Robert Smith: Ľudstvo je odporné – 08/1983


Rozhovor pre belgický magazín Joepie


Robert Smith, nepredvídateľný človek. Ešte pred pár mesiacmi neoblomne vyhlasoval, že život rockovej hviezdy pozostáva hlavne zo sklamaní a frustácie. Momentálne však koncertuje so Siouxsie And The Banshees, so Stevenom Severinom by rád nahral nový album a samotným The Cure sa veľmi dobre darí v britských rebríčkoch so singlom "The Walk". Keď sme sa na toto všetko opýtali speváka, zostali sme bez reakcie. Určite to je pán Smith? Áno, lenže ešte stále je v posteli. Odpoveď nás však naozaj šokla. Ani sme dlho čakať nemuseli a bubeník Lol Tolhurst spolu so Smithom trochu unudene kráčajú dolu schodmi. "Už sú tu zas," povie Smith s miernou dávkou arogancie Tolhurstovi. Robert začne teda rozhovor, no jeho názory zdieľa aj Lol Tolhurst.

Výtržníctvo

Keď si zoberiete "The Cure" ako názov skupiny, tak trochu očakávate, že pôjde o nejakého doktora, ktorý vám podá lieky na všetky druhy problémov. Lenže pri komunikácií so Smithom a Tolhurstom si bleskovo uvedomíte, že oni vám sotva nejaké riešenie na problémy poskytnú. Takisto ani ako skupina nepredstierajú, že by mali čosi povedať. Akýkoľvek názor je pre každého rovnako užitočný, ako aj zbytočný. "Ak v tomto svete chcete naozaj čosi zmeniť," povie Smith s trochu depresívnym výrazom, "tak by ste mali byť členom nejakej skupiny. Koncertovanie a nahrávanie totiž v porovnaní so snahou meniť svet nerobí žiadne rozdiely. Vláda vidí zmenu fungovania vecí v posilnení polície a postavení ešte viac väzníc. Vláda je totiž veľmi silný nástroj, no takisto príliš komplikovaný. Je naivné si myslieť, že zmeny sú možné, teda okrem toho, ak niekoho zabijete."

Lol: "To nie je pravda. Jedinou možnosťou je úplne zlikvidovať spoločnosť a vybudovať ju znova. No je to rovnako utopistické, ako aj možné."

Robert: "Aj keby to bolo možné, stále to bude mať čo dočinenia s povahou ľudstva, a ľudstvo je odporné!

Lol: "Väčšinou sú ľudia ignoranti, prípadne takí chcú byť. A hlavne radi hovoria, čo robiť treba a čo nie."

Robert: "Svet je delený na rôzne krajiny, no aj tak je celý prehnitý. Čo nás najviac delí je akási národná hrdosť. Ale aj tak podstata všetkých problémov tkvie v tom, že sme nejednotní a rozpoltení."

Lol: "Miesto pre harmonický a mierumilovný svet tu nie je. Ľudia sú radi keď nemusia nič zmeniť. Nik nemá rád zmeny."

Môžu The Cure pomôcť k uzdraveniu ľudi?
Lol:
"Áno, lenže vyliečit sa môžeme nakoniec iba my sami."

Prekážky

Po vydaní albumu "Pornography" mal v sebe Robert Smith serióznu túžbu stiahnuť sa do úzadia. "Turné na propagáciu albumu bolo doslova pohromou," spomína dnes. "Uvedomili sme si, že takéto niečo už viac podniknúť nechceme. A keď nás nechal v štichu aj bassák Simon Gallup, bol som absolútne bezradný."

Prečo už nič podobné?
Robert:
"Prestalo ma koncertovanie baviť, preto som s tým skončil. Prišiel jednoducho čas na normálne veci, ktoré robia obyčajní ľudia. "Let´s Go To Bed" bol vianočným singlom, no bolo by zrejme bývalo lepšie, keby som ho pod hlavičkou The Cure nevydal. Keď za mnou prišli The Banshees s myšlienkou, či by som s nimi nešiel na turné, okamžite som súhlasil. Bol som absolútne znudený a jednoducho som potreboval totálnu zmenu.

Zľakol som sa všetkého, čo ma s The Cure spájalo a obmedzovalo zároveň. A inak, medzi The Banshees a The Cure bolo vždy silné puto. Koncertovali sme s nimi už na začiatku našej kariéry. So Severinom dokonca plánujem vydať nový singel. Náš spoločný projekt nesie názov The Glove. Odmietam dokonca akékoľvek nové fotografie The Cure, momentálne nemáme žiadnu zostavu a ani konkrétne plány do budúcna.

Každý projekt býva iný a dokončený s inými ľuďmi. Je úplne nepodstatné, či sú naše albumy dobré alebo nie. Páči sa mi pobývať v hudobných rebríčkoch, pretože ste hraný v rádiu veľmi často. A okrem toho, musíte uznať, že "The Walk" je o omnoho lepší singel, ako 90% ostatného rebríčkového odpadu, nie?

Na skupinu už viac nie je vyvíjaný žiaden nátlak. Keď sa nám zachce koncertovať, tak to jednoducho urobíme. Nebude záujem? Tak nevystúpime.

Idem pokračovať v spánku. Každý deň doslova prahnem po návrate do postele, pretože posledné mesiace mávam prenádherné sny, čomu sa prenáramne teším. Moje sny sú mi inšpiráciou. Možno ich zhmotním do hudby."

zdroj: Joepie, Belgium, 07/08/1983thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi