Robert Smith sólovo - 11/2001


Jeden z mnohých plánov pre sólový album Roberta Smitha...


Dnešné vydanie "Najväčších hitov" milovanej goth-popovej skupiny The Cure sprevádzajú viac než vzrušujúce správy.

Na budúci rok sa na trhu objaví sólový debut frontmana The Cure, Roberta Smitha, ktorý na ňom spolupracoval s poltuctom hosťujúcich hudobníkov.

"Nie je problém k tomu ľudí pritiahnuť," hovorí Smith počas telefonického rozhovoru z jeho domu blízko Brightonu, na južnom pobreží Anglicka. "Problém je dohodnúť sa s ich nahrávacími spoločnosťami. To je veľmi únavné, pretože niekedy niekto z významného labelu nemá veľmi v obľube iného človeka z iného labelu a tí potom nedovolia ich umelcom zúčastniť sa akéhokoľvek projektu. Dochádza tak k neuveriteľnému haštereniu."

"Budem sa snažiť to zmanažovať do začiatku Vianoc, aby potom mali všetci oslovený jasno v tom, či sa chcú pridať alebo nie. Po tomto by to všetko skončilo predpokladám v januári alebo vo februári."

Smith mená svojich spolupracovníkov prezradiť nechcel, no po hudobnej stránke opísal celý proces ako robenie dvoch verzií tej istej skladby - jedna inštrumentálna a druhá vokálna.

"Ako A verzia a B verzia," hovorí. "Vo svojej podstate budú obe verzie využívať rovnakú štruktúru a sekvenciu akordov, no tu všetky podobnosti končia. Jednu z dokončených skladieb som naspieval a jej druhú verzia sa viac potuluje na rozmedzí inštrumentálnej záležitosti. Niekedy na začiatku leta som bol na pochybách, nevedel som, ktorou cestou sa vydať. Či smerom vokálnych skladieb alebo sa vybrať cestou čisto inštrumentálnych záležitostí. Potom sa začali práce na "Greatest Hits" kompilácií a tým som získal viac času na premyslenie, no aj tak som nie definitívne rozhodnutý."

Smith, ktorý od vydania posledného štúdiového albumu skupiny, "Bloodflowers" nepodpísal zmluvu so žiadnou nahrávacou spoločnosťou a ani to zatiaľ nemá v úmysle, sa momentálne teší zo skvelého pocitu, že sa nemusí rozhodovať pod žiadnym tlakom.

"Po prvýkrát v živote si nemusím vybrať ani jednu z možností, pretože som rozhodnutý dať si pauzu od myšlienok, že by sme mali pod hlavičkou nejakého labelu čosi vydať. To preto, že žiaden label nie je."

Priznal, že keď nepatríte pod hocakú nahrávaciu spoločnosť, tak máte k dispozícií omnoho väčšie možnosti.

"Už som bol unavený a dokonca aj chorý z toho, že som sa musel mladších! odo mňa pýtať, či môžem rozbehnúť nejaké veci. Keď som mal dvadsať, tak mi tak na tom nezáležalo. Lenže potom som sa cítil, akoby som bol späť v škole a už som mal toho dosť."

The Cure, ktorí sa sformovali v roku 1976, počítali s tým, že ich dni boli po vydaní albumu "Bloodflowers" zrátané, keďže sa o ňom Smith vyjadril, že by mohol byť ich posledným. No po následnom skvele prijatom a navštevovanom turné Smith svoje vyjadrenia pozmenil.

"Ešte pred spustením reklamnej kampane albumu "Bloodflowers" som bol presvedčený, že by to mohlo byť naposledy," priznáva Smith. "No na polceste toho všetkého sme si uvedomili, že by to tak byť nemalo, pretože sa nám to všetko až príliš páčilo."

"Ani vo sne by ma nenapadlo, že ľudia budú pre nás stále tak nadšení. Vo všetkej úcte, ktorá sa nám minulý rok dostala, bol to ten najlepší rok, aký som kedy so skupinou zažil a vďaka tomu som zmenil názor. Pomyslel som si, 'Prečo s tým vlastne chcem prestať?'"

A ako sa nový album a s ním spojené turné rozbehlo, Smith si čosi uvedomil. "Bol by som prekvapený, ak by to ďalej nefungovalo. Keď sme niekoľko týždňov tohto leta strávili nahrávaním akustických skladieb, spolu s novinkami ("Cut Here", "Just Say Yes") dostal som chuť urobiť čosi nové, 'Áno, možno by sme mali nahrať nejaké nové skladby'. Takže ostatní to so mnou skúsili tiež. No a teraz je to zasa o tom, či to dokážem aj bez nich, a dokážem dokončiť vlastné veci."

Kompilácia "Greatest Hits" je dostupná aj v limitovanej 2CD edícií s akustickými verziami všetkých 18-tich skladieb, vrátane "Boys Don´t Cry", "The Lovecats" a "Why Can´t I Be You".

autor: Jane Stevenson
zdroj: Toronto Sun, 11/2001thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi