Démoni z detstva – 07/2004


Smith sa pokúša na svoje detstvo zabudnúť


Palm Beach, Florida - Robert Smith z The Cure sa priznáva, že ešte aj vo svojich 45-tich rokoch sa veľmi ťažko zbavuje svojich démonov z detstva, vďaka ktorým kedysi nenávidel svojich rodičov a utvrdilo ho to zároveň v rozhodnutí nemať nikdy vlastné deti.

V exkluzívnom rozhovore nám líder The Cure prezradil, že dnes svojich rodičov, Alexa a Ritu, opäť miluje no priblížil nám aj obdobie, kedy ich vedľa seba nedokázal vystáť.

"Keď som bol malý, tak 11 - 12 ročný, tak som dosiahol bod, kedy som svojho otca a mamu doslova nenávidel. Dnes ich samozrejme milujem, som s nimi v neustálom kontakte, ale trvanie z ich strany na tom, aby som chodil do školy, robil si úlohy, bol dobrý študent, rôzne tresty... boli to doslova muky, ale priznám sa, nikdy by som nechcel byť na ich mieste," povie Smith.

Britský skladateľ, považovaný za jedného z najväčších predstaviteľov gothického roku, spomína na svoje detstvo v šatni amfiteátra Sound Advice Music v Palm Beach na Floride, kde vystupovali v minulú nedeľu, a zároveň dodáva, že svet, v ktorom žije sa mu vôbec nepáči a aj preto uzavrel so svojou ženou Mary dohodu.

"Nemám v sebe dostatok zodpovednosti, aby som mohol vychovávať dieťa, ani som dokonca nikdy dieťa nechcel. A vôbec, načo je dobré priviesť do tohto sveta dieťa?"

"Keď som bol mladší, povedal som svojim rodičom, že sa nikdy neožením a nebudem mať deti a hoci som sa nakoniec oženil, definitívne žiadne deti nechcem. Tento svet je príliš šialený, skazený vojnami, plný chudoby a materializmu... odmietam byť v takom svete otcom," prízvukuje spevák narodený 21.apríla 1959 v anglickom Blackpoole.

Aj na vyššie uvedené chcel Smith reflektovať prostredníctvom grafiky ich aktuálneho albumu "The Cure", na ktorý vybral najlepšie kresby svojich 25-tich synovcov, neterí a krsniat. Svoje "decká" požiadal o ilustráciu obalu albumu a bookletu a tieto následne odsúhlasili ostatní členovia skupiny: Simon Gallup, Perry Bamonte, Jason Cooper a Roger O´Donnell.

Kresby týchto detí vlastne vyjadrujú ich nočné mory, obavy, hnev a vízie súčasného sveta v podobe bábok vláčiacich okovy a zbrane, démonov, zlomených sŕdc a zavraždených anjelov.

Prečo je Justin tak populárny?

Líder školy a alternatívnej rockovej skupiny založenej v Crawley v roku 1976 je presvedčený, že dobrá hudba pretrvá veky, no nemyslí si, že toto sa týka aj novej generácie pop rocku.

"Samozrejme sa nájdu aj dnes skvelé skupiny, lenže dnes vidím novú generáciu, ktorá si svoje idoly vytvára prirýchlo, príliš rýchlo im stúpne sebavedomie, neviem, prečo sa to deje aj v pop rocku, jednoducho sú veci, ktorým už nerozumiem, ako napr. popularita Justina Timberlaka, prečo? Myslím, že práve nad týmto by sa mala nová generácia zamyslieť," zdôrazní tvorca hitov ako "Boys Don´t Cry", "Fascination Street", čo "The Lovecats".

DF (Mexico City), sme tu!

Považovaný za ikonu, nie iba v hudbe, hlavne vďaka svojej typickej čiernej, ktorá bola preňho vždy charakterisktická, rovnako ako husté strapaté vlasy, sa Robert Smith so svojou skupinu objaví po prvýkrát v ich histórií v DF (Mexico City) na štadióne Sport Palace, 4.septembra 2004. Jeden z dôvodov, prečo sa rozhodli zaradiť Mexiko do rozpisu aktuálneho turné je dlh skupiny voči tamojším fanúšikom, ktorí ich o koncert ich krajine žiadajú už celé roky.

"Už v Monterrey (1992) som si uvedomil, aká obrovská chyba bola nezájsť aj do Mexico City, pretože tam máme úžasne oddaných fanúšikov, ktorí nám to zrejme neodpustia. Chceli nás tam vidieť, dostávali sme celý čas nekonečné množstvo e-mailov. Takže sa chystáme splatiť svoj dlh," povie.

Kvinteto, ktoré celosvetovo predalo viac ako 27 miliónov albumov, medzi ktoré patria aj klasiky ako "Pornography", "Three Imaginary Boys", či "Seventeen Seconds", je myšlienkou koncertu v Mexico City doslova nadšené.

"Nikdy som v tých končinách nebol, takže sa tam strašne teším. Všetci, ktorí tam už koncertovali, nám potvrdili, že tamojší ľudia sú veľmi oduševnení a o meste som sa dopočul, že je nádherné, plné kontrastov, takže už niet nad čím váhať. Ideme!"

The Cure sa objavia po druhýkrát aj v Monterrey, a to 2.septembra 2004.

zdroj: Provincia NewsPaper, Morelia, Mexiko, 30/07/2004thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi