Kuriózni - 07/1983


S Robertom a Lolom o problémoch tohto sveta


Pomenovať skupinu názvom The Cure so sebou prináša aj ten problém, že ľudia od vás očakávajú odpovede takmer na všetko. Keď sa však rozprávate s Lolom Tolhurstom a Robertom Smithom, tak nikdy nenadobudnete pocit, že by svojim odpoveďami niečo predstierali. Majú jednoducho na veci vlastné názory, tak ako ktokoľvek iný. Dokonca ani nie viac, či menej rozumné, ako ktokoľvek iný. A oni to vedia.

Robert: "Ak chcete zmeniť sociálnu štruktúru krajiny, tak potom nemôžete pôsobiť v skupine. Ak chcete niečo také urobiť, nemali by ste nahrávať platne a koncertovať.

Násilím sa nič nezmení. Pre vládu je to len zámienka vybudovať viac väzníc a vecí podobných. Ide tu o obrovské veci, plné intríg, takže je dosť naivné si myslieť, že veci môžete zmeniť. Iba ak by ste niekoho zavraždili."

Lol: "Nie, iba pokiaľ by si zničil celú spoločnosť a začal úplne od začiatku, čo je samozrejme nemožné."

Robert: "No, lenže potom by si musel bojovať so základnou ľudskou povahou a tá je odporná."

Lol: "Množstvu ľudí sa páči byť hlúpymi. Radi hovoria, čo treba urobiť. Nie som blahosklonný, ale oni radi hovoria o tom, kam patria. Zľahčuje im to život."

Robert: "Základný problém tohto sveta tkvie v tom, že je rozdelený na krajiny. A každá z nich je rovnako zlá. Myslím tou falošnou národnou hrdosťou a podobnými vecami. Problém každého z nás je vlastne v tom, že nie sme jednotní, ale každý niekam patríme a tým sme od seba vzdialení."

Lol: "Svet ale nikdy nebude jednotný, pretože väčšina ľudí jednoducho chce zostať v pozícií, v akej sú."

Lol Tolhurst, hlas ľudu?
Lol:
"To si píšte!"

No dobre teda. Už to začína byť trošku silná káva, teraz, keď teda ten tvoj hlas počujem, sa poďme porozprávať o The Cure. Čo s vami bolo od novembra minulého roka? Vieme, že ste vydali nový singel "The Walk", ktorý vlastne pokračuje v dráhe predošlej popovej záležitosti "Let´s Go To Bed". Čo ste však robili medzi tým?

Robert: "Ja som bol v Austrálií, na Novom Zélande a v Japonsku, so Siouxsie And The Banshees. Keď som s nimi všetky koncertné záležitosti ukončil, začali sme s Lolom nahrávať singel The Cure a pripravovať demá.

Potom som nahral zopár vecí so Severinom pre The Glove, našu novú skupinu, no a momentálne opäť nahrávam s The Banshees. Onedlho vyrážame do Švédska. Krátko potom by The Cure mali vyraziť na turné do Ameriky a hneď na to máme s The Banshees stretnutie v Izraeli. To je v skratke všetko, čo ma najbližšie čaká."

Musím sa ešte spýtať na jednu vec: sú The Cure liekom pre všetko?
Lol:
"Áno. Pre nás - iba pre nás."

zdroj: Record Mirror, 16/07/1983
autor: Paul Prayagthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi