Livid 2000 – 10/2000


Rozhovor pre austrálsky Channel 5


Vyrazil som si von, kúpil si album "Bloodflowers", vypočul, zamiloval si ho a potom zalamentoval nad skutočnosťou, že vďaka tej hlúpej kombinácií - strach Roberta Smitha z lietania a rečiam o úplnom rozpade kapely - nebudem mať šancu The Cure už nikdy vidieť naživo. Myslím, že tak ako ja, aj mnoho ďalších ľudí spozornelo, keď v relácií Livid 2000 ohlásili rozhovor s Robertom Smithom! Je pravdepodobné, že The Cure už viac na turné po Austrálií nevyrazia, takže si rozhodne prečítajte tento rozhovor, mohol by byť ich posledný...

Zdravím, tu je Jabbatron s reláciou Livid 2000, sedíme v našom mimi, momentálne doslova s osobnosťou milénia, s Robertom Smitom z The Cure. Ahoj, Robert.
Zdravím.

Už si niekedy sedel v mini?
Samozrejme, moje úplne prvé auto bolo práve malé sivé mini.

Staral si sa oň vzorne?
Jasné, bolo to moje najlepšie auto... Myslím, že ma stálo 50 libier a slúžilo mi celých 5 rokov.

Skvelé. Máš potuchy, kde je teraz?
No... dal som ho do šrotu... ale boli to naozaj dobre investované peniaze vtedy... bolo to super autíčko.

Si šikovný investor!
Hehe... a za odvoz do a zo školy som si účtoval od spolužiakov peniaze na benzín.

Takže si aj rodený obchodník. Aj teraz šoféruješ? Svoje vlastné auto?
No, momentálne si nejaké vyberám. To posledné, čo som mal, mi slúžilo celých 10 rokov a predtým, ako sme vyrazili na turné, prestalo fungovať. Spodok je úplne prehrdzavený.

Ups.
Ale, je lepšie nevravieť, čo mu je, pretože ho chcem... však viete.

Je to Porsche, však?
No, to zrovna nie. Mizerná výroba, Japonec, pohon všetkých 4 kolies, ale typ vám neprezradím.

A aká hudba ťa pri šoférovaní najviac ukľudní?
Tom Waits.


To vážne?
Vďaka tej hudbe dodržujem predpísanú rýchlosť.

Stretol si sa niekedy s Tomom? Si jeho veľký fanúšik?
No, fanúšik som, ale nikdy som ho nestretol. Ale stretol som zopár ľudí, s ktorými za posledných 10 rokov hral, boli na našich koncertoch, nejakí gitaristi myslím... ale inak, ľudí z hudobných skupín stretávam veľmi zriedka. Pokiaľ nie sme na festivaloch, tak sa tomu šialenému kolotoču vyhýbam, z celého sveta sa poznám trochu lepšie možno s piatimi ľuďmi, ktorí pôsobia v známejších kapelách. A to je... to je fajn, teda podľa mňa... je lepšie mať menej, ale skutočne dobrý kamošov, s ktorými ste v kontakte, chodíte na párty a zdravíte sa štýlom, "Héj, už si tu zasa?"

Jasné, každého na akcií poznať a tak...
Jasné, v opačnom prípade sa stále okolo seba pozeráte, kto tam všetko je... to vážne neznášam. Ale inak... je skvelé byť opäť v Austrálií. V backstage vládne výborná atmosféra.

Ľudí sme sa dnes pýtali, ktorú z kapiel, ktoré tu dnes hrajú, by radi zobrali do svojho tour vanu. S kým by ste si podelili mieste v Cure vane?
Jasné, že s No Doubt.

To vážne?? No to je super!
A to hlavne preto, že sa v tomto roku o nás veľmi pekne vyjadrovali. Začiatkom roka sa dokonca boli pozrieť na našich koncertoch a zakaždým, keď som sa o nich s niekým rozprával mi bolo povedané, "vieš, že Gwen sa nechala počuť, že váš koncert bol ten najlepší, aký v tomto roku zažila? Vraj vás už nevidela pekných pár rokov, hoci veľmi veľmi dávno vás už na koncerte zažila."

Gwen nám nedávno povedala, že bola na vašom koncerte v Paríži a že vraj požiadala security, aby ju vpustili do vášho autobusu, pretože sa s vami chcela stretnúť.
Aj sa jej to podarilo.
Šibalka. Keď teraz sedíš v tomto mini, tak som si nie istý, či už v tvojom starom alebo novom aute, máš nejaké tie doplnky. Bez čoho sa ty pri šoférovaní nezaobídeš?
Najväčší rozdiel medzi starým a novým Mini je lepšie výškové nastavenie sedadla, kvôli svetlometom. Myslím, že je to fakt skvelá zmena.

Ten nápad pochádza z Austrálie.
To vážne? To je skvelé, pretože ak vás niekto osvetlí, tak potom... (pozrie sa na Mini). Ale celkom sa podobá na tom moje. Mal som tam dokonca takú prepážku na rukavice a vážne sa do nej zmestili iba tie rukavice, to bolo šikovné. V porovnaní s Ladou, ktorú som mal potom, vyzerá toto auto doslova luxusne. Tá mala len jeden budík, aj na ňom bolo všetko po rusky... nikdy som aj tak nevedel, čo má vlastne ukazovať, ručička sa nikdy nepohla, tuším to bolo pokazené.

Možno to bolo ruské rádio. Ale.. prečo som sa to vlastne pýtal, momentálne totiž predávame auto doplnky. Ak sa pozrieš do kufru, tak tam nájdeš oficiálne Cure auto doplnky. (Jabbatron ukáže Robertovi celú zbierku miniatúrnych Cure modelov)
Čože? Ešte aj na zavesenie na spätné zrkadlo?

Jasné, dokonca si môžeš zavesiť na krk vlastnú slučku. Toto je malý Robert. (Robert sa pozrie na mini Roberta Smitha a zatvári sa trochu rozpačito)
To ktorá chorá hlava toto vymyslela?

No, vyhlasili sme súťaž. Kto chcel, mohol urobiť mini modely svojej obľúbenej kapely. No a najviac sme dostali postavičiek z The Cure.
(Robert si obzrie mini model The Cure v skrini na motív videa "Close To Me") Ale toto je celkom milé, nie? Osadení do skrine, to sa podarilo.

Ale späť... všetci sme uverili, že koncerty v Austrálií sú jedny z posledných, ktoré The Cure odohrajú..
No, myslím, že... nejak sme všetci svorne pochopili, že toto turné je to posledné veľké, ktoré odohráme. Je to obrovské turné a práve táto austrálska časť je z celého turné moja najobľúbenejšia. Ale celé turné je skvelé, zažil som na ňom ešte viac zábavy, ako za posledných 20 rokov dokopy.

Takže ak dnes večer budú nejaké slzy, tak si nemyslím, že to bude zo štípania očí alebo podobne..
Nie, určite padne viac sĺz, ako som teraz schopný povedať.

Robert... ďakujeme veľmi pekne. Bolo mi potešením sa s tebou stretnúť a nech sa vám dnes koncert vydarí.
Vďaka. Majte sa.

zdroj: Channel V, Austrália, 01/10/2000
afoolisharrangement.comthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi