedna z najlepších skladieb zo "Swordfish Trombones", albumu, v ktorom sme sa utápali po koncertoch The Cure počas celých 80-tych rokov. Magický Tom Waits a "In The Neighborhood".

zdroj: Sirius XM, 24/05/2009thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi