Remastre 2006


Rýchly pohľad na letnú várku z katalógu The Cure


Päť rokov po vydaní debutu začal líder The Cure, Robert Smith, experimentovať s typicky temným charakterom skupiny a s popovým ovplyvnením vznikol nielen nový zvuk, ale skupina nabrala aj nových členov. Túto plodnú minulosť skupiny sa rozhodli v Rhino Records znovuoživiť vydaním "deluxe" verzií albumov "The Top", "The Head On The Door" a "Kiss Me Kiss Me Kiss Me", obohatených doposiaľ nevydanými záležitosťami.

Ako bonus vydáva Rhino Records dvojdiskovú deluxe edíciu Smithovho bočného projektu The Glove s ich jediným albumom "Blue Sunshine". Všetky dvojdiskové sety budú vydané za jednotnú cenu $24.98 8. augusta 2006. (Pozn. v Európe to bude o deň skôr a vydanie albumu The Glove je posunuté o celý týždeň neskôr)

Prehliadkou tvorby skupiny v období 1984 - 1987, ktoré pokrývajú spomenuté tri albumy, pokračuje Rhino Records v znovuoživení celého katalógu The Cure. Každý z albumov je remastrovaný s použitím najnovšej zvukovej technológie a priložený bonusový disk je plný doteraz nezverejnených materiálov a rarít a štedrý booklet obsahuje okrem textov raritné fotogratie, spomienky Roberta Smitha z koncertných turné skupiny, ako aj komentáre k jednotlivým skladbám skupiny, o ktoré sa postaral britský hudobný publicista Johny Black.

Album "The Top" z roku 1984, ktorý okrem titulnej skladby obsahuje hitový singel "The Caterpillar", či perly ako "Shake Dog Shake" a "Give It To Me", je akýmsi mostom medzi rannou tvorbou The Cure a eklektickými zámermi, ktoré predznamenali budúcu tvorbu skupiny. Prvý disk edície tvorí pôvodný, 10 skladbový zremastrovaný album, kdežto druhý disk obsahuje 17 skladieb, ktoré sa po prvý krát objavia na cd, medzi ktorými nájdete štúdiové a domáce demo snímky Roberta Smitha, spolu so "surovými" mixami skladieb ako "Shake Dog Shake", "Piggy In The Mirror" a "Give It To Me", o ktoré sa postaral Robert Smith s bubeníkom Andy Andersonom. Samozrejme nechýbajú ani "live" nahrávky z roku 1984 a to v podobe skladieb "The Caterpillar" a "The Empty World".

O rok neskôr sa The Cure vrátili na scénu so svojim šiestym štúdiovým albumom, "The Head On The Door". Vďaka Top 10 UK singlom "In Between Days" a "Close To Me" The Cure po prvý krát prerazili aj v amerických rebríčkoch. Rovnako ako v predošlom prípade, aj u tohto albumu je bonusový disk plný doteraz nevydaných skladieb, štúdiových a domácich demosnímkov a rarít, vrátane domácej inštrumentálne verzie "In Between Days". Disk obsahuje aj živé verzie skladieb "The Baby Screams", "The Blood" a "Sinking", ktoré boli nahraté v Paríži v roku 1985.

Po následne vydanej úspešnej kolekcií singlov sa The Cure v roku 1987 opäť objavili na scéne, tentoraz s nadšene prijatým dvojalbumom "Kiss Me Kiss Me Kiss Me". Odvážna kolekcia skladieb, ktorá vycibrila eklektické ambície skupiny, album, ktorý obsahuje prvý americký hit "Just Like Heaven", vrátane v Británií veľmi úspešných singlov "Why Can´t I Be You", "Hot Hot Hot!!!" a "Catch". Aj pri tomto albume je bonusový disk plný rarít, domácich a štúdiových demosnímkov nikdy nevydaných na cd, medzi ktorými sa vyníma inštrumentálna verzia skladby "The Kiss", nahratá v domácom štúdiu Roberta Smitha. Disk obsahuje aj inštrumentálne demosnímky skladieb "Hot Hot Hot!!!", "Just Like Heaven" a "Like Cockatoos", ako aj "live" verzie skladieb "Catch", "Snakepit" a "Why Can´t I Be You?" nahraté v roku 1987.

The Glove - projekt založený Robertom Smithom a jeho dlhoročným priateľom, bassgitarisom Siouxsie & The Banshees, Stevenom Severinom v roku 1983, ktorého názov ukradli jednej z postáv filmu "Yellow Submarine". Táto dvojica vydala iba jediný album, "Blue Sunshine", ktorý tak ponúka rozmanitú exkurziu do oblasti experimentálneho popu. Okrem dvoch skladieb, ktoré naspieval Smith, kraľuje celému albumu hlas Jeanette Landray. Fanúšikovia The Cure sú však zvedavý na bonusový disk albumu, ktorý obsahuje všetky skladby s pôvodnými Smithovými vokálmi.

Sú to takmer tri dekády od doby, čo v anglickom Crawley sformoval Robert Smith zostavu The Easy Cure. Aj napriek rôznym zostavám si The Cure razili úspešnú cestu, poznačenú ohromným umeleckým, ale aj komerčným úspechom, ktorý okrem top singlov, zahŕňa aj zlaté a platinové platne, nespočetné ocenenia, nadšené ohlasy kritiky a hlavne obrovskú svetovú základňu fanúšikov, ktorá svoje idoly nasleduje s priam náboženskou vrúcnosťou. V hudobnej histórií moderného rocku, tak ako ho poznáme dnes, si však napriek všetkému dokázali ustrážiť a obhájiť svoje pevné miesto.

zdroj: M&C MusicTracklisty:
The Top
The Head On The Door
Kiss Me Kiss Me Kiss Methinking of the days that are no more

©2001-19 monghi