NME Godlike Genius - 11/2008


The Cure si prevezmú cenu "Godlike Genius"


Najslávnejší "syn" mestečka Crawley, Robert Smith, prevezme do svojich rúk, spolu so svojou super goth kapelou The Cure, cenu "Godlike Genius".

Bývalý žiak školy Sv. Wilfrida, ktorého rodina stále žije v okolí Crawley, bude poctený cenou NME. Touto cenou sa môžu dodnes hrdiť Ozzy Osbourne, New Order, The Clash a The Manic Street Preachers.

Svoj úplne prvý koncert odohrali The Cure práve v Crawley a zúčastnil sa na ňom aj reportér Observeru.

Skupina hrala pred vypredaným hľadiskom školy Sv Wilfrida v decembri 1976, vtedy ešte pod názvom Malice. Z príležitosti 30. výročia tohto koncertu povedal pre Observer zástupca riaditeľa školy, David Buckley, že skupina, ktorá sa dala dohromady v šiestej triede, stále spomína na školu s láskou.

Ako nám prezradil: "Stále k nim prechovávame veľké sympatie, sú slávni po celom svete a nie často sa stáva, že by si takýto ľudia spomenuli na školu, v ktorej vyrastali. Veľmi pozorne sme sledovali ich vzostup začiatkom 80-tych rokov a dodnes sledujeme, ako sa im darí."

"Jedna z mojich kolegýň, učiteľka prírodných vied, raz Robertovi povedala, že by sa mal skôr sústrediť na vyučovanie, než na hudbu. Myslím, že dnes to ľutuje!"

Vtedajší šiestaci naverbovali na koncert aj novinára Observeru, Martina Creasyho, hoci s nimi nikdy predtým neskúšal hrať.

Nick Crocker, ktorý dnes na škole Sv. Wilfrida učí náboženstvo, chodil kedysi s Robertom na francúzštinu a dodnes si spomínal na koncert Malice v roku 1976. Minulý rok sa pre Observer vyjadril nasledovne: "Na ten školský koncert si pamätám veľmi dobre. Boli ako každá začínajúca kapela. Myslím, že vtedy ešte Robert nebol ich frontmanom, ak si dobre pamätám, bol to ten chalan v obleku. Hrali množstvo prevzatých záležitostí, celé to otvorili s "The Boys Are Back In The Town" od Thin Lizzy a zahrali aj "Foxy Lady" od Hendixa"

Pán Crocker takisto prezradil, aký bol Robert Smith žiakom. "Robert bol veľmi bystrý, myslím, že akademickú stránku práce pochopil veľmi rýchlo. Vždy bol zanietený pre hudbu a takisto veľmi kreatívny."

"Oblečením sa v tých časoch od ostatných až tak veľmi nelíšil. Nosil to, čo väčšina chalanov v jeho veku, pokúšal sa svojej uniforme vteliť vlastnú osobnosť a takisto sa snažil byť svojim vzhľadom jedinečný."

Nakoniec dodal: "Roberta Smitha som však poznal ešte predtým, ako som ja sám nastúpil do školy Sv. Wilfrida, hrával som s ním totiž často futbal. Ale už v tých časoch mal pekne strapaté vlasy!"

zdroj: Crawley Observerthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi