Fanúšikovia The Cure sú strašne milí ľudia


... prehlásil Roger O´Donnell v aktuálnom rozhovore.


Na tomto albume si použil jediný nástroj, Moog Voyager (a takisto MAC). K tomuto zámeru si pristúpil na počas nahrávania alebo si plánoval čisto klávesový album ešte pre započatím celého procesu?
Vlastne to začalo len takým priateľským návrhom a ja som zostal prekvapený, ako veľmi sa mi ten nápad zapáčil a ako mi to "sadlo".

Na tvojej webovej stránke sme mohli prostredníctvom tvojich komentárov sledovať celý proces nahrávania. Moment, ktorý počas nahrávania na teba zapôsobil najviac a utkvel ti v pamäti?
Všetko to prišlo tak zrazu, takže nejaké rôzne zvláštne momenty ani neboli, celé to bolo o neustálom si uvedomovaní a vnímaní vecí okolo mňa a ten pocit som zbožňoval. Ale možno ten najkrajší moment som zažíval vždy na druhý deň, kedy som počúval veci, ktoré som nahral deň predtým a čudoval sa, kde sa to vo mne nabralo, prípadne kto mi vnukol taký nápad...

Na tvojej profilovej stránke na myspace.com máš pre zmenu uvedené, že si ovplyvnený umelcami ako Herbie Hancock, Bob Marley, no takisto Earth Wind & Fire a Bebel Gilberto. Niektorí z nich sú na hony vzdialení od tvojho hudobného štýlu. V akom smere ťa teda inšpirujú?
Rôzni ľudia nás rôzne inšpirujú, ale títo všetci sa v mojej tvorbe určitým spôsobom objavujú a stali sa veľkou súčasťou môjho hudobného života.

Či už niekto má rád tvoju hudbu alebo nie, o úprimnosti a vášni, ktorou je tento album nahratý, niet najmenších pochýb. Cítiť tu neuveriteľnú túžbu po úprimnosti, hlavne v tvojich detailných opisoch jednotlivých skladieb. To dokáže len veľmi málo umelcov. A teraz zasa žiadaš fanúšikov o zaslanie kritík na album, ktoré uverejníš, či už budú pozitívne alebo negatívne. Prečo si sa takto rozhodol? Aký to má zmysel?
Dosiahol som vo svojom živote určitý bod, kedy som absolútne úprimný, otvorený voči všetkému a vo všetkom, čo robím, nechcem nič skrývať alebo vytvárať nejaké tajomstvá. Milujem otvorenosť a chcem odhaliť každučký detail toho, čo pre ľudí robím, aby tak lepšie pochopili celý proces nahrávania albumu. Album som nenahrával plánovane, jednoducho je to čistá výpoveď môjho vnútra, mojich pocitov.

Produkoval si EP Erin Langovej. Budeš produkovať práce aj iných umelcov?
Ak si to budú želať a mne sa bude ich hudba páčiť. Pomáham skupinám pri mixáži, niekedy, ak sa mi páči proces nahrávania, tak zostanem dlhšie, a niekedy ma zasa takéto práce dokážu rozčúliť a frustrovať. Mne stačí počuť hocičo len raz, a ak s mojim názorom dotyčná osoba nesúhlasí, je to jej problém. Pracujem iba s ľuďmi, ktorí ma rešpektujú a zároveň rešpektujem ja ich.

Hudobník, producent, majiteľ labelu... Ktorú z týchto úloh preferuješ?
Bezpochyby hudobník, pre mňa osobne, je najprirodzenejšia vec na svete práve komponovanie hudby.

Cítil si sa v The Cure obmedzovaný? Tvoj sólový album totiž nemá absolútne nič spoločné s tým, čo si robil so skupinou...
Samozrejme, že som sa vtedy cítil obmedzovaný... ale ja som tých 20 rokov nestrávil s tým, že som chcel robiť vlastnú hudbu. Zbožňoval som byť súčasťou The Cure, bola to úžasná skupina, hlavne v roku 1987, kedy som sa k nim pripojil, bolo to absolútne odlišné od všetkého, čo bolo na scéne a pritom tak anarchické.

Nebol si po odchode zo skupiny prekvapený pozdravmi od fanúšikov? Hlavne tým, že ti posielali maily s poďakovaním za účinkovanie v The Cure a so želaním všetkého dobrého?
S fanúšikmi The Cure som mal vždy priateľské vzťahy a mnohí z nich sa stali moji veľmi dobrí priatelia. Myslím, že to čo sa stalo ich ani veľmi neprekvapilo. To množstvo tých mailov mi veľmi pomohlo. Fanúšikovia The Cure sú strašne milí ľudia a so všetkou tou láskou, ktorú prechovávajú k hudbe, sú to strašne otvorení ľudia a nebránia sa aj novej hudbe. Chcel by som osobne stretnúť čo najviac ľudí, ktorí sa prídu pozrieť na môj koncert.

V jednom rozhovore Smith vyhlásil, že v roku 2002, po nahratí "Trilogy" koncertov, si všetci v skupine mysleli, že je to definitívny koniec a ty sám si sa už venoval svojmu vlastnému projektu. Nemáš pocit, že aj tento postoj sa ho určitým spôsobom dotkol a práve preto si myslel, že by ťa mal zo skupiny prepustiť? Alebo si myslíš, že to bolo preto, že Smith chcel dať The Cure viac "rockovejšiu" orientáciu?
V roku 2002 som nepracoval na ničom vlastnom, takže netuším, čo tým vlastne myslel. Byť členom The Cure znamenalo súhlasiť so všetkým, a to som ja osobne už viac nezvládal. S Robertom Smithom sme sa na seba už dlhší čas neusmievali, a práve na úsmeve bolo založené naše priateľstvo. Ja sa teraz usmievam, a som veľmi šťastný, že Robert tiež.

Mali ste v skupine teda iné umelecké chute prípadne rôzne názory na veci, čo vás spájali?
To bolo vždy 5 rôznych názorov takmer na všetko.

Rozprával si sa s Robertom odvtedy, čo si skupinu opustil? Prípadne s iným zo skupiny? Dostalo sa ti vlastne nejaké vysvetlenie celej situácie?
Ja nepotrebujem žiadne vysvetlenie, viem čo sa stalo a prečo. Nie, nerozprával som sa s nikým, nerozprávali sme sa ani keď som bol v skupine, takže veľmi silno pochybujem, že by sa rozprúdila nejaká komunikácia teraz. Raz sme uzavreli na bowlingu s Robertom stávku, že sa zopakuje situácia, ako keď som už raz zo skupiny odišiel... obaja sme strašní nostalgici! Povedal som mu, že mu pošlem pozdrav v deň výročia, kedy ma zo skupiny vyhodí... Ja k Robertovi necítim žiadnu nenávisť ani zlosť, stále ho mám veľmi rád.

Vídaš sa s Perrym? Pokiaľ viem, chcel si spraviť nejaké prázdniny ešte predtým, ako sa pripojí k nejakej skupine a opäť sa bude venovať hudbe.
Nie, s Perrym som sa nevidel, väčšinu času totiž pobýva mimo UK.

Dokázal by si ešte hrať v skupine? Alebo sa už chceš venovať len vlastným projektom?
Rád by som si v skupine zahral, ak by sa naskytla správna možnosť a situácia, lenže teraz som až príliš oddaný vlastnej hudbe.

Čiže vlastne tvoj odchod z The Cure bol pre teba prospešný: vďaka tomu si mohol rozbehnúť vlastné projekty: založiť label, vydať sampler, následne vlastný album...
Áno, ak by som nebol vyhodený, bol by som musel odísť sám! Posledný rok sa totiž udiali veci, kvôli ktorým som už nemohol v The Cure zotrvať, takže by som aj tak nemal na výber...

Tvoji obľúbení hudobníci/skupiny v týchto dňoch?
Momentálne asi nikto, momentálne si užívam viac ticha. Ale teším sa na nový album Juana Molina a na nový album Leaf.

Budeš koncertovať aj v Európe.
Samozrejme, niekedy na jeseň.

Možno je teraz o tom ešte priskoro hovoriť, ale premýšľaš o nahrávaní ďalšieho albumu?
Áno, samozrejme. Mám v hlave dokonca rozpracovaný konkrétny projekt, ktorý by som mal zrealizovať, niečo na štýl klasického piána, čela a hlasu.

zdroj: picturesofcure.comthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi