Lol Tolhurst o The Cure - 01/2008


Exkluzívny rozhovor pre stránky The Cure Portugal


Tak aké mali Levinhurst turné? Máte nejaké plány ohľadne koncertov v Európe?
Lol:
Turné sa vydarilo. Chceme však vidieť viac ľudí, takže sa znova vydáme na turné v máji (2008)! Európa? Ak bude možnosť... Momentálne žijem v USA a turné v Európe by bolo trochu drahé, no stále žijem v nádeji.

Hudobne sú Levinhurst na hony vzdialení produkcií The Cure (to isté platilo aj o Presence). No aj tak príde na váš koncert množstvo ľudí z dôvodu, "že je to nová kapela Lawrenca Tolhursta". Aký je to pocit?
Lol:
Jednoducho tak to je! Minulosť sa zmeniť nedá a ani to sám nechcem. Ak moje meno a minulosť stále priťahujú pozornosť, tak nech to tak zostane!

Súhlasíš s našim názorom, že váš prvý album, "Perfect Life", je melodickejší a jednoduchší než jeho nasledovník, "House By The Sea", ktorý je viac temnejší a záhadnejší? Išlo o zámer?
Lol:
Áno a áno! "House By The Sea" je viac uváženejší album a tento prístup si chcem zachovať aj do ďalšieho albumu. Po 20-tich rokoch som opäť využil živé bicie! Takže, buďte v strehu!

Niekto prehlásil, že tvoja hudba je najvhodnejšia na upršané zimné ráno. Súhlasíš?
Lol:
Alebo je vhodná pre slnečný deň na pláži v Kalifornii, kde žijem. Emócie mi vychádzajú priamo zo srdca, nie sú to len nejaké letmé pocity.

Ak už nie Levinhurst, koho by si uvážil ako najvhodnejšieho predskokana The Cure na chystanom turné? Nemyslíš, že by bolo lepšie mať namiesto predkapely skôr video, ako tomu bolo kedysi v prípade "Carnage Visors" alebo "Eyemou"? Dokonca vieme, že si jeden z mála, kto vlastní kópiu filmu "Carnage Visors". Bude to niekedy vydané, prípadne dostupné pre fanúšikov?
Lol:
Nemyslím si, že byť predskokanom je zasa niečo výnimočné. Radšej budem mať vlastné koncerty, aj keď na ne príde 20 ľudí, ktorým sa to páči, než sa snažiť pred dvoma tisíckami ľudí, ktorých to nezaujíma. "Carnage Visors" bol skvelý nápad. Ale myslím, že kópia, ktorú som mal, mi niekde zmizla pri sťahovaní do USA...

Texty ku "Grinding Halt" a "All Cats Are Grey" pochádzajú z tvojho pera, teda aspoň tak sa povráva. Preferuješ The Cure viac melodických alebo rockových?
Lol:
Som autorom oboch piesní, no "All Cats Are Grey" je môjmu srdcu najbližšia, pretože je to veľmi osobná pieseň o smrti mojej mamy. A je preferujem The Cure!

Ako si vnímal "prevratový" rok 1983, kedy sa zvuk z "The Figurehead" a "One Hundred Years" zmenil na "Let´s Go To Bed" a "Speak My Language"? Bol si s novým smerovaním spokojný alebo si mal pocit, že The Cure po odchode Simona Gallupa zomreli?
Lol:
Viete, štúdiové sedenia k tým skladbám boli v Paríži a šlo o skutočnú zábavu, takže si myslím, že som bol vtedy šťastný. Autorom väčšiny textu "Speak My Language" som práve ja, takže sa v nej odrazili práve tie pozitívne pocity z toho obdobia.

Ako veľmi si vlastne vtedy participoval na skladbách The Cure? Písal si texty, prinášal nápady? Vraví sa, že Simon stojí za skladbou "Harold And Joe", dokonca skomponoval demo k "Mint Car", jeho sen bol základom skladby "A Chain Of Flowers", Porl bol zasa mentorom "Fight". Povráva sa, že si napísal "Homesick", je to pravda? Čo všetko si ešte urobil pre skupinu? Myslím demá a podobne...
Lol:
Áno, demo "Homesick" je moja práca. Myslím, že ľudí vždy prekvapí zistenie, že The Cure fungovali dlhé roky ako kapela, ktorej tvorbu majú na svedomí viacerí jej členovia. Dodnes mám pocit, že sme v tých časoch boli skutočne nepremožiteľní. Aj keď tomu tak v skutočnosti nie vždy bolo!

Vieme, že "The Blood" bola napísaná po konzumácii fľašky "Portského" a následne sa The Cure pokúšali inšpirovať odrodou "Fado", ale očividne z toho nič nebolo. Vieš nám o tom povedať čosi viac?
Lol:
Ani nie. V tomto smere mám veľmi slabú pamäť (to má asi na svedomí to Portské).

Keď bol v roku 1987 prizvaný do skupiny Roger O´Donnell, aby ti asistoval, vedel si, že sa blíži tvoj koniec v The Cure? Ako si na to vlastne reagoval? Aký bol tvoj prvý dojem z Rogera? Takisto sa nedá nevšimnúť, že v klipe "Just Like Heaven" sa sotva mihneš... čo sa vlastne stalo?
Lol:
Nemyslím si, že by som mal vtedy pocit, že by som strácal entuziazmus alebo nevnímal veci úplne jasne a triezvo! Myslím, že Rogerovi sa stalo to isté čo mne a ja som si ho vtedy moc nevšímal (a možno tam bol práve preto). "Just Like Heaven"? Myslím, že v ten deň som sa necítil najlepšie, takže to bol zrejme len Timov nápad ma schovať! Ha! Ha!

Ako vnímaš kariéru The Cure po tvojom odchode? Ešte stále máš pocit, ako si raz povedal, že The Cure to si ty, Robert a Simon?
Lol:
sú dve verzie mojej definície The Cure:
1. Robert, Simon a ja - pocit úzkosti a sily
2. Robert, Simon, Porl, Boris a ja - melodickí a krásni

Ak by si v The Cure zostal, myslíš, že by išli tou istou cestou alebo by sa ich zvuk zmenil? Je pravda, že si väčšinu skladieb z "Disintegration" nenávidel?
Lol:
To vážne neviem, ale dá sa predpokladať, že by to znelo inak, ako to malo aj inak znieť, kým sa nestalo to, čo sa nakoniec stalo! Nemyslím si, že bola iná možnosť konca vecí v tej dobe. To o tej nenávisti som vyslovil počas jednej divokej noci v opitosti. Ale tak som to naozaj nemyslel! Myslím, že som vtedy nenávidel viac seba, ako tie skladby!

Je zaujímavé sledovať paralelnú úlohu Garyho Biddlesa v The Cure. Počas turné v roku 1982 sa pripojil ku vám na pódiu v skladbe "The Cure Is Dead", stál po boku Simona Gallupa v období Fools Dance, v Presence bol zasa s tebou. Čo vlastne robí ten človek dnes?
Lol:
Žije v Los Angeles kúsok odo mňa, často sa s ním zhováram a bol na poslednom koncerte Levinhurst v rámci októbrového turné. Je súčasťou mojej minulosti.

Počul si z nejakého live záznamu nové skladby The Cure? Ako vnímaš Porlovu náhradu chýbajúcich kláves?
Lol:
Porl je bez pochýb najmuzikálnejšou osobnosťou v The Cure v celej ich histórií, takže myslím, že vôbec nemá problém vyplniť klávesové party. Neviem, ako znejú v aktuálnej zostave, pretože som ich ešte nepočul. Ale som si istý, že na chystanom turné túto možnosť mať budem!

Ako vnímaš fakt, že ti nová kniha "Never Enough" dala tak trochu za pravdu? Si spokojný, že si mal možnosť povedať svoju verziu príbehu The Cure a fanúšikovia tak mohli zistiť, že si kľúčovou časťou úspechu skupiny, aj napriek tomu, čo Robert povedal v minulosti?
Lol:
Nechcem nikoho prínos v The Cure pošpiniť, tobôž nikoho očierniť osobne. Ale, viete, pravda je vždy len pravda!

Mohol by si opísať jedným slovom každého člena The Cure, ako aj každý album? Pripravil som pre teba zoznam:
Lol:


- Michael Dempsey - neochvejný
- Matthew Hartley - nerozvážny
- Porl Thompson - vynikajúci
- Simon Gallup - prispôsobivý
- Phil Thornalley - úprimný
- Andy Anderson - silný
- Boris Williams - vynaliezavý
- Jason Cooper - spoľahlivý
- Perry Bamonte - jemný
- Roger O'Donnell - džezmen
- Robert Smith - génius
- Lol Tolhurst - detto..ha!

-Three Imaginary Boys - nevinný
-Seventeen Seconds - delikátny
-Faith - smutný
-Pornography - úprimný
-The Top - zvláštny
-The Head on the Door - silný
-Kiss Me Kiss Me Kiss Me - túžobný
-Disintegration - nostalgický

Rok 2008 bude pre Cure veľmi významný... 30-te výročie vydanie singla "Killing An Arab". Ako myslíš, že by sa to malo osláviť? Je nám jasné, že nás odbiješ tým, že je to otázka pre Roberta, ale... čo myslíš, že by mohol urobiť? Je niečo, čo by si si želal, aby sa udialo? Čo by ti urobilo najväčšiu radosť?
Lol:
No, viem, že sa bude točiť nejaký dokument, dokonca som sa o tom rozprával s ľuďmi z Universal... A svetové turné by bolo tiež príjemné.

Napriek tomu, čo Robert rozprával celé roky, si mnoho ľudí myslí, že The Cure patria ku kultúre gothu a hlavne ku gothic rockovej scéne. Tvoj názor? Myslíš, že sa vôbec niekedy snažili The Cure priblížiť k tej vlne?
Lol:
Myslím, že tu ide len o potrebu určitých ľudí mať The Cure na zozname, ktorý je pre nich dôležitejší, než hudba samotná. Nedávno som bol požiadaný o spoluprácu na knihe o smutných a skľučujúcich skladbách, no odmietol som. Takto nejako vnímam našu prácu a nemyslím si, že to Robert vidí inak.

Ako sa dívaš na súčasnú rockovú hudbu? Vieš nám spomenúť nejakú tvoju obľúbenú súčasnú skupinu? A najobľúbenejšia skupina všetkých čias?
Lol:
Hudba sa neustále vyvíja a mal som možnosť počuť množstvo nových kapiel. Momentálne sa mi však asi najviac páčia Battles a The Mars Volta. No a tie naj naj kapely všetkých čias... jednoznačne CAN a Kraftwerk.

zdroj: The Cure Portugal, 01/2008thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi