Môžeme vás vyliečiť - 02/2008


Promo článok pred koncertom v londýnskej Wembley


Niekomu, kto si pamätá, ako sedel po večeroch na svojej posteli a počúval na starom tranzistore Johna Peela, v ktorého programe odznela "10:15 Saturday Night", môže prísť trochu bizarné, keď sa po 30-tych rokoch chystá na koncert The Cure v priestoroch veľkosti Wembley Arény.

No táto kapela sa nikdy nehanbila preorávať vlastné brázdy - v skutočnosti sa doslova radujú zo svojej individuality a brilantnosti.

Bolo to v roku 1976, kedy Robert Smith po prvýkrát spojil niekoľko spriaznených duší inšpirovaných energiou punku, no žili svojou vlastnou čudáckou avantgardou.

V roku 1978 podpísali zmluvu s Fiction Records, vydali svoju prvú LP "Three Imaginary Boys", na ktorý sa dodnes spomína ako na jeden z najskvelejších debutov všetkých čias so skladbami ako "10:15", "Grinding Halt" a "Fire In Cairo" - tie dodnes odolávajú času.

Za debutom nasledoval album "Seventeen Seconds", z ktorého produkcie vzišiel jeden z definujúcich hudobných momentov - "A Forest". Tento singel dokonale ukázal jedinečnosť The Cure, stal sa jednou z najobľúbenejších skladieb a bol dostatočne populárny na to, aby sa dostal do rebríčkov a na tanečné parkety, hoci za jeho pozadím je čosi omnoho temnejšie.

A toto je presne spôsob, akým The Cure rástli a postupovali ďalej celou svojou kariérou, počas ktorej si užívali rozmary čistého popu so skladbami ako "The LoveCats", "The Caterpillar", "InBetween Days" a "Friday I´m In Love", ako aj temných rozkoší v podobe "Other Voices", "Charlotte Sometimes", "Hanging Garden" a "Lullaby".

Spoluhráči Roberta Smitha mohli celé roky upadať a stúpať, spolu so svojou vlastnou radosťou zo skupiny, z hudby, či dokonca zo života, no jediná vec zostala vždy nemenná - sila hudby a efekt, ktorý vyvoláva medzi jej fanúšikmi.

Donedávna vyberali a mixovali veci z 33 skladieb, ktoré údajne nahrali pre ich 13-ty štúdiový album. V jeho prípade Smith, po boji s ich nahrávacou spoločnosťou, odsúhlasil vydanie dvojalbumu za cenu jedného CD, aby sa tak vyhli nelegálnemu kopírovaniu.

Ako povedal: "Som v tomto smere veľmi silno motivovaný. Dnes je takmer nemožné vydať dvojalbum. Naivne som si myslel, že moja pozícia umelca by mohla odraziť všetky námietky, no svet je dnes ešte viac komerčnejší, ako sa sám prezentuje."

The Cure majú svoju vysokú hodnotu aj naživo, ich aktuálne koncerty trvajú od dvoch a pol do troch hodín.

Pred aktuálnym turné Robert prehlásil: "Množstvo ľudí, ktorí prídu na koncerty Cure sa dožadujú skladieb, ktoré nikdy predtým nepočuli, no takisto chcú počuť staré skladby. A tie hrávam veľmi rád. Ale predstava vyraziť na turné, hrať dve a pol hodiny a zaradiť do setlistu 10 alebo 12 nových skladieb, mi príde úplne príšerná."

"Koncert je zážitok. Nie každý, kto sa zúčastní koncertu The Cure odchádza domov s myšlienkou na kúpu nového albumu. Oni si toto v hlave vykompenzovali faktom, že si kúpili lístok, aby nás videli."

zdroj: romfordrecorder.co.uk, 28/02/2008thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi