Začínam mať znova pocit, že žijem - 06/1984


Rozhovor s Robertom zaznamenaný počas Top Tour v Holandsku...


Po mätúcom období neaktivity začali The Cure nanovo s albumom "The Top". Navonok sa nič nezmenilo, no Robert sa teda zmenil poriadne. Jednoduché a svieže popové melódie? "No a prečo nie!" odpovie Robert.

Zabudnite na to, čo sa píše v novinách

Po silne zvláštnom a intenzívnom vypredanom koncerte zostal Robert Smith prekvapený entuziastickými reakciami prevažne mladého publika. Samozrejme, že The Cure zvolili opäť tie správne skladby. Popri osvedčeným klasikám, hlavne z albumov "Three Imaginary Boys" a "Seventeen Seconds" zahrali s rovnakou intenzitou aj nové skladby z albumu "The Top", s ktorými zanechali v publiku veľmi silný dojem. Smith je dnes menej arogantný, ako bolo u neho zvykom a samozrejme sa stále rovnako teší z koncertovania. Najväčšie koncertné tromfy nového albumu sú "The Caterpillar" a "Wailing Wall"

Po koncerte si to Smith, s obrým účesom, rozmazaným rúžom na perách a s veľkým krížom na krku, namieril rovno do šatne. V porovnaní s predošlými skúsenosťami, dnes pôsobí veľmi priateľsky, takže dnešný rozhovor už nebude uspávajúci, ako bolo zvykom.

"Čo tak ďalšie pivo?", to sú jeho prvé slová. Mám však pre neho už pripravenú prvú otázku: ako vníma nedávne nie-Cure obdobie? "Dva roky hľadania a pochybností. Bol som chorý z nekonečného koncertovania a zistil som, že to s kvalitou mojich piesní išlo dolu vodou. Ako rocková skupina sme sa vracali späť do jaskyne. Skrýval som sa pred okolitým svetom. Päť rokov som odmietal čítať noviny. Absolútne ma nezaujímalo, čo sa vo svete práve deje. S nikým som sa nerozprával, s nikým som nechcel viesť žiadne diskusie. Na toto už však zabudnite. Začínam mať znova pocit, že žijem."

Tvoje texty sú niekedy až príliš osobné, napríklad aj "The Top", titulná skladba nového albumu.
"No, momentálne sa mi nie ľahko o tom hovorí..."

Skús to.
"Hneď v prvej vete pateticky spievam, 'Je mi to jedno...', je to narážka na slogan, ktorý sme pred pár rokmi často čmárali po múroch. No ihneď som to začal revitalizovať, pretože sa neodvážim pripustiť, že je to naozaj tak. Začínam sa menej obávať skutočného sveta, stretnutí s novými ľuďmi, či niekoho ľúbiť... možno."

Takže sa tu rozprávam s niekým, kto pochopil odkaz U2 a Simple Minds?
"Natlačte The Cure do pozície skupín ako U2, Simple Minds a Big Country, nechcem mať s nimi nič spoločné. Mával som Simple Minds rád, ale stratili svoju poctivosť a originalitu. A arogantná demagógia U2 je mi priam odporná. Jediná skupina, s ktorou možno The Cure spájať sú Echo And The Bunnymen. Vybrali sa svojou vlastnou cestou od samého začiatku, rovnako ako The Cure. Nesnažia sa dosiahnuť pomyslený vrchol, ani bodovať nejakým hitovým singlom. Ale som si istý, že na hudobnej scéne zotrvajú dlhšie ako U2. Po hudobnej stránke sú omnoho zaujímavejší."

Agresívny chuligán

Z dobre známej zostavy The Cure, Smith-Gallup-Tolhurst, zostali v skupine iba Smith a Tolhurst. Prečo bassák Simon Gallup skupinu opustil?
"Pretože sa stal zbytočným. Pokladal ma za lídra skupiny, za človeka, ktorý robí veľké rozhodnutia a ako jediný dodáva skupine nový materiál. Pasoval ma do úlohy, ktorá mi nie je vlastná. Okrem toho začal byť Simon veľmi agresívny. Často pôsobil ako agresívny chuligán. Ale samozrejme, Lol v skupine zostal. Chodili sme spolu do školy a on je môj jediný skutočný priateľ, verný po celý čas. Tvoríme kreatívne jadro The Cure, ostatní chalani v skupine tvoria len dočasný základ. To preto, že ja viac skupinu nechcem. Nazvime The Cure len bandou ľudí, ktorí sa majú radi."

Nejaký čas si koncertoval s The Banshees a nahral si so Stevenom Severinom album "Blue Sunshine". Dalo ti niečo toto obdobie?
"Samozrejme. Vždy som pokladal Siouxsie za milú osobu a keď som viac nechcel zostať v The Cure, túžil som po tom pripojiť sa k nim. A bol to dobrý spôsob, ako skryť moju neistotu. Chcel som byť v skupine bez akejkoľvek zodpovednosti. 'Blue Sunshine' je naozaj podivný album. S veľmi zvláštnymi náladami, divnými textami, ktoré sú ovplyvnené dialógmi z horrorvých filmov. No bez tohto albumu by som nebol schopný nahrať "The Top", takže v každom prípade je to pozitívny výsledok."

Súhlasíme s tebou, Robert.

zdroj: Hit Krant, Holandsko, 06/1984thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi