Nový "domov" The Cure - 07/1996


Spomienka na prvú verziu stránok www.thecure.com


Užívateľom internetu sa dostala veľmi ojedinelá šanca dostať sa ešte bližšie k členom The Cure a to vďaka novým webovým stránkam www.thecure.com, ktoré rátajú s aktívnou účasťou hudobníkov. Živé prenosy, súkromné chatové sedenia a exkluzívny audio a video obsah - to všetko je dostupné na stránkach, ktoré ožili v sobotu, 6.júla 1996.

"Zistili sme, že v internetovom svete je zverejnených veľa dezinformácií, týkajúcich sa skupiny," povedal Robert Smith. "Takto sa nám dostala príležitosť, ako o sebe povedať viac."

Webstránky The Cure vytvoril Robert Goodale, ktorý je zodpovedný za stránky Davida Bowieho, Rolling Stones a hudobného portálu SonicNet.

The Cure odštartujú v auguste turné po Severnej Amerike, prvé od roku 1992, na ktoré so sebou vezmú aj digitálne kamery, prostredníctvom ktorých budú zverejňovať fotografie z koncertov v priamom prenose. Bude to však odlišné od predošlých pokusov iných umelcov, The Cure totiž umiestnia kamery do zákulisia.

"Napojíme ich v zákulisí, prípadne do našich šatní, no takisto aj na pódium," komentuje klávesák The Cure, Roger O´Donnell. "Premýšľame, že ich umiestnime aj v baroch, kde sa budú konať pokoncertné párty."

Grafická stránka webu bola nadizajnovaná po vzore starého panského sídla v Západnom Anglicku, ktoré skupina obývala počas nahrávania ich posledného albumu, "Wild Mood Swings". Online-ový dom pozostáva z niekoľkých miestností, ktoré môže návštevník otvoriť a vstúpiť tak do obývačky, kuchyne, či knižnice.

V hale si návštevník môže vypočuť hudbu The Cure, ktorá doteraz nebola oficiálne vydaná. Napríklad, návštevník má k dispozícií na stiahnutie 8-minútovú coververziu slávnej "Hello, I Love You" od The Doors, ktorú skupina pôvodne nahrala pre kompilačný album "Rubaiyat" z príležitosti 40-teho výročia labelu Elektra. Samozrejme, na albume sa objavila skrátená verzia.

"K dispozícií je niekoľko domácich demo snímkov a počítame aj so zverejnením kompletných skladieb," dodáva Smith. "Veríme, že tak fanúšikom ozrejmíme postupný vývin niektorých našich skladieb. Samozrejme, že by sme mohli zverejniť aj niektoré naše ranné, no nikdy nevydané veci, no išlo by väčšinou o vyložene fanúšikovsky orientovaný materiál."

"Hala" v sebe takisto ukrýva doteraz nevydanú verziu videoklipu aktuálneho singla The Cure, "Mint Car".

Aktuálne novinky a informácie o turné sa varia v "Kuchyni", zatiaľ čo "Knižnica" obsahuje audio sample z aktuálneho albumu "Wild Mood Swings", ako aj všetkých predošlých albumov The Cure. Návštevníkom stránky, ktorí prejavia takto záujem o kúpu niektorého z albumov, stačí potom len kliknúť na príslušný odkaz v podobe obalu albumu a ten ich presmeruje na stránky internetového obchodu CDnow.

V "Zimnej záhrade" sa môžu Cure fanúšikovia zapojiť do online chatu, no a v "tajomnej komore" sú k dispozícií zasa osobné stránky každého člena skupiny.

Celá stránka je "obsypaná" niekoľkými raritnými a osobnými fotografiami skupiny, no dostupný je aj denník z práve sa rozbiehajúceho turné, do ktorého pravidelne prispieva každý z členov The Cure.

"Ide o veľmi ojedinelý fakt, že umelci strávia toľko času nad vlastnou webovskou prezentáciou a venujú jej toľko úsilia," hovorí Nicholas Butterworth, umelecký riaditeľ newyorskej pobočky SonicNet. "Táto stránka je jedinečná práve tým, že reflektuje práve na osobnú stránku skupiny, keďže na ňu prispievajú všetci jej členovia."

Členovia The Cure sa budú pravidelne logovať na stránky a zapájať sa do diskusie s fanúšikmi v chatovacej miestnosti. Návštevníci budú vždy informovaní, či je niekto z členov skupiny prihlásený na stránke, stačí si všimnúť čierny van zaparkovaný pred domov (neklamný znak, že niekto je "doma"). A ak náhodou zbadáte, že sa v niektorom okne svieti, tak si buďte istý, že skupina práve prenáša naživo nejaký videozáznam, prípadne zverejňuje online fotografie z prebiehajúceho koncertu.

"Budeme týmto stránkam "po ruke" tak často, ako to len bude možné," dodáva D´Donnell, ktorý programoval väčšinu zo stránok; zbytok skupiny sa podieľal hlavne na dizajne.

"Je to akoby pokračovanie punkovej etiky," pokračuje. "Obsah máme pod absolútnou kontrolou. Každý z členov si nadizajnoval svoju vlastnú miestnosť, takže je vlastne odrazom jeho vlastnej osobnosti."

O´Donnell, ktorý sa počas nahrávania "Wild Mood Swings" opätovne, po svojom odchode v roku 1990, pripojil ku skupine zároveň dodal, že počas jeho neprítomnosti sa The Cure stali viac počítačovo zdatní.

"Roger sa nás snažil posunúť bližšie k počítačom už na konci 1980-tych rokov, no vtedy sme sa tomu urputne bránili," vysvetľuje Smith. "No keď sa v roku 1994 opätovne vrátil do skupiny, tak každý z nás už vlastnil laptop."

Nech už je to akokoľvek, Smith priznáva, že nie je úplne presvedčený o tom, že Internet je už na takej úrovni, aby ukázal svoju silu.

"Problém týchto technológií tkvie stále v tom, že sú pomalé," dodáva. "A niekedy je to doslova frustrujúce. Niekto zatúži nájsť viac informácií o skupine, no skončí pri tom, ako čaká na natiahnutie stále bielej stránky."

Goodale, zodpovedný producent stránok, charakterizuje celý projekt ako určité umenie, no nie experiment. "Chceli sme si byť istí, že všetky použité technológie budú funkčné," komentuje. "Robert však skúsenosť z tvorby webu prijal viac nadšene, ako frustrujúco."

Smith však dodal, že je otrávený z nových potenciálov Internetu, má na mysli intimitu a izoláciu.

"V takýchto veciach, ako webovské stránky, sa skrýva veľké množstvo ega," vysvetľuje. "Naďalej si asi budem musieť zvykať na fakt, že ľudia sa asi naozaj zaujímajú o to, čo vlastne robím. Vždy som sa tejto myšlienke bránil. Vždy som sa snažil si sám uplatňovať nárok na to, čomu sa s The Cure venujem. Zatiaľ som bol online iba raz, s Rogerom, a chatovali sme. No necítil som sa veľmi príjemne, pretože ľudia vedeli, že za klávesnicou sedím ja. Je to pre mňa trochu zložité, pretože si chcem od ľudí udržiavať prirodzený odstup."

O´Donnel dodal, že stránky zostanú pravdepodobne online aj po tom, čo skupina dokončí turné na podporu aktuálneho albumu. "Budúci rok je rokom 20-teho výročia založenia skupiny a my máme k dispozícií tony materiálu, ktorý by sme radi týmto spôsobom zverejnili," hovorí Roger. "Pre niektoré záležitosti je internet jednoducho tým najsprávnejším miestom na ich publikovanie."

zdroj: Billboard Magazine, 07/1996thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi