MTV Winter - 03/2008


Rozhovor s Robertom z Valencie


Robert Smith, je pre mňa radosťou ťa tu mať.
Robert:
Ďakujem veľmi pekne.

Viem, že si tu už niekedy predtým bol, v týchto priestoroch, ale neboli ešte dokončené.
Robert:
No, za posledných 25 rokov sme tu boli už niekoľkokrát (vo Valencii), no naposledy to bolo v roku 1996 a to práve vtedy túto oblasť "čistili", či nejaké časti, toto tu vôbec nebolo. Je zaujímavé prísť po dvanástich rokoch a vidieť, ako to celé zrealizovali. Vyzerá to skutočne fantasticky, vážne úžasné.

A čo ste si pripravili pre MTV Winter, ktorá sa tento rok koná tu vo Valencií?
Robert:
Sme práve v polovici európskeho turné, ktoré začalo minulý mesiac a skončí asi o tri týždne, po celej Európe hráme vždy takmer pred 20 000-ovým publikom, čo nie je zasa pre nás novinkou, ale myslím, že sú to naše najlepšie koncerty. No jedinou špecialitkou pre dnešný večer je skutočnosť, že to bude len hodinová šou, pretože normálne hráme tri hodiny, takže dnes to v šatni bolo skôr o tom "čo hrať nebudeme", viete, chcete hrať tie "známe" skladby, ľudia sa zídu z celej Európy a je potrebné, aby reagovali, a takisto si žiadajú aj nové skladby a to sme v dosť zvláštnej pozícií, pretože hráme nové skladby, ktoré doteraz vydané neboli... uvidíme, koľko týždňov to celé ešte udržíme.

Neboli vydané... znamená to ale, že už sú nahraté?
Robert:
Áno, máme vlastne hotových asi 42 skladieb pre nový album a do Veľkonočnej nedele sa musím definitívne rozhodnúť, ktoré na album zaradíme ako ktoré nie... a potom ešte stanoviť dátum vydania, čo si myslím, že kvôli americkému turné by to mohlo byť niekedy v júni. Je zaujímavé hrať skladby, o ktorých vlastne nikto nič nevie... viete, ak by sme takto hrali pred desiatimi rokmi, chodili od mesta k mestu, nik by o tých skladbách nevedel a každý by ich počul po prvý krát, lenže dnes sú tu veci ako youtube a pod. a z tých skladieb sú už vlastne známe Cure songy, a pritom tie naživo hrané verzie sú úplne odlišné od tých albumových... ja som minulý týždeň počúval tie albumové verzie a príde mi, že tie live verzie sú úplne o niečom inom, čo sa samozrejme veľmi často stáva, je to neustály cyklus, štúdiové verzie sú odlišné od tých živých a naopak. Bude zaujímavé, ako ľudia prijmú tie v štúdiu nahraté veci a to ešte pred absolútnym koncom turné možno zahráme ďalších päť, či šesť nových skladieb.

A máte už pre nový album nejaký názov?
Robert:
Názvom je niekoľko, konkrétny však v tejto chvíli žiaden.

Takže, čo... nechceš o tom povedať nič?
Robert:
Ani nie, pretože do tejto chvíle ešte neviem, či to bude dvojalbum, či to bude jeden veľmi temný a jeden "ľahký" album, prípadne sa spraví nejaký mix na klasický jednodiskový album, je toho ešte veľmi veľa na diskusiu, určite sa objavia ešte nejaké rozdiely v názoroch, ale pravdepodobne to bude posledný album The Cure, myslím v tom zmysle, že pôjde o presný tracklist, pretože to už ľudí akosi nezaujíma.

No, ale treba myslieť na tie tisícky fanúšikov The Cure a tých to zaujíma...
Robert:
To áno... mám pocit, že máme po celom svete vlastnú cirkev... ale viete, ja sa do tej práce zahĺbim a ono to nakoniec aj tak vyznie ako krátka story a potom príde ďalší album... a pritom ja tým albumom žijem od samého začiatku do konca. Ale keď už sme pritom, čím bližšie sme ku koncu, tak sa čoraz viac črtajú dva možné názvy, jeden z nich má v sebe číslo 13, druhý nie... je to nakoniec náš 13-ty štúdiový album, 13-13, to by mohol byť konečný počet skladieb každého cd z dvojalbumu... a ten druhý názov ešte nie je definitívny, ale s 13-tkou nemá nič spoločné... ale o tom už ani neviem nič povedať, ten by sa použil možno ak by sme vydali klasický album.

Čo vlastne pre vás znamená prísť sem, na toto miesto, do Valencie a odohrať koncert pre MTV?
Robert:
Tu ide o akési podivné spojenie, viete, The Cure zo spustenia vysielania MTV na začiatku 1980-tych rokov veľa vyťažili. Nám to prišlo všetko ako sranda, strašne moc sme sa snažili byť anonymní, zrazu sa tu zrodila video kultúra a častokrát sme sa vďaka nej prezentovali pekne hlúpo. A popritom všetkom sa naša skupina vyvíjala. Na druhej strane, bez hudobnej televízie by sme neboli nikdy tam, kde sme. Takže s MTV nás spája čosi zvláštne, hlavne pokiaľ ide o ranný vývoj skupiny... je čudné niekedy sledovať MTV a vidieť, ako sa MTV sama vyvíjala, niekedy si myslím, že nie vždy mala správne smerovanie. Ale keď sa uskutoční také čosi, ako dnes večer, kedy vystúpia pred ľudí HIM, samozrejme aj my, a je to ešte k tomu pre ľudí vo Valencií zdarma, vtedy to všetko dáva zmysel. Takže sa na dnešnú šou skutočne teším, dokonca viac, ako na ktorýkoľvek iný koncert na tomto turné.

Budeš mať možnosť nám to dnes dokázať. Robert Smith, ďakujem veľmi pekne...
Robert:
Ďakujem aj ja...

zdroj: MTV (preklad z odposluchu)thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi