Všetko o Lolovi - 02/2008


Rozhovor s Lolom Tolhurstom pre Crawley Observer


Členovia The Cure sú známi tajnostkári - no my sme sa rozhodli prepadnúť jedného zo zakladateľov skupiny, Lola Tolhursta, v jeho dome v LA.

Rodák z Horley sa rozhovoril o jeho priateľstve so záhadným frontmanom Robertom Smithom ako aj o tom, aké to bolo byť súčasťou jednej z najvplyvnejších skupín posledných 25-tich rokov.

Klávesák a bubeník, ktorý v súčasnosti spolupracuje so svojou manželkou Cindy Levinson na projekte s názvom Levinhurst, nám ozrejmí pozadie sformovania The Cure v Crawley.

Povedal: "S Robertom sme sa stretli v prvý deň v škole na St. Francis, keď sme mali 5 rokov."

"Boli sme ovplyvnení ľuďmi ako Jimi Hendrix a Pink Floyd a neskôr sa to zmiešalo s novým punkovým hnutím."

"V starom Leisure Centre hrali The Clash a to bol jeden z určujúcich momentov mojej mladosti. Akonáhle som ich uvidel, bolo by jasné, čo chcem so svojim životom urobiť." A následne sa Lol priznal, že je stále v čulom kontakte so spevákom a kamošom Robertom Smithom.

"S Robertom sme mali na konci 1990-tych rokov nezhody, ale už je to vyriešené. Pred pár rokmi bol Robert v Los Angeles kde sme sa stretli, predebatovali spolu celú noc a zbavili sa tak starých démonov, ktorí nás sužovali."

Ale ako Lol poznamenal, Robert nebol vždy vedúcim spevákom. Pôvodným spevákom bol totiž Martin Creasy, ktorý zvykne spolupracovať s Crawley Observer. Lol bol pôvodne bubeníkom, no neskôr presedlal na klávesy, čo označil za prirodzený proces.

The Cure začali s koncertovaním v klube The Rocket, dnes známy pod menom The Railway v Brighton Road, ako aj v puboch v Redhill a Horley. V minulom roku sa práve v The Railway oslavovalo 30-výročie prvého koncertu The Cure (1977).

"Vyrastal som síce v Horley, ale do školy som chodil v Crawley, keďže moja matka chcela, aby som chodil do katolíckej školy. Náš prvý koncert bol v Rocket pube v Crawley na železničnej stanici. V nedeľu na obed sme zvykli hrávať aj v The Apple Tree, občas nás tam bluesmani nechali zahrať dve, tri skladby."

V roku 1976, keď kapela začala koncertovať, písali o povojnovom Novom meste, ktoré od konca vojny prešlo dramatickými zmenami. Lol dodal: "Keď sa obzriem spať, v tých časom sme boli úplne zjavne ovplyvnení hlavne našim bezprostredným okolím, rovnako ako napr. The Clash, ktorí boli ovplyvnení tým svojím. Dokonca sme na našom prvom albume "Three Imaginary Boys" mali skladbu inšpirovanú podchodom pod železnicou v Horley. Skladba sa volala "Subway Song". Takisto nás ovplyvnili výstredníci, ktorí s nami vyrastali."

"Hoci to bolo v 1970-tych rokoch, pamätám si, že Crawley a jeho okolie prechádzalo ešte stále veľkými povojnovými zmenami, a my sme boli toho súčasťou, vnímali sme to."

V tých rokoch v tej oblasti pôsobilo množstvo hudobných kapiel, ale mnohé z nich, hlavne kvôli konkurencií v Londýne a Brightone, to nezvládli a vrhli sa na hlavný prúd. Ale Lol k tomu dodal: "My sme živým dôkazom, že sa uspieť dalo. Stále mám v Crawley kopec známych, dokonca viem, že je tam lokálne rádio (Martletts Radio), ktoré miestne skupiny podporuje, takže som si istý, že začať s kapelou sa tam stále dá."

"V istom zmysle sme mali šťastie, že sme boli v pravom čase na pravom mieste, ale aby sme to niekam dotiahli, museli sme pre to aj čosi urobiť. Ešte predtým, ako sme sa skupine venovali naplno, si pamätám, že som mal prácu v Manor Royal a vďaka tomu sme mohli hrávať vo Wales, odkiaľ sme sa v noci vracali domov, dorazili sme o štvrtej ráno a o siedmej som musel do práce. No a takisto sme verili v to, čo robíme. Než sme nahrali náš prvý album, strávili sme tri roky skúšaním trikrát do týždňa v dome u Robertových rodičov."

Odkedy sa Lol v roku 1996 odsťahoval do Los Angeles, tak sa v UK neukázal, no pripustil, že by sa mohol vrátiť so svojou skupinou Levinhurst. Ako dodal: "som preč už príliš dlho. Chcem svojmu synovi (má 16 rokov) ukázať, kde jeho otec vyrastal a takisto by som bol rád, keby sa stretol so svojim strýkom, ktorý stále žije v Crawley."

"Myslím, že návšteva tejto oblasti mu pomôže lepšie pochopiť veci, o ktorých som mu rozprával. Veľmi rád by som uskutočnil turné po Británií a dúfam, že nejaký prezieravý promotér si toto prečíta a pomôže mi uskutočniť potrebné záležitosti."

Viac informácií o Levinhurst nájdete na www.myspace.com/levinhurst.

zdroj: Crawley Observerthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi