The Cure: Francúzske turné triumfom! - 1986


"Mali by ste byť britskí, byť jednoducho blázniví."


Popoludnie, päť hodín. Zo šálok sa odparuje jazmínový čaj. Sediac za malým stolčekom, v príjemnom londýnskom dome, posedávajú Simon Gallup, Robert Smith, Boris Williams a Porl Thompson, diskutujú, robia si poznámky ku skladbám, komentujú program festivalov, na ktorých skupina vo Francúzsku vystúpila. Piaty člen skupiny, Lol Tolhurst, je zahĺbený do prednášky o posudzovaní nehnuteľností. "Zháňam byt. Súrne." Nie je to dovolenka, ani sa to nedá nazvať prácou, je to len obyčajný deň v živote The Cure. Robert Smith, spevák a šéf skupiny, s pôvabom pripomínajúcim malé dieťa je takmer pripravený. Upravil sa v zrkadle, pridal nejaký mejkap: trochu púdru na tvár, zvýrazniť očné linky, rozmazať rúž a roztrapatiť vlasy. Neustále sužovaná osobnosť, Robert Smith nesie na svojich pleciach celý stroj The Cure. Je z neho mýtus, živý boh pre svojich fanúšikov. S "naštartovaním The Cure" naštartoval náboženstvo, no a tí najloajálnejší sa nevedia nasýtiť pochabosťou a náladami skupiny. Rovnakovyzerajúci Cure fanúšikovia sú snáď v každej ulici Paríža. Možno je to jeho výchovou, ale Robert je prvý, kto bol prekvapený (hoci nie ohromený) vášňou a oddanosťou, ktorou je zahŕňaný.

Dlho považovaní za "kultovú skupinu", no oceňovaní len v kruhu zasvätencov, sa The Cure prepracovali k samotnému vrcholu v septembri 1985 s vydaním ich desiateho albumu, "The Head On The Door". Dva single z neho v Top 50-tke, "Inbetween Days" a "Close To Me", predaných viac ako 300 000 kópií. A ich úspešný postup stále pokračuje. Minulé Vianoce sa vstupenky na ich jediný parížsky koncert v Bercy vypredali okamžite, na čiernom trhu ich cena päťnásobne stúpla a stovky fanúšikov sa na koncert vôbec nedostali. Úspech však členov skupiny nijak nezmenil. 27-ročný Robert je stále zaľúbený do svojej Mary, s ktorou sa spoznal ako 14-ročný, a s ktorou pred dvoma rokmi začal žiť v spoločnej domácnosti. Rovnako sú na tom aj ostatní. Porl sa spoznal s Janet, Robertovou mladšou sestrou, to ešte boli deti a Simon takisto žije so svojou prvou láskou, Carol.

No vráťme sa späť do Londýna, je 17:30. Čas otvárania miestnych pubov. Všetci na seba zákerne žmurkli. Chalani z The Cure sa rozhodli zájsť do hotela Warrington (miesto romantických stretnutí dôstojníkov počas 2.svetovej vojny) v severnej časti Londýna. Bolo obdobie, kedy Robert pribral na váhe a vyzeral skutočne nezdravo, sám vyhlásil, že počas šiestich mesiacov nebol jediný deň triezvy. Potom však, zničený alkoholovými excesmi a na nátlak Mary, sa dal na diétu a a znovuobjavil svoju mladícku vitalitu. A aj keď niekedy poruší zásady svojej novej disciplíny, tak to preto, ospravedlní sa, "aby som aspoň na chvíľu zdieľal pochabosť ostatných. Okrem toho, predsa sa musíte chovať ako pravý Brit, musíte byť bláznivý!"

autor: Cecile Tesseyrethinking of the days that are no more

©2001-19 monghi