Parched Art - 11/2006


Porl a Andy vlastnými slovami.


Gitarista The Cure, Porl Thompson, a výtvarník Andy Vella sa s Colette Meancherovou porozprávali o maľovaní.

Ktorým albumom The Cure ste navrhovali obal a na ktorý ste najviac pyšní? AV: Robili sme obaly väčšiny nahrávok The Cure - Faith, The Top, Head On The Door, Standing On A Beach, Kiss Me.., Disintegration, Wish, Picture Show, Galore... a v zozname by sme mohli pokračovať. No a ja osobne som najviac pyšný na "Kiss Me Kiss Me Kiss Me".

Kde ste vlastne študovali umenie?
AV:
Worthing a The Royal College Of Art

Ako ste sa vlastne stali "komerčnými" umelcami?
PT:
V podstate sme do toho jednoducho povedané "spadli" a padáme doteraz.

Predávajú sa vaše diela?
PT&AV:
Ak by sa na toto dalo odpovedať, znamenalo by to, že pracujeme na neinšpiratívnych projektoch. V tom, čo robíme, nevidíme nejaký zisk, u nás to nie je tak, že si na konci nejakého projektu urobíme fajku v políčku "predané".

Reflektujú obaly albumov/singlov, ktoré navrhujete, na hudbu, ktorú na nich sami tvoríte?
PT&AV:
Prvé, čo si na albumoch všimnete, je obal, ako pri knihách. Obal je časť albumu, ktorou sa niečoho dožadujete a samozrejme reflektuje na hudbu a imidž skupiny. So skupinou trávime vždy množstvo času v štúdiu, nasávame tak atmosféru a pocity, ktorými je nahrávka vyplnená.

Do koľkých spoluprác s hudobníkmi ste zapletení?
AV:
Obyčajne do mnohých, niekedy do zopár a býva aj obdobie, kedy do žiadnych.

Čo Vás inšpiruje?
AV:
Maľovanie číslami a pohľad na život cez objektív.

Čo sa vašim prácami na obaloch snažíte vlastne zachytiť?
PT&AV:
Niektoré obaly sú obrazom snívania bez predstavivosti počas počúvania hudby. Sami dúfame, že naše obaly vyznievajú ako album samotný.

Dá sa vlastne návrh obalov považovať za umenie?
PT&AV:
Pre náš samotných to umenie rozhodne je.

Koho práce by ste radi ilustrovali a kto je pre vás príkladom?
PT&AV:
She´s Abstract, pretože sú "horúcejší" než toast. Potom Nacho Rock Thing! Vždy sa nám páčili Hypgnosis, no a najlepšie obaly má na svedomí Warhol, no a na poslednom albume "Chalani" tiež neodviedli zlú prácu.

Kde sa vidíte o 5 rokov?
PT&AV:
Dúfame, že sa budeme aj vtedy vnímať v súčasnosti.

Stretli sme sa vo vlaku pri maslových toastoch v roku 1980 a hneď si padli do oka, v temných izbách strávili množstvo času hľadaním svetla a keď sme ho našli, tak sme založili "Parched Art". Tak ako je Porl gitaristom The Cure, a hrával aj s Jimmym Pageom a Robertom Plantom, tak je vo voľnom čase výtvarníkom. Keď sa Porl venuje hudbe, tak sa ja zasa zabávam tvorbou reklám a propagačných materiálov rozhlasovej stanice XFM. Takisto navrhujem obaly rôznym vedeckým a nevedeckým knihám, tvorím "stále živé" fotografie a príležitostne som pripravil obaly albumov/singlov pre Mogwai, Bows, Spiritualized, Arthur Baker a Whacked Recods a zopár ďalším...

www.velladesign.com
http://www.myspace.com/parched_artthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi