...v októbri, novembri a decembri zbrázdime Európu


Prepis rozhovoru, ktorý poskytol Robert rádiu BBC 6 Music po koncerte v RAH


... je to akoby sa na scénu vrátila Betty Boo, The Cure nastúpili do štúdia kvôli prácam na nasledovníkovi ich rovnomenného albumu z roku 2004 a po dlhých rokoch prisľúbili koncertné turné v UK na konci tohto roka. Po ich koncerte v Royal Albert Hall na podporu Teenage Cancer Trust som sa stretol s Robertom Smithom a spýtal sa ho čosi ohľadne pripravovaných noviniek.
Hlavný dôvod toho, prečo sme opäť v štúdiu a chystáme nový album je jednoduchý. Mám pocit, že máme dostatok dobrých skladieb, ktoré by mohli fungovať a dúfam, že keď si ich ľudia vypočujú, budú to cítiť rovnako.

Zmienil si sa o tom, že na konci roka budete hrať v Londýne opäť, pôjde o turné alebo... No, hmm... áno, budeme hrať znova, v októbri, novembri a decembri zbrázdime Európu, takže sa vrátime aj do Londýna... či to bude opäť tu (RAH) alebo nie, to som si nie istý, ale určite budeme v Londýne hrať.

Aj niekde inde v UK?... anglické koncerty The Cure sú dnes už vzácnosťou.
Viem, presne o tomto sme sa nedávno počas nahrávania bavili, každý zamrmľal niečo v zmysle, že už by bolo na čase, chcem tým povedať, že sme už v štádiu, že sme schopní hrať kdekoľvek v UK... lenže, je tu aj niekoľko dôvodov, akosi... chcem vlastne povedať... svet je obrovský a možno to vyznie smiešne, ale je toľko miest, kde by sme mohli hrať, The Cure sú takmer medzinárodnou skupinou, takže v podstate nemáme žiadne výčitky svedomia, že sme nehrali tam a tam... Niekde sme nehrali vôbec, niekde viackrát, hrali sme dokonca vo Wellingtonskom múzeu a vôbec nám to neprišlo ako hlúposť, jednoducho si vyberáme, kde budeme hrať, zasa je mnoho skupín, ktoré hrajú len a len v UK, potom vyrazia niekam inam... my sa jednoducho vyberieme kamkoľvek, takže sme v podstate schopní hrať každý deň v roku po celom svete, čo by zasa pre nás v našom veku nebolo práve najzdravšie. Stav, v akom sa momentálne nachádzame, spôsob našej práce a hry na pódiu nám momentálne umožňuje navštíviť miesta, kde sme doteraz nikdy nehrali, alebo miesta, kde jednoducho hráme radi. No je pravdou, že osobne by som radšej odohral viac koncertov v UK... ale môžem vám takmer garantovať, že po skončení prác na tomto albume odohráme v UK viac koncertov, možno aj preto, že za posledné roky sa mnoho vecí v UK zmenilo v náš prospech, myslím tým hlavne postoj médií, ktorý bol a je v porovnaní s ostatným svetom veľmi odlišný, napr. pred nástupom digitálneho rozhlasového vysielania sa tu ozývali hlasy hovoriace, že The Cure nie sú až takí dobrí, ani sa na nich neobťažujte chodiť.

Vtedy si poviete, že hrať v poloprázdnych halách kdesi na severe Anglicka asi nebude až také zábavné, keď pritom s istotou viete, že vo Francúzsku bez problémov odohráte na tom istom mieste šesť po sebe vypredaných koncertov. Takže je pragmatické osvojiť si myšlienku, že sa k nám niekto nechová férovo, prípadne, že 2-3 roky dozadu nás domáce média takmer ignorovali. Čo nám nesmierne pomohlo, boli mladé skupiny, ktoré sa nečakane objavili na scéne a vyhlasovali, že ich ovplyvnili najmä The Cure, takže teraz som si takmer istý, že keď vyrazíme na turné po našej krajine, mohli by sme zažiť podobné udalosti, akou bol dnešný večer a mohlo by sa na nás prísť pozrieť aj mladé publiku a zistilo tak, kto vlastne sme a čo robíme... čo by bolo naozaj skvelé.

zdroj: BBC 6 Musicthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi