Muž tisícich tvárí


Robertove komentáre na hanebné výroky novinárov o jeho osobe...


Je tučný! Je štíhly! Je to génius! Je to idiot! K rockerovi má ďaleko! Je to pán 'Citlivka'! Takto všemožne titulujú speváka The Cure, Roberta Smitha, no je naozaj taký schizofrenický, ako ho s obľubou označujú žurnalisti?

"Tak trochu šialený"
To je pravda, z času na čas - to platí z času na čas pre každého, nie? Nemyslím si, že som dnes tak šialený, ako vtedy, keď sa toto objavilo v tlači, v rokoch 1983/1984. Dnes som pokojnejší. Vtedy som chcel jednoducho vedieť, kam až dokážem zájsť. Vôbec toho neľutujem, ale, asi by to bolo pekne šialené, ak by som vtedy skočil z okna!

"Chlípna lasica s hlavou plnou drog"
Asi viem, kto to napísal - to bolo to príšerné dievča, ktoré s nami robilo rozhovor pre magazín Face. Toto obvykle napíše každý, kto ma buď nepozná alebo sa so mnou nikdy nerozprával. Nič z toho na mňa neplatí, až na to prirovnanie "plná hlava"!

"Šialený Bob/Nie viac šialený Bob"
Toto napísali v Melody Maker... myslím, že tá banda novinárov si v čase, kedy sme boli fakt šialení, myslela, že do nás prenikla, zrejme sa domnievali, že takí večne zostať nemôžeme... bola to len ďalšia interpretácia môjho konania, myslím, že už pár rokov som nenápadne nerozumný a vtedy som mal pocit, že ak sa ľudia ku mne priblížia, pochopia, že niektoré z mojich činov boli trošku svojrázne. Niekedy sám seba nespoznávam - nebol som veľmi príjemný a nakoniec ani veľmi zábavný.

"Len hrozne vyčerpaný životom"
Hej, to bol David Hepworth.. napísal, že sa mi trasú ruky ako uzimenému! Je to všetko vykonštruované, pretože moje telo má 100 stupňovú teplotu, tak neviem, ako by som sa tak mohol triasť! Nie, nebol som vyčerpaný - bolo to už veľmi dávno a bolo to len preto, že som si obliekol taký kockovaný kostým a vyzeral som ako podvýživený. Napísal to preto, že v momente ako ma stretol som pil "Perrier water", bolo to o jednej po polnoci a mal som len 19! Stretli sme sa na premiére filmu Quadrophoenia a práve som bol v potyčke s Ianom Pageom z tej príšernej kapely Secret Affair. Bol to chudák!

"Jeho myseľ je nuestále aktívna"
Bohužiaľ, tak to je pravda - toto sa mi podobá. Ale nebolo to tak vždy, pamätám si časy, keď som býval pokojný, bol som schopný si hocikde ľahnúť a pozorovať oblaky, no neskôr som sa stal hyperaktívny. Som si istý, že je to nákazlivé...

"Mysľou je to nadržaný tínejdžer"
No, ale predstava "mysliaci tínejdžer" veľmi reálna nie je... zrejme tým mysleli niekoho, kto sedí za zatiahnutou oponou - ak by ma chceli mať v polohe "nadržaného", museli by za mnou zatiahnuť oponu! Raz som poslal jednu veľmi kontraverznú fotografiu jednému z ľudí, s ktorými som bol v úzkom korešpondenčnom kontakte veľmi dlhý čas a dotyčné dievča následne roztrhalo všetky fotografie The Cure. Povedala, že to bol pre ňu "očistný rituál", a pochopila, že cirhóza pečene nie je práve to, po čom túžila - mala fotografiu "predtým a potom". Bolo veľmi smutné vidieť na stene zbytky mojich líc a vlasov...

"Strápený"
No áno podľa niektorých ľudí som bol v minulosti strápený - strápený sám sebou. Niekedy som sa trápil obavami, že som sa zmenil viac k horšiemu, ako k lepšiemu - samozrejme, na verejnosť som s tým nešiel, len som premýšľal o tom, čo som urobil, ako som to mal urobiť a to čo práve robím, teda čo sa týka písania, spôsobu žitia...

"Mesiáš úzkosti"
Akej úzkosti? Pripúšťam, že záležitosti ako "Seventeen Seconds", po textovej stránke, boli o strachu z existencie, lenže dnes si z toho ľudia osvojili len určitú časť.

"Nerozhodný"
Nooo.... asi som. Som váhavý, keď rozprávam, keď poskytujem rozhovory - ale nie, keď premýšľam. Som jednoducho trochu pomalý. Viac váhavý som v situáciách, ako je táto, pretože vás vôbec nepoznám a snažím sa povedať niečo, čo bude mať nejaký zmysel. Čo sa týka bežnej konverzácie, tam váhavý nie som, pretože v 99%/-tách sa ľudia bavia o zbytočnostiach. Keď váham, tak premýšľam o štyroch možnostiach, ako to povedať, a veľmi často nakoniec nepoviem nič, a aj preto si ľudia myslia, že som tichý.

"Chorý, chudý a bledý"
No vidíte, niekto si myslel, že som chudý! Moja hmotnosť sa neustále mení. Chorý, chudý a bledý by som musel byť iba vtedy, ak by sme sa držali zaužívaných tradícií popovej skupiny.

"Na správnom rozmedzí medzi vzrušením a nudou"
To nie je pravda. Dokážem byť aj v abnormálnej situácií, ako napr. pri poskytovaní rozhovoru, úplne normálny. Ale nikdy sa nenudím, nikdy. Nikdy v mojom živote som sa nenudil. Nechápem, ako sa môžete nudiť, keď máte v hlave úplne všetko a stále niečo vymýšľate. Ale myslím si, že sa môžete nudiť, ak máte prácu, ktorá si vyžaduje určitý stupeň koncentrácie, istotu, že všetko je na správnom mieste, takéto činnosti vylučujú premýšľanie o čomkoľvek. V skutočnosti som mal len dva džoby, v ani jednom som nevydržal ani týždeň. Nie som dobrý zamestnanec.

"Prefíkaný"
Mohol by som byť, ale nie som. Vždy ľuďom poviem, či si myslím, o čomkoľvek. Nikdy som necítil potrebu byť prefíkaným. Dokonca to neznášam, stretnete kopu ľudí, čo niečo povedia o niekom inom, a potom to povedia inému - to je tak pokrytecké.

"Výstredný"
Vždy sa mi ťažko hľadá definícia výstrednosti, pretože ja žiadnu nedokážem akceptovať, dokonca ani normálnosť. Ak ma posadíte medzi päťročné deti, asi budem veľmi, veľmi nudný, no ak ma zapletiete medzi skupinku amerických bankárov, a budem opitý, tak budem veľmi výstredný.

"Hanblivý"
Nikdy som nebol hanblivý. Ľudia mi vždy spájajú "tichosť" s "hanblivosťou". Vždy som veľmi sebavedomý. Nikdy som nezačal konverzáciu na autobusovej zastávke, ale to nemá s hanblivosťou nič spoločné, to len nie som trúfalý. A nie je to americké.

"Veľmi dobrý stredopoliar"
Aká urážka! Najulietanejší hráč! Zvykol som hrať ľavé krídlo, no ako som sa spomalil, presunul som sa do stredného poľa. V Cure tíme hrám úlohu Glenna Hoddleho.

"Zábavný"
To iba teraz. Som znovuzrodený komik.

"Mačka prežratá whiskasom / Stará spokojná perská mačka"
No áno, to napísal ten odporný chlapík z NME - oni sú tým priam povestný. Nemyslím si, že som ako mačka, nie som iný ako ostatní. (Zrazu si uvedomil, že na stole pred ním stojí šálka s mliekom).

"Tlsťoch"
To je pravda. Ale to kvôli mojej záľube v mlieku! To som tlstý len teraz, no pred dvoma týždňami som nebol... Prestal som vtedy piť, pretože sme nakrúcali video. Ak prestanem piť na štyri dni, tak sa vrátim do svojej normálnej kondície, no ešte stále veľmi veľa pijem - a to sa musí v mojej tvári prejaviť. Ja si to uvedomujem, neznášam, keď som tučný, pretože je to nepríjemný pocit. No ja som tučný nikdy nebol, som len vypasený.

"Geniálny"
To naozaj o mne niekto napísal? Túto "nadávku" používam často v štúdiu, hlavne ak niečo beží tak, ako som si to plánoval, uvidím pred sebou veľký balón, ktorý hovorí "Geniálne!", taký ten balón ako z Young Ones. Ak sa ľudia začnú titulovať takými adjektívami ako "brilantný", tak to potom môžu použiť aj na nás, ako na kohokoľvek iného!"

autor: David Giles
zdroj: Record Mirror, 1987thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi