Roger pre CureConnections.com


20 rokov albumu "Disintegration"


CCC: Zdravím Roger, čo porábaš v tieto dni a na čom momentálne pracuješ?
Roger:
Som v pohode a nedávno, v januári, mi vyšiel nový sólový album s názvom "Songs From The Silver Box". Darí sa mu dokonca aj v USA a dokonca sa vyšplhal na 13. miesto v albumovom rebríčku univerzitných rádií, som absolútne spokojný.

V marci si dokonca spustil vlastnú internetovú televíziu "1055TV". O čom to je a ako si sa vlastne k tej myšlienke dopracoval?
Bol mi predstavený nový internetový servis, ktorý Vám umožňuje prevádzkovať vlastnú tv stanicu, takže mi to prišlo vcelku zábavné. Chcem ňou predstaviť nové kapely, ktoré sa mi páčia, ako aj predstaviť zopár zaujímavostí.

Názov stanice súvisí s názvom tvojej novej produkčnej spoločnosti. Môžeš nám povedať čosi bližšie o tvojich nových plánoch a nápadoch?
Nikdy som neuvažoval, že by som bol niekedy producentom alebo manažérom, to ma skutočne nezaujímalo, no získal som nejaké znalosti, objavil skupinu, ktorá sa mi páči a chcem im v začiatkoch trochu pomôcť. Volajú sa Machetes, pochádzajú z Toronta, venujú sa punku, glamrocku a rocku, čiže hudbe, ktorú až tak veľmi rád nemám, prípadne som ju dlhé roky nepočúval, no sú to zanietení a skvelí hudobníci, jednoducho som im musel pomôcť.

Aj medzi členmi fóra CureConnections je mnoho talentovaných hudobníkov. Ak by si im mal byť mentorom, čo by si im poradil ako prvé?
Naplno sa venujte tomu, čo robíte, buďte originálni a snažte sa byť trochu odlišní...

Kedysi si vyhlásil, že jedinej veci, ktorej by si sa v hudbe nikdy nevzdal, je tvoj MAC. Ešte stále spolupracuješ s Apple? Nechcel by si nám trochu priblížiť tvoju prácu s MAC-om, resp. Logic Pro? Prečo práve táto voľba?
S Apple spolupracujem veľmi úzko, páči sa mi ako spoločnosť, tak aj jej kultúra a štýl. Logic je jednoducho najlepší software pre komponovanie, takže to bola pre mňa prirodzená voľba. Neviem si momentálne predstaviť, že by som pracoval s niečím iným.

Takisto sám pracuješ na vlastných webovských projektoch.
To áno, hlavne na vlastnej stránke a takisto pre zopár ďalších ľudí, no to sú v podstate jednoduché záležitosti, nič komplikované.

Poďme k tvojej hudbe. V iPodoch mnohých členov CureConnections hrá často skladba "This Grey Morning". Vyvoláva to v nás množstvo pocitov. Plánoval si spoluprácu s Erin Lang alebo išlo o náhodu?
S Erin sme spolu už takmer 9 rokov a všetko, čo sme robili samostatne je s nami nejako zvláštne prepojené, myslím, že by bolo pre mňa veľmi zložité komponovať hudbu bez nej.

Pri porovnaní tvorby Psychedelic Furs, The Cure a tvojej sólovej tvorby ide o absolútne odlišné štýly. Čo ovplyvňuje tvoj aktuálny zvuk?
Moja aktuálna tvorba je výsledkom kombinácie všetkého, čo som kedy robil a toho, čo som v mojom živote schopný robiť. Nikdy som nebol na nič pripravený.

Na pódiu pôsobíš vždy absolútne koncentrovane. Užívaš si hranie so živou kapelou alebo preferuješ viac prácu v štúdiu?
Haha, pôsobím koncentrovane, pretože taký na pódiu naozaj som. Niektoré z vecí, ktoré som hral alebo aktuálne hrám, sú trochu zložité, takže potrebujem presne vedieť, čo robím. Rád hrám s hudobníkmi, ktorých rešpektujem, získate tak množstvo ďalších vecí a zároveň to môžete správne uplatniť.

V roku 2004 si sa podieľal sa soundtracku k dokumentu "Moog". Neuvažuješ v budúcnosti o skomponovaní kompletného soundtracku?
Rád by som pracoval na filmovej hudbe, no muselo by ísť o projekt, v ktorom by som mal absolútnu slobodu, inak by to nebola ani zábava, ani správna kreativita.

Ako predpokladáš, že sa tvoja hudba vyvinie? Po technickej stránke si vždy medzi špičkou. Môžeme po "Songs From The Silver Box" očakávať od Rogera O´Donnela nejakú novinku vydanú v Surround Sound na DVD?
V tomto smere som si nie istý, ale je to niečo, čo ma samého zaujíma. Ak by sa to nevyvíjalo, tak to budem musieť všetko ukončiť, no nemám predstavu ako, a práve v tom tkvie tá krása. Po technickej stránke, nemyslím si, že budem niečo robiť v surround sound, nemám pocit, že by to dnes mal doma bežne každý k dispozícii, hoci som zmixoval môj prvý album v 5.1 zvuku a znie to naozaj úžasne.

Možno v tvojom aktuálnom zvuku necítiť priame ovplyvnenie, ale ktorých umelcov máš stále rád, prípadne ich máš stále na dosah?
Herbie Hancock, Frank Zappa a Jimmy Hendrix, tí ma asi vo všetkom, čo robím, ovplyvňujú najviac.

Akú hudbu počúvaš aktuálne a čo z toho by si odporučil členom CureConnections?
Moja momentálne obľúbená kapela pochádza z Dánska a volá sa Efterklang. Doslova urgujem každého, aby si kúpil ich aktuálny album, ale aj tie staršie.

Tvoj pohľad na nový trend, kedy čoraz viac skupín poskytuje svoje nahrávky prostredníctvom internetu zdarma? Keď si na Vianoce ponúkol na tvojom blogu skladbu zdarma, tvoje slová boli úplne jednoznačné...
Myslím, že džin je z fľaše vypustený a keď som sa ho neskôr pokúšal dostať späť, povedal som si, prečo si nezaželať tri priania. Je bláznovstvo myslieť si, že zakaždým donútime ľudí opätovne zaplatiť za albumy, ktoré si už raz kúpili a ešte k tomu z toho nič nemajú. Milujem hudbu a milujem pocit, že ľudia moju hudbu počúvajú a pokiaľ ju počúvajú, je mi jedno, či za ňu platia alebo nie.

Pokiaľ ide o problémy, ktoré si mal s WMG na MySpace a YouTube, myslíš, že ešte niekedy podpíšeš zmluvu s nejakým labelom?
NIE... mal podpísaný kontrakt s nezávislým labelom, ktorý distribuoval prostredníctvom veľkého vydavateľa a to bola hotová nočná mora. Za takýchto okolností by som zmluvu znova nepodpísal nikdy, so žiadnym labelom, ani nemám pocit, že by sme nejaké nahrávacie spoločnosti viac potrebovali.

Na CureConnections máme takisto niekoľko skvelých fotografov. Je viac ako známe, že sa nielenže zaujímaš o fotografiu, ale si v tejto oblasti aj uznávaným umelcom. Ako je to u teba s fotografovaním, v porovnaní s tvojou hudbou?
Po skončení školy som študoval umenie a vždy som sa na veci pozeral trochu inak, rád zachytávam to, čo práve vidím, ak môžem...

Jeden z členov nášho fóra zažil vystúpenie Thompson Twins v Brightone na turné "Into The Gap". Domnievame sa, že tam si stretol Borisa. Ste stále v kontakte?
S Borisom som sa poznal už sedem rokov predtým, hrali sme spolu v jednej kabaretno-jazzovej kapele. Bohužiaľ, už s ním nie som v kontakte, ale je to ten najúžasnejší bubeník, s akým som kedy hral.

Roger, na ktorú svoju prácu si najviac hrdý?
Myslím, že na tú s Erin, jej album bol pre nás obrovskou vecou, no a potom sú to samozrejme moje dva sólové albumy.

Ako vieš, CureConnections istým spôsobom oslavuje 20.výročie albumu "Disintegration". Album, na ktorom si zohral kľúčovú úlohu. Máš nejaké príjemné spomienky na to obdobie, o ktoré by si sa s nami rád podelil?
Mám to ten album veľa dobrých spomienok, príliš veľa, aby som vytiahol iba jednu.

Množstvo fanúšikov stále vedie dohady, ktoré zo skladieb toho albumu sú postavené na tvojich nápadoch. Podľa nás to boli "Untitled" a "Fear Of Ghosts". Je nejaká šanca, že by si nám to sám prezradil?
"Fear Of Ghosts" a "Out Of Mind". "Untitled" bola Simonova skladba.

Ktorá skladba z "Disintegration" je v roku 2009 tvoja najobľúbenejšía? Priznám sa, že od "Trilogy" som ten album nepočul.

Aký je to pocit, keď si uvedomíš, že od vydania albumu a následného Prayer Tour ubehlo už 20 rokov?
Že som už starý!

Koľko zo svojho štýlu si mohol preniesť do koncertov Prayer Tour? Boli všetky tie aranžmány, záložné pásky a setlisty skutočným rozhodnutím kapely?
Záložné pásky sme začali používať až potom, čo do kapely prišiel Jason. Setlisty sú vždy Robertovou záležitosťou, ale s aranžmánmi je to ako s nahrávaním, každý má svoju rolu. Do produkcie The Cure som vniesol veľmi málo z môjho vlastného štýlu.

Roger, ako vieš, na CureConnections máš veľa fanúšikov a dokonca aj medzi fanúšikmi The Cure. Nie, že by to bola večná téma, ale radi by sme sa ťa spýtali, či si si vedomý, koľko fanúšikov by ťa rado videlo späť v kapele.
Ale áno a je to veľmi milé, ale milšie je, keď ľudia chápu, že som šťastný, keď sa môžem venovať vlastnej hudbe a aký som bol v The Cure nešťastný. E-maily od ľudí mi vravia, že majú moju hudbu radi a to je pre mňa veľmi dôležité.

Ak by ti raž Robert opäť zavolal a požiadal ťa opätovne o spoluprácu, odpovedal by si stručne alebo by si uvažoval?
Bola by to stručná odpoveď.

Už dlho sa tradujú chýry o možnosti, že by sa s The Cure objavili na pódiu všetci bývali členovia kapely a spolu oslávili 30-rokoch jej fungovania. Pripustil by si to aspoň na jeden večer?
Nie.

Povrávalo sa, že počas nahrávania albumu "The Cure" vypomáhal s gitarami kapele aj Porl. Mohol by si nám povedať, o ktoré skladby konkrétne išlo?
Nie, nevypomáhal. Vtedy v kapele vládol obrovský nepokoj a Simon absolútne odmietal pracovať s Porlom. Dokonca sme v jeden deň hovorili o možnej šesťčlennej zostave na turné, ale to chcel iba Robert.

Ďalším veľmi populárnym ex-členom je Perry. Ste stále v kontakte, pracuje aj on na nejakom hudobnom projekte?
Len veľmi zriedka a pokiaľ viem, hudbe sa vôbec nevenuje.

Mohol by si jedným slovom charakterizoval každý z týchto albumov? - Disintegration - Wild Mood Swings – Bloodflowers - The Cure?
Smútok – Sklamanie – Čísla - Otrasné

Mohol by si členom CureConnections odkázať čosi osobné?
Vždy som mal veľmi silné priateľské puto s fanúšikmi The Cure a mnohé z toho, čo som urobil, kapele dúfam pomohlo. S Perrym sme vždy bojovali za to, čo chceli fanúšikovia. Myslím, že patríte k tým najlepším fanúšikom na svete a dúfam, že The Cure sa bude dariť a budete mať z nich radosť.
S láskou
Roger

zdroj: cureconnections.comthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi