Pôsobím unudene, pretože taký naozaj som - 12/1983


Robert Smith pre Smash Hits


Strávil štyri roky v jednej skupine (The Cure) a nik tomu neprikladal príliš veľký význam. Teraz pracuje hneď v troch (The Cure, The Glove, Siouxsie & The Banshees) a zrazu o ňom hovorí každý. Hovoria, že je "záhadný" a "utrápený". On o sebe tvrdí, že je "veselý" a "milý". Vašim rozhodcom bude teraz Peter Martin.

Aký je rozdiel, teda ak vôbec nejaký je, medzi starými a novými The Cure?
Len si myslím, že dnes berieme samých seba trochu serióznejšie, pre naše vlastné dobro. To všetko, čo sa okolo nás zomlelo, bolo len kvôli našim nahrávkach, ktoré sa orientujú na temnejšie oblasti života. Je pravdou, že som začínal veriť všetkému, čo sa o mne píše, že som bol jeden utrápený bastard! Ale väčšinu času to tak nie je.

Prečo si vaše aktuálne hity nazval "fantazijné single"?
Ten prvý, "Let´s Go To Bed", bol v podstate napísaný už pre rokom, keď to vonku vrelo a obloha bola plná ohňostrojov. Vytvárali také chabé obrazy a nijako na mňa nezapôsobili. Len som sa hral so slovami, čistá obrazotvornosť. S "The Walk" a "The LoveCats" som chcel len dokázať, že som schopný písať veci aj bez konkrétneho významu. "Into the sea just you and me" neznamená vôbec nič, alebo teda ak na tom trváte, môže to znamenať pobyt na pláži v Izraeli s The Banshees, ale tou skladbou sme sa len chceli zbaviť akéhosi pocitu viny. No "Let´s Go To Bed" bola pre mňa len precvičením v písaní niečoho riadne hlúpeho... stále mi to ide.

Čo bude ďalej?
Myslím, že to bude pekne zvláštne, ak sa pokúsim urobiť čosi seriózne. Ľudia si budú myslieť, že je to čosi morbídne a povedia si, "no, toto je u The Cure nejaká zmena. Myslel som si, že sú popovou kapelou!".

Ako reagovali na tú "zmenu" vaši starí fanúšikovia?
Brali to ako podvod. A ja ich za to fakt neznášam. Akoby sme boli ich skupinou (v štýle domáceho zvieratka) a boli pohoršeni "ako som si vôbec mohol dovoliť porušiť náš mystický imidž, ktorý sme si roky budovali". Ja som sa predsa nikdy nedožadoval slepej oddanosti. V prípade "Faith" mi ľudia písali, že to bolo jedno zo skvelých období ich životov a pritom to bolo také vyčerpávajúce. Neznášal som to, pretože sa ma snažili vcucnúť do jednotvárnej osoby, ktorá je schopná produkovať len jeden hudobný štýl. A to je ďalší dôvod prečo som chcel urobiť niečo totálne hlúpe a vymaniť sa z toho všetkého.

Skús popísať Lola Tolhursta.
Podľa mňa trpí všetkým, masívnou poruchou osobnosti počnúc a potlačovanou skúposťou končiac. Ale inak je v podstate celkom milý.

Ako ti to ide so Siouxsie?
Máme medzi sebou také vtipné priateľstvo. Privlastnili sme si odlišné osobnosti v rôznych situáciách. Napr. Batman a Robin a pod. Ale ona by asi povedala, že som viac Mr. Penguin.

A čo Steven Severin? (partner v The Glove?)
Dal mojej osobnosti svetlejšiu stránku, možno preto, že je neskutočne mrzutý, takže som to kompenzoval tým, že som pri ňom až neprirodzene veselý. Je to niečo opačné, ako keď som s Lolom, pri ňom som cynicky alergický a potom mám sklony spoliehať sa na neho, nech ma zabáva.

Ktorá skupina je pre teba dôležitejšia?
Tá, v ktorej sa v danom momente nachádzam.

Aké plány máš s The Glove?
Rozprávali sme sa o urobení albumu "Music For Dreams". Bol by čisto inštrumentálny, to je totiž budúcnosť. Ale o takomto čosi sme sa bavili opití.

Na čom momentálne pracuješ?
Na albume The Banshees. Je takmer hotový. No a o pár dní začínam pracovať na albume The Cure. Na jar budeme koncertovať. S The Cure to bude svieži akustický gitarový zvuk. S The Banshees som naopak musel svoj gitarový zvuk musel prearanžovať, takže to ani neznie ako moja hra. Okrem toho hrám aj piáno, orgán, dokonca aj sitaru. Skutočná všechuť. Na albume The Banshees sú aj niektoré zvláštne party bez nástrojov. Roztočili sme mincu na stole, nahrali to a pustili dvadsaťkrát spomalene, takže to znie skôr ako kolotoč. Pri nahrávaní podobných vecí sme zabili aj celý deň a nakoniec sme to vôbec nepoužili.

Nejaká obľúbená vlastnená vec?
Môj prsteň, ktorý ale už nemám. Dal som si ho z prsta dolu minulý týždeň, vidíte, ešte mám z neho zdeformovaný prst. Mal som ho na prste posledných šesť, či sedem rokov. Tuším moje prsty riadne "pribrali". Ale snažím sa pocitu absolútnej obľúbenosti vecí zbaviť rovnako, ako v prípade obľúbenosti ľudí. Ľudia patria k mojim najmenej obľúbeným "veciam". Ale momentálne sa chcem na Vianoce potešiť novým Jeepom. Premýšľal som, v ktorom aute by som vyzeral najsprávnejšie. Celkom by sa mi páčilo aj Monkeeho auto (použité v televíznej šou The Monkees), ale už sú všetky vypredané.

Ako myslíš, že pôsobíte v programoch ako Top Of The Pops?
Myslím, že tam vôbec nepatríme. Príde mi veľmi ťažké predstierať, že cez kameru vidím do milióny domácnosti ľudí, ktorí si vás obľúbia. Je to fraška. Pôsobím unudene, pretože taký naozaj som. Dáme sa na to vždy preto, že ak by sme tú ponuku neprijali, vystúpil by namiesto nás niekto iný. Rúž na perách? Také niečo už dnes nevyvolá šok. Neviem prečo to robíme. Niektorí ľudia, napríklad Siouxsie, vyzerajú dobre aj bez toho, aby sa o to snažili.

Kto podľa teba vyzerá v Top Of The Pops najhoršie?
Vždy keď sa tam objaví Shakin´Stevens, tak ma doslova napne v žalúdku. Takisto Black Lace, tí tam raz boli s The Banshees. Predtým, ako vyšli na pódium, ste mohli v ich očiach vidieť absolútne zúfalstvo. Býva tam naozaj veľmi nervózna atmosféra.

Aký dojem z vášho vystúpenia v TOTP mali tvoji rodičia?
Myslím, že som im pripadal ako niekto, kto stratil aj posledné haliere, alebo niečo v tom zmysle. Nakoniec, o nikom v tej relácií si nemyslím nič lepšie. No som z toho druhu "vecí", ktoré by ste dali vašej neteri k Vianociam. Taký "plyšový".

Čo ťa vie na iných skupinách doslova naštvať?
Viete, je to vždy smiešne, keď tie absolútne prefabrikátové skupiny ako Duran Duran dosiahnu bod tej pomyslenej slávy, kedy môžu peniaze doslova rozhadzovať a chcú, aby ich ľudia brali ako serióznych umelcov. Alebo keď sa Adam And The Ant vrátia na scénu s novým imidžom pestrofarebných nazbieraných tričiek. Kedysi som dokázal celé večery viesť nekonečné diskusie o tom, ako sa niektorí ľudia vedia zhovadiť, no dnes som už omnoho tolerantnejší.

Ktoré skupiny naopak hodnotíš pozitívne?
Podľa mňa The Bunnymen sú naozaj skvelí. Niekedy mám rád dokonca aj Simple Minds. Ale U2 neznášam za to, ako sa chovajú.

Považuješ sa za šťastného?
Keďže som rozdvojená osobnosť, iba jedna moja polovica môže byť šťastná. Keď vystupujem, tak si moja druhá polovica želá byť v Outer Hebrides. Teraz, keď som úplne sám, si zasa želám vrátiť to všetko späť.

Ambície?
Chcel by som sa v perfektom zdraví dožiť stovky. Ale mať ambície je úplná hlúposť, pretože si nikdy neužijete žiadnu chvíľu, no momentálne som naozaj spokojný s tým, čomu sa venujem. Alebo lepšie povedané, som šťastný natoľko, ako vždy dúfam, že by som mohol byť.

zdroj: Smash Hits, UK, 08/12/1983
autor: Peter Martinthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi