The Top - 1984


Robert a Lol separátne odpovedajú na otázky ohľadne skladieb z albumu The Top, ktorý práve nahrávali v štúdiách Trident.


Wailing Wall?
Lol:
Náboženská skladba. Pojednáva o ľuďoch, ktorí nasľubovali hory doly a núkali odmenu iným za vykonanie vecí, ktoré ich donútili urobiť. V podstate je to veľmi "moderná" islamská hudba. Je v nej mnoho vokálov. Náladovo je však veľmi smutná. Ale inak typická skladba The Cure.

Robert: Skladba o Jeruzaleme a zasľúbenej zemi. Pripomína to starých The Cure, viac ako ktorákoľvek iná skladba na albume.

Shake Dog Shake?
Lol:
Skladba o nepokojnom pocite po rannom prebudení. Heavy metaloví Cure.

Robert: Je to o tom, ako sa prebudíte veľmi skoro ráno, nenávidíte samého seba a necítíte sa dobre. Je to heavy metal. Príliš veľa zúrivosti a hnevu.

Birdman Girl?
Lol:
Tá skladba v podstate nie je dokončená. Je inšpirovaná knihou Dylana Thomasa. Napísal ju Robert a pojednáva o šialenej žene. Je taká funky. Bola napísaná v období Seventeen Seconds.

Robert: Tá skladba ešte nemá definitívny text, takže ani v podstate neviem, o čom je. Na začiatku v tom bola inšpirácia Dylanom Thomasom, ale momentálne s ním nemá nič spoločné. Je to len taký popevok.

The Empty World?
Lol:
Skladba o vojne. Žasneme nad tým, ako môžu byť ľudia hrdí na to, že idú do vojny, keď k tomu niet jediného dôvodu. Tá skladba má umyselne vojenskú atmosféru.

Robert: Táto skladba mi pripomína "Charlotte Sometimes". Pojednáva o živote v Anglicku. Nacionalizmus, jazyk...

Bananafishbones?
Lol:
Surealistická skladba. Bananafish pochádza z detského televízneho programu, Robert to niekde videl alebo tak nejak. Názov znie skvele, ale hudobne je to trochu tvrdšia záležitosť. Jemne gýčovo, ale nie úplne. Ťažko ju opísať. Dominujú v nej bizarné prvky a práve to sa mi na nej páči.

Robert: "A Perfect Day For Bananafish", to je kniha amerického spisovateľa J.D.Salingera. Poviedka o mužovi, čo sa hral s malým dievčatkom na pláži... Pieseň však o tom nepojednáva, jednoducho sa mi páči to slovo "bananafish". V podobnom duchu sa nesú hneď tri skladby na albume: "Birdmad Girl", "Bananafishbones" a "Piggy In The Mirror". Ale sú to len skladby, nič viac....

Throw Your Foot?
Lol:
Zatiaľ len pracovný názov. Skladba stále nie je dokončená. Práve na nej pracujeme. Opäť ide o funky. Ale potrebujeme na nej ešte zapracovať.

Robert: Ten názov ešte nie je definitívny, tak ako aj samotná skladba. Je to ťažké funky.

Nevyzeráš na to, že by sa ti veľmi páčila.
Robert:
No, nateraz vážne nie.

Give Me It?
Lol:
Opäť sureálny text, ale tentoraz jednoznačný. Skutočne heavy metalová skladba. Veľmi rýchla. Srší z neho naštvatosť. Myslím, že na pódiu bude znieť skvele, pretože je násilná.

Robert: Ďalšia skladba plná hnevu. Ale punkovejšia ako ktorékoľvek iné skladby. Trochu mi to pripomína The Banshees.

Piggy In The Mirror?
Lol:
Skladba vzťahujúca sa na nieľkých ľudí. Momentálne ešte z textu nie je úplne jednoznačné o koho konkrétne ide. Je to o ľuďoch, ktorí to radšej zabalia úplne, akoby sa len zbavili vecí, ktoré viac nepotrebujú. Sú uväznení sami v sebe. Hudobne je to veľmi odlišné od zbytku albumu. A takisto veľmi odlišné od všetkého, čo sme robili doteraz. Veľmi rocková záležitosť. Jedna z mojich najobľúbenejších.

Robert: Tak táto je o mne. Takže je to dosť príšerné...

The Top?
Lol:
Pôvabná skladba. Upokojujúca a depresívna zároveň. The Top je nahrávka, ktorá má ambíciu stať sa vrcholom čohosi nepomenovaného. Pojednáva o bolesti a agónií, ktorú prežívame, keď sa snažíme veci robiť čo najlepšie. Tak nejako vnímam aj celý album.

Robert: To je skladba o neschopnosti urobiť presne to, čo chcete. Trochu podobná skladbe "Faith".

The Caterpillar?
Lol:
Taká Kafkovská záležitosť. Napísal knihu "Premena". O chalanovi, ktorý sa ráno prebudil a zistil, že je z neho hmyz. V tomto prípade je tým hmyzom dievča a je z nej motýľ. Skladba drsná a hlboká zároveň. Hudobne zasa radostná, vo veľkej miere je v nej využité piáno.

Robert: Taká pieseň plná šťastia.

Punch and Judy?
Lol:
Ťažko tú skladbu opísať, pretože vôbec nie je dokončená. Bude trochu podobná "The Lovecats", no rozhodne nepôjde o pop. No je možné, že skončí úplne inak, uvidíme, či ju dokončíme.

Budú obe skladby zo singlov súčasťou albumu?
Lol:
Možno... uvidíme, ako pohneme so skladbami, ktoré nemáme dokončené. Jedna z nich bude určite na b-strane singla. Momentálne máme desať skladieb, čo na album bohato stačí. Určite bude mať každá jeho strana štyri skladby. Ale o tom sa rozhodne, ako zvyčajne, až úplne na konci.

Robert: Single by predsa takto pomenované byť nemohli. Neviem, bude sa volať "Where´s The Baby?"

Prečo ste zvolili názov albumu práve "The Top"?
Lol:
Len kvôli nám. Lepšie to už načasované byť nemohlo. Dosiahli sme bod, v ktorom v podstate začíname nanovo. Ukončili sme jednu éru. Tento album je výsledkom našej práce za posledné dva roky. A bolo veľmi emočne zložité to celé zvládnuť. Album nemá absolútne nič spoločné s našimi troma poslednými singlami. Neboli vôbec pripravované týmto spôsobom. Ani sme ich nebrali vážne. Tento album prezentuje úplne nových The Cure. Ak chcete, tak ide o znovuzrodenie The Cure ako skutočnej skupiny. Aj z toho dôvodu vyrážame opäť na turné. Nič také by sme nepodnikli bez nápadov, či pocitov, ktoré teraz môžeme vyjadriť. Hrať neustále dookola tie isté skladby by bolo pekne nudné... V lete vyrážame do Spojených štátov, tam nás naživo nevideli od čias "Pornography". Vtedy to tam bolo skvelé, pretože pre nami tam stálo "čerstvé" nové publikum. Malo to svoju hodnotu.

Robert: Podľa mňa ten názov neznamená nič. Alebo potom znamená mnoho... jednoducho Najlepší.

Lol, údajne plánuješ nahrať nejaký soundtrack k filmu,
Lol:
Všetko je to teraz iba v teoretickej rovine, pretože si najskôr musím pozrieť celý film a potom sa rozhodnem. Bude to čosi podobné The Cure, pretože pred ich vplyvom sa jednoducho utiecť nedá. Je to jednoducho v mojom spôsobe hry, v mojich prichádzajúcich myšlienkach. Prácu na tom soundtracku budem považovať len za akýsi tréning. Aby som si dokázal, že na tom mám. Ale The Cure boli predsa vždy o tom, boli chodníkom, z ktorého ste mohli zísť a venovať sa aj čomusi inému. Myslím, že je to dosť skľučujúci pocit, keď si ľudia začnú myslieť, že bez určitých vecí nemôžu existovať, pretože "toto všetko som ja a to je všetko, čo viem robiť". Sme opäť pre myšlienke znovuzrodenia. Niekedy sa v skupine celé týždne nič nedeje, len sa na niečo čaká. No a ja sa počas toho obdobia chcem stále zdokonalovať...

zdroj: Libération, France, 1984, impressionofsounds.comthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi