Robert pre MTV Italy - 11/10/2008


Rozhovor s Robertom krátko pred vystúpením v Ríme


MTV: Ten všetok aplauz patrí tebe... počuješ to?
Robert:
(v rozpakoch)

MTV: Takže, dnes večer sa chystáte predviesť celý váš nový album "4:13 Dream". Povedz nám teda niečo o tom vašom novom diele, novom zvuku... ak je v tom teda niečo nové...
Robert:
Hmm... trvalo to trochu dlhšie, než sme to dali všetko dohromady a dokončili druú polovicu prvej časti albumu, ktorá vyjde o pár týždňov a toto je prvý, a pravdepodobne jediný krát, čo ho zahráme v celej svojej dĺžke.

MTV: Je pravdou, že vaše vystúpenie bude rozdelené na dve časti, prvá bude celá venovaná novému albumu, tá druhá bude niečo ako "Najväčšie hity", prečo si sa vôbec pre také niečo rozhodol?
Robert:
Chceli sme jednoducho prísť s niečím iným, myslím tým zahrať nový album od začiatku do konca, niektoré skladby z albumov totiž nikdy naživo nehráme, takže v tomto prípade je to pre nás trochu vzrušujúce, no a tá druhá časť, to bude pre nich niečo ako veľmi dlhý prídavok, skladby, ktoré všetci dobre poznajú.

MTV: Povedal si raz, že pri komponovaní tohto albumu si zažil akýsi "autorský blok", ako si sa cez to dostal, ako si našiel inšpiráciu?
Robert:
Nikdy v živote som nezažil autorský blok.

MTV: Vážne?
Robert:
Nie.

MTV: Dobre. Asi mám zlé informácie.
Robert:
Ja ani nerozumiem konceptu takého "autorského bloku", pretože ak kreatívne umenie beriete ako prácu, čo je samozrejme nesprávne, ani nemôžete autorský blok zažiť, pretože máte ten pocit istoty, že jednoducho musíte niečo povedať... ako potom môžete mať nejaký blok? Ja som sa snažil dokončiť 33 skladieb a v tom čase sa ma niekto spýtal, ako mi to ide. A ja som odpovedal, "je to trochu zložité, nájsť správne slová, aby sa dali zaspievať". Nie je ťažké ich napísať, je však trochu zložité usporiadať ich tak, aby ste ich mohli presvedčivo zaspievať. No a zrazu sa rozšírilo, že mám "autorský blok". Rozhodne som však žiadnym netrpel.

MTV: Obyčajne sa takáto vec, akú dnes chystáte, udeje pred malým publikom a dokonca aj na utajenom mieste. Vy ste sa však rozhodli to skúsiť pred obrovským davom, ktorý tu na vás čaká, takže... ako sa cítiš?
Robert:
Je to veľmi vzrušujúce, nakoľko ide o skutočný koncert, nie.. vlastne je to ukážka práce, keďže ide o nový album, ale ja by som ho rád zahral naživo a užil si tak takúto skúsenosť, spolu so skupinou... nebudeme sa tu prezentovať ako niečo, ja neviem... to by nebolo dobré.. sme vo veku, kedy už robíme veci iba kvôli novým skúsenostiam, zážitkom, takže je to vlastne ambícia dokázať takéto čosi a môže to dopadnúť aj úplne príšerne, ale na koniec ide o to, že si to budeme pamätať.

MTV: Nechal si sa počuť, že za tých 30 rokov kariéry tu boli rôzne verzie The Cure, čo myslíš, akú verziu The Cure vykresľuje tento album?
Robert:
Ak počkáte ešte dve hodiny, tak to zistíte... Chcem povedať... ako sa vyvinul tento album... my sme vlastne pôvodne nahrali dvojalbum, takže máme k dispozícii množstvo odlišných vecí, no a z tohto prvého albumu sa stal akýsi mix, vlastne reflektuje na moje vnímanie kapely po 30-tich rokoch činnosti. Dúfam, že sa bude ľuďom páčiť, pretože je to ten typ širšie dostupného albumu, je veselý a pravdepodobne aj menej emotívny, akým bude ten druhý. Ten druhý bude totiž reprezentovať temnú stránku The Cure. Tento je trochu ľahší.

MTV: Je medzi tými skladbami, ktoré plánujete zahrať v druhej časti vášho vystúpenia, konkrétna, ktorú hráš naozaj rád?
Robert:
Nanešťastie sa chystáme zahrať 13 nových skladieb a potom tu bude ďalších, možno 13, ale na to budeme mať asi 2 minúty, inak nás potom asi polícia zatkne. Medzi nimi sú samozrejme aj moje obľúbené, no niektorých som sa musel dnes večer vzdať, ale inak... nedávno sme skončili koncertovanie po svete, za tých šesť mesiacov sme odohrali asi 70 rôznych skladieb a... mne sa páčia všetky, ja si to na pódiu, keď ich hráme, užívam, som ich súčasťou a keď na ne publikum dobre reaguje, máte ich radi ešte viac, takže kúsky ako "Just Like Heaven, "Friday I´m In Love", "Boys Don´t Cry", tie majú skvelú odozvu, ktorú cítite a máte z toho radosť. A potom niekedy tie emotívne skladby, rovnako dobré, ak nie lepšie, ale iným spôsobom, akosi stratíte, pretože ľudia na ne zasa tak nereagujú, len sa pozerajú... takže, vždy je to iné...

MTV: Takže to určitým spôsobom záleží na ľuďoch?
Robert:
Áno, tá myšlienka, pre ktorú sme sa dnes rozhodli, predviesť publiku nový album, je lepšia, ako urobiť iba nejakú prezentáciu, pretože ľudia priamo vidia, čo robíme a je to tak omnoho omnoho lepšie.

MTV: A rovnako je to pre teba aj akýsi test.
Robert:
Áno, dá sa na to pozrieť aj takto, takže dúfajme, že to bude mať dobrú atmosféru.

MTV: Robert Smith, ďakujem veľmi pekne, uži si váš koncert..
Robert:
Ďakujem.thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi