Zdá sa, že Smith skladateľsky "uviazol" - 12/2006


Rozhovor s Robertom o chystanom albume pre agentúru Reuters


Ani tridsať rokov na hudobnej scéne nezabráni skladateľskému bloku.

A to je problém, pred ktorým sa ocitol Robert Smith, ktorý zápasí s textami pred 33 nových skladieb, ktoré skupina The Cure nahrala pre svoj 14-ty štúdiový album.

Vydanie albumu bolo opäť posunuté, tentoraz na máj budúceho roka. Mimo to v marci skupina vyráža na turné, takže tlak na 47-ročného Roberta, ktorý nechce pripustiť, že sú vyzretou skupinou a postupne sa dostávajú do úzadia, sa stupňuje.

"Chcem, aby mali slová skutočný význam, nestačí ich len usporiadať do rýmov," vyjadril sa Robert v aktuálnom rozhovore pre Reuters. "Zrazu som si uvedomil, že som sa zastavil a zistil, že to, čo robím teraz, som už urobil predtým a lepšie."

"Stanovil som si limit, že texty dokončím do Vianoc. Ak sa tak nestane, asi sa zastrelím," dodal.

Smith založil The Cure v roku 1976, s ktorými do sveta vypúšťal trojminútové postpunkové záležitosti ako "Boys Don´t Cry".

Pridaním kláves a vrstvených gitár v sebe postupne vybudoval chuť pre epické aranžmány a s temnými albumami plných melancholickej majestátnosti, ako "Kiss Me Kiss Me Kiss Me" a "Disintegration", ktoré obsahovali elegantné popové hity ako "Just Like Heaven" alebo "Lovesong", dotiahol skupinu v 1980-tych rokoch na vrchol hitparád.

Jeho spovedné texty sa stali prijateľné pre rockových spevákov, cez ktoré vyjadrovali pocity vlastnej zraniteľnosti a vydláždil tak cestu pre množstvo "emo" kapiel ako Thursday alebo minimalistické "revivalové" kapely ako Interpol.

Ako sa ukazuje, nový album bude mixom trúchlivých skladieb spolu so silne energickými a radostnými kúskami.

"Mám v tejto kombinácií záľubu, pôjde o niečo podobné ako bol album "Kiss Me Kiss Me Kiss Me", rôznorodé záležitosti namiesto skutočne náladových kúskov," povedal Smith. "Umenie je však dať túto rôznorodosť dohromady."

Po minuloročnom odchode Rogera O´Donnella je to po prvýkrát po 20-tich rokoch, čo skupina nemá hráča na klávesy. No na druhej strane sa do skupiny po tretíkrát vrátil gitarista Porl Thompson, ktorý má za manželku Robertovu mladšiu sestru.

"Keď máme gitaristu, akým je Porl, tak klávesy vôbec nepotrebujeme," komentuje Smith. "Bez problémov vám z gitary vykúzli zvuk aký len chcete. Priniesol so sebou späť zmysel pre naliehavosť a my sme sa opäť ocitli na pomedzí rocku."

Bassák Simon Gallup je s malými prerušeniami členom The Cure od roku 1979, no a bubeník Jason Cooper uviazol v skupine v roku 1995.

"Ako štvorica sme opäť skupina s jednoduchým pódiovým vzhľadom a zvukom," pokračuje Robert.

"Vďaka tejto skutočnosti môžeme s najnutnejším vybavením vyraziť kamkoľvek a zahrať, čím sa vraciame k starej podstate The Cure. Samozrejme je to menej majestátnejšie, ako to bolo v minulosti, ale ešte stále máme v pláne hrať na pódiu tri hodiny."

Smithov neupravený účes, jemné šminky a rozmazaný rúž to sú symboly, vďaka ktorým sa stal pre tlač predstaviteľom temného goth-rockového hnutia - kategorizácia, s ktorou neustále zvádza boj.

"Je úbohé, že "goth" je stále spájaný s menom The Cure," komentuje. "My nie sme kategorizovateľní. Keď sme začali, boli sme pust-punkoví, ale aj tak je nemožné nás presne definovať. Ako opíšete skupinu, ktorá vydá album ako "Pornography" a neskôr zasa "Greatest Hits", z ktorého každá skladba dosiahla pozíciu v Top 10-tke po celom svete? Ja jednoducho hrám hudbu The Cure a o tom to je."

Make-up je súčasťou rituálu vystúpenia.

"Vystupovanie ani po toľkých rokoch nie je mojou prirodzenou súčasťou," hovorí. "Hoci to nie je úplne nutné a ani nie samozrejmé, no pri vystupovaní si ľudia dávajú mejkap už tisícky rokov."

Fanúšikovia veľmi rýchlo pochopili nový "look" skupiny, ako aj jej zvuk prezentovaný na aktuálne vydanom DVD. Koncertné DVD "Festival 2005" vzniklo počas deväťkoncertného mini turné po Európe v lete minulého roka a ide o mix profesionálnych kamier a amatérskymi zábermi fanúšikov.

"Nikdy sme to nemali v pláne," povedal Smith. "Počas posledného koncertu v Istanbule sme mali k dispozícií 13 kamier, no na prvom koncerte bola len jedna jediná. Bolo to asi štastie od Boha a tak sme to dalo dokopy."

DVD obsahuje 30 skladieb, každá reprezentuje jeden rok, ktorý Robert strávil na koncertoch s The Cure.

"Som naozaj prekvapený reakciami ľudí na našich koncertoch, je veľmi ťažké to ignorovať," pokračuje. "Naozaj poteší, že ľudia chcú, aby The Cure naďalej existovali. Sme stará skupina hrajúca mladému publiku."

Tak ako chce publikum stále ovládať a hrať celé tri hodiny, tak Smith priznal, že by mal odísť na dôchodok.

"Som si vedomý, že čas sa zastaviť nedá," hovorí. "Nechcem, aby The Cure nakoniec skončili hraním 45-minútových "greatest hits" koncertov. To by sme zanechali po sebe pekne strašné dedičstvo."

zdroj: ninemsn.com.authinking of the days that are no more

©2001-19 monghi