Rock On - The Cure - 04/1981


Pozadie albumu "Faith"


Odkedy ste vydali poslednú nahrávku ubehlo dosť času. Čo sa s vami stalo?
Robert:
Väčšina ľudí upevňuje svoje pozície vydávaním jedného singla za druhým, lenže my sa tým smerom vydať nechceme. Jednoducho sme zmizli.

Simon: Ale veď od minulého roka zasa toľko veľa času neuplynulo.

Robert: V minulom roku sme napochodovali do štúdia... a nahrali sme zopár vecí, no ani s jednou z nich sme neboli spokojní.

Nedalo sa nevšímnúť tých obrovských rozdielov medzi vašimi prvými dvoma albumami, "Three Imaginary Boys" a "Seventeen Seconds"... no a tento nový album, "Faith", je v určitom zmysle akoby pokračovaním "Seventeen Seconds"...
Robert:
Na začiatku jeho komponovania sme mali v úmysle vytvoriť to najhlasnejšie a najagresívnejšie dielo, aké sme doteraz urobili. Jednoducho sme to v tom čase tak cítili. Lenže, nakoniec nie je tak agresívny, ako by mal byť. Veci sa počas samotného tvorivého procesu zmenili. Jednoduchšie sa to ani povedať nedá. Zmenili sa skladby, radikálne sa od doby, kedy sme skladby skúšali a rozhodli sa, že do toho ideme, zmenil aj náš prístup k nim. No a pri samotnom nahrávaní sa veci od našich pôvodných predstáv totálne odklonili.

Keď povieš, že sa veci zmenili, znie to akoby tie "veci" mali svoju dôležitosť. O čo vlastne išlo?
Robert:
O smrť v rodine.

Vážne?
Robert:
Áno... v podstate šlo o celkovú atmosféru. Podľa mňa bolo trochu šialené nahrávať v tom istom štúdiu, v ktorom sme nahrávali "Seventeen Seconds". Vybrali sme si ho preto, aby sme zachovali emócie z toho albumu, a oni tam skutočne zostali. Bolo veľmi ťažké sa ich striasť. Ďalšie problémy boli spôsobené opäť fyzickou stránkou veci. Išlo o miesto, kde sme nahrávali... museli sme sa totiž v polovici nahrávania z viacerých dôvodov presunúť inam... takže sme vlastne nahrávali album v siedmych rôznych londýnskych štúdiách. A to pre akúkoľvek kontinuitu nie je vôbec dobré. Vždy sme pracovali v akomsi úzadí, skrytí pred svetom, preto aj tá skladba "Doubt", tá sa mi teda vôbec inak nepáči.
Všetko to bolo robené narýchlo, pod tlakom, vokály som naspieval celkom nadránom, pretože nás tlačili termíny. Jednoducho viac času nám štúdio neposkytlo. Pod takýmto tlakom by sme vážne robiť nemali. Mali by sme povedať. "zoberieme si ešte ďalší týžden, prípadne mesiac". Načo je potom dobré robiť albumy? Zakaždým keď niečo robíme, tak dôjde k jednej chybe. Takže je na albume sedem vydarených skladieb a jedna nie moc dobrá.

Simon, ty s tým súhlasíš? Ty si podľa mňa v skupine stelesním hluku a agresie...
Simon:
Ja neviem. Mne sa tá skladba ("Doubt") páči. Už len preto, čo sme o nej povedali, ona má v sebe mnoho významov a to sa mi páči.

Myslíš, že takých skladieb by mali mať The Cure viac?
Simon:
Nič také som nepovedal. To by som inak dostal buď padáka alebo nejaký trest! (smiech)

zdroj: Rock On, BBC radio, England, 08th April 1981thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi