Vinylový roztok - Simon Gallup - 1987


Ak by ste si mali vybrať 12 nahrávok, s ktorými by ste chceli stráviť vaše posledné dni, ktoré by to boli? Na túto otázku nám zodpovie Simon Gallup z The Cure.


Kate Bush: Night Of The Swallow
Skvelá ako celý album "Dreaming", no toto je jednoznačne jeho najlepšia skladba. Páčia sa mi aj všetky jej prodošlé albumy, no tento je ako rozlúčkový, úplne ma omráčil. Momentálne si túto skladbu púšťam stále dokola, už celé štyri roky, čo som ju počul prvýkrát. Obyčajne si ju pustím ráno, v momente, kedy sa prebúdzam. Kate Bush - bohyňa medzi smrteľníkmi!

The Chieftains: Boil The Breakfast Early
Povedané stručne, toto je perfektná nahrávka, pri ktorej sa schuti opijete, hlavne, keď ste vo svojej koži. Prvýkrát som ju počul pred dvoma rokmi na Vianoce. Počúval som v rádiu nejakú írsku muziku, tak som vybehol do mesta, kúpil nejaké nahrávky, vrátil sa aj s touto, a keďže boli Vianoce, doma bolo kopec brandy... Carol niekam odišla na pár dní a ja som celý čas posedával doma s brandy a počúval práve toto.

Alex Harvey: Faith Healer
Bolo veľmi ťažké vybrať konkrétnu skladbu od Alexa, ale myslím, že táto ho dokonale vystihuje. Prvá skutočná konverzácia, ktorú som mal s Robertom, sa odohrala na prelome rokov 1974 a 1975 a týkala sa práve Alexa. Nikdy predtým som nestretol nikoho, komu by sa Alex naozaj páčil. Javil sa chrapľavejší ako všetko, čo bolo v tom čase na scéne. Keby som mal od neho ešte čosi vybrať, tak určite "The Tomahawk Kid" alebo "Vambo".

John Martyn: Hurt In Her Heart
Toto je skladba z dokonalého albumu "Grace And Danger". Ale inak je to strašne smutná pieseň. Síce mi nepripomína nič smutné, čím by som prešiel, ale niekedy je celkom príjemné si ju len tak pustiť a užiť si trochu smútku.

Cockney Rebel: Sebastion
To mi pripomína časy, kedy som chodil do školy a všetci boli zbláznení do Davida Bowieho alebo Marca Bolana. Jeden z mojich bratov si kúpil album Cockney Rebel a mne prišiel naozaj skvelý, pretože pôsobili viac elitársky. Nakoniec na to aj doplatili.

Thin Lizzy: The Boys Are Back In Town
Dosť ťažká skladba. Doslova megaťažká. Od Lizzy mám iba jediný album "Jailbait", ktorý bol vlastne ich absolútnym vrcholom vďaka ich súperiacim gitarám. V tých mojich precitlivelých 16-tich rokov mi to prišlo skvelé.

Tom Jones: Promise Her Anything
V časoch, kedy som zvykol zájsť na obed do Kings Head pubu v Harley, tak sme v billiarde zvykli hrať takú divnú hru. A mali tam jukebox. Bola to b-strana singla "The Green Green Grass Of Home" a k našej hre sa skvele hodila. Skvelá huličská skladba.

Van Der Graaf Generator: We Go Now
Aj keď patrili medzi staré hippisácke skupiny, tak táto skladba z albumu "Pawn Hearts" je skutočne brilantná. Aj keď boli na hippies trochu tvrdí a vyhýbali sa mysticizmu a podobným veciam, určitý náboj v sebe mali. Peter Hammill pripomínal trochu boha.

Chairman Of The Board: Everything´s Tuesday
Po prvýkrát som túto skladbu počul vďaka mojej sestre. Chodievala na tancovačky a kupovala si takéto veci. No a neskôr, keď som mal 19, tak som sa vybral do jedného nočného klubu, kde zahrali aj túto pieseň a posledné, čo som si z tej akcie pamätal bolo, že som nakoniec tancoval s Robertom... takže som potom zbehol k mojej sestre domov, pustil si túto vec a snažil sa spomenúť si na čo najviac udalostí z toho večera. Bohužiaľ nezabralo to.

The Chilites: Have You Seen Her
Túto skladbu som vybral, pretože vyšla v období, kedy som začal chodiť s Carol. Sentimentálny zvuk.

Alvin Stardust: I Won´t Run Away
Toto je jediná skladba v tomto zozname, ktorej sa dožadovala Carol. Zvláštne, je to totiž jedna z jej najobľúbenejších skladieb. Prečo? Jeden z najnepochopiteľneších dôvodov je ten, že Alvina Stardusta a Lisu Goddard považuje za dokonalý pár a myslí si, že je to milé.

Holst: The Planet Suite
Ďalší song hodiaci sa k pitiu. Vždy sa mi robila spoločnosť v časoch, keď som obýval byt v Nutfielde. Zvykol som sa z pubu vracať totálne spitý, namieril si to rovno do postele a počúval toto. Tiež sa to hodí k omdlievaniu.

zdroj: Melody Maker 1987thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi