The Cure na roztrhanie – 07/1986


Analýza úspechu


The Cure sa na scéne stratili a znovuobjavili už niekoľkokrát. Po prvýkrát sa tak stalo na konci 1970-tych rokov, v rovnakom čase sa na scéne objavili neuznaní anglickí punkeri, no vždy boli vnímaní ako veľmi seriózna skupina, ktorá sa zameriavala na viac emočnú a hĺbavejšiu stránku života. Aj keď si udržali svoj rebríčkový status so skladbami ako "Boys Don´t Cry" alebo "Killing An Arab", vždy boli viac samotárski a suroví a robili všetko preto, aby sa nestali popovými hviezdami. Nie, The Cure si nikdy nevyberali najľahšie cesty a ich líder Robert Smith by s touto myšlienkou súhlasil takisto.

Biografickí The Cure

The Cure začali svoju púť ako Easy Cure a boli doslova opojní, možno aj vďaka literárnym pokrokovým myšlienkam. Povráva sa, že majú záľubu v alkohole, zvlášť narúžovaný Robert Smith, nuž ale toto patrí ku kariére rozvíjajúceho sa úprimného skladateľa a náruživého speváka, ktorému vlna záujmu anglickej tlače viac uškodila ako pomohla. Počas nasledujúcich rokov The Cure vycibrili svoj zasnený a okúzľujúci zvuk, pridali zopár milých popových prvkov a dokonca nahrali zopár, dnes už tanečný klasík ako "Love Cats" a "The Walk". Aj na ich poslednom albume, "The Head On The Door", zostala skupina verná svojim métam a na vlnách éteru zabodovali so skladbami "InBetween Days" a "Close To Me". Ich posledným počinom je kompilácia singlov s názvom "Standing On A Beach - The Singles", sprevádzaná zbierkou videoklipov.

The Cure stojaci za povšimnutie

Hoci v minulosti sa Robert Smith americkým médiám veľmi nevenoval, počas mája poskytoval celý týždeň rozhovory. A bol naozaj veľmi zhovorčivý. Uvádzame jeho najpriamočiarejšie odpovede týkajúce sa The Cure:

"Noví fanúšikovia si vyberajú úplne tie isté veci, na ktorých fičali naši prví fans."

"V Amerike sú otázky orientované z úplne iného uhlu pohľadu. Chcete jednoducho vedieť, čo si myslím - základom pre vás je, že keďže som v skupine, viem toho rozhodne viac."

"Na The Cure sa pozerám ako na štyri, či päť skupín, ktoré vystupovali pod tým istým menom. Možno to pôsobí nestabilne, ale rozhodne je to stabilnejší pohľad ako pohľad niekoho iného na skupinu z vonka."

"Rozhodne The Cure nepoužívam ako prostriedok a vstupenku kamkoľvek. S The Cure dokonca nemám žiaden cieľ. Chcem aby to bola jednoducho skupina, v ktorej chcem byť, či skupina, ktorú si rád vypočujem."

"Nedovolím niekomu zremixovať album The Cure len preto, že si o ňom niekto iný myslí, že je to dobrý producent. Ak je výsledná podoba albumu pre nás dobrá a prijateľná, tak potom ten album znie presne tak, ako chceme."

Večne sa meniaci The Cure

Jeden z dôvodov, prečo The Cure prešli toľkými personálnymi zmenami je ten, že majú skutočne jedinečnú zostavu. Smith to vysvetľuje nasledovne: "Očakávam, že ak sa niekto stane súčasťou našej skupiny, tak bude úplne oddaný myšlienkam The Cure a každý, kto už v skupine je, je si tejto skutočnosti vedomý. Ak niekto zo skupiny odišiel, tak len preto, že jeho vlastná hrdosť, či pýcha, mu nedovolila zostať, pretože nesúhlasil s mojou jasnou predstavou. Takže, preto odišli. No pritom stále chodím do toho istého pubu spolu s Matthewom a Michaelom a oni sa chodia pozerať na naše koncerty. Vôbec neočakávajú v mojom myslení žiadne kompromisy, z ktorých by vzišlo, že The Cure budú vyhovovať komukoľvek. Každý to akceptuje v okamihu, ako do skupiny vstúpi. Nechápem kapely, ktoré nedokážu tráviť spolu dovolenku. Ja si doslova vyžadujem, aby bola v The Cure zábava."

Niektorí z bývalých členov The Cure sa usadili v kapelách ako Lotus Eaters, či Associates, dokonca veľmi blízky spolupracovník Smitha, Phil Thornalley, pracoval veľmi intenzívne v úlohe producenta kapiel ako Thompson Twins, The Psychedelic Furs a Duran Duran.

Nepríťažlivý Cure

V období, kedy Smith hrával striedavo s The Cure a Siouxsie And The Banshees, sa jeden z členov The Cure rozhodol odísť z dôvodu, že sa Smith venuje hlavne The Banshees. Ale Smith to vidí trochu inak: "S The Banshees som cestoval preto, že ostatní z The Cure si mysleli, že nie som schopný odohrať koncerty, nakoľko keď sme sa zastavili na benzínke, tak som sa vždy totálne spil, no a oni mali dojem, že vtedy nie som schopný výjsť na pódium."

Budúcnosť The Cure

Smithova biografia The Cure sa objaví na trhu už toto leto. Je presvedčený, že o tom, čo sa všetko odohralo v skupine nedokáže napísať nik lepšie ako on, no a pre dôveryhodnosť doplnia veci, ktoré si Smith kvôli opitosti vôbec nepamätá, ostatní členovia skupiny.

Skupina samotná sa chystá dokončiť demá nových skladieb a možno už toto leto začne s ich nahrávaním na farme vo Francúzsku. Smith sa o nových demách vyjadril, že znejú ako niečo medzi tibetskou hudbou a Venturom.

autor: Steve Matteo
zdroj: Rock Bill, 07/1986thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi