Opitý? Ja? - The Cure na súde - 1994


Report z prvej časti súdneho pojednávania v kauze Tolhurst vs. Smith.


Robert Smith z The Cure vyhlásil, že jeho kamoš a zakladateľ skupiny Lol Tolhurst bol opilec a ku koncu jeho pôsobenia v skupine nebol schopný hrať naživo.
Obžaloba voči Smithovi a manažérovi skupiny Chrisovi Perrymu bola v 60-stranovom zväzku podaná minulý týždeň na najvyššom súde v Londýne Tolhurstom. Súd si zo Smithových úst zároveň vypočul, že Tolhurst bol často z nahrávania vozený domov taxíkom, čo bol tak opitý. Bubeník a klávesák Tolhurst vyhlásil, že títo dvaja ho pri podpisovaní kontraktu v roku 1986 oklamali a zobrali mu všetky práva ako Smithovho partnera. Dodal, že mu dlžia tantiémy za posledné dva albumy, ktoré so skupinou dokončil, kým ho Smith nevyhodil, "Kiss Me Kiss Me Kiss Me" a "Disintegration".
Smith na oplátku vyhlásil, že Tolhursta vyhodil, pretože prestal byť efektívnym členom skupiny. Dodal, že jeho neprimerané požívanie alkoholu začalo odvtedy, čo dokončili nahrávanie k albumu "Head On The Door" v roku 1985 a jeho opilectvo mu znemožňovalo hrať. "Stal sa z neho len unavený a šuchtavý tieň toho, čím bol predtým," povedal Smith doslova.
"Povedal som mu, aby s pitím prestal a naučil sa poriadne hrať na klávesoch. Sľúbil mi, že tak učiní a ja som dúfal, že svoj sľub dodrží. Odhliadnúc od všetkého, je pre mňa veľmi ťažké sledovať takúto prudkú zmenu u niekoho, koho som poznal a mal rád už od školy. Je škoda, že sľub, ktorý mi dal, nedodržal."

"Počas koncertov potreboval Tolhurst mať na klaviatúre vyznačené farebnými bodkami klávesy, ktoré mal použiť v jednotlivých skladbách, pretože si to nebol schopný zapamätať," vyhlásil Smith. Zároveň dodal, že jeho zbytočnosť si uvedomil počas nahrávania demo snímkov pre album "Desintegration" v máji a v júni 1988, keď videl Tolhursta sedieť v kresle čítať knihu a popritom fajčiť a popíjať: "Vtedy bolo po prvýkrát očividné, že neexistoval absolútne žiaden dôvod pre jeho prítomnosť v skupine."

Tolhurst vo svojej obhajobe odmietol tieto kritiky a tvrdil, ža zatiaľ čo bol Smith kritický k ostatným členom skupiny, sám bol menej koncentrovaný na svoje hranie. Uviedol: "Keď na koncertoch Robertovi vypadli slová, tak spieval foneticky, a ak urobil chybu na gitare, tak to kľudne zopakoval a publikum malo dojem, že ide o ďalší part piesne. Bolo až ironické, ako sa Smith domáhal u skupiny bezchybného hrania a pritom vo vlastnom hraní až taký puntičkár nebol. Kedykoľvek mal nejakú dlhú improvizáciu a spravil počas hry nejaké chyby, tak ich nazval "gitarovým dobrodružstvom".“

Tolhurst pripustil, že bol ťažkým alkoholikom, ale nie väčším, ako zbytok skupiny. "Obzvlášť Simon, Robert a ja sme pili vo veľkom už od začiatku našej kariéry," dodal.
Hoci Tolhurst priznal, že každú noc zvykol vypiť dve fľaše vína a niekoľko pív, nedá sa to porovnať s piatimi fľašami vína, v ktorých sa topil každú noc Gallup a v rovnakom množstve aj Smith. Zároveň uviedol, že sa stal obeťou žartov a urážok zo strany všetkých ostatných. Ako príklad spomenul škorpióniu kožu nalepenú na spodu jeho umývacej rukavice, či dekorovanie stien štúdia jeho karikatúrami. Dodal, že aj tieto udalosti sa kruto odrazili v jeho problémoch.

"Vážne som ochorel a stratil som veľa zo svojej váhy," priznal. "Bol to začarovaný kruh - pil som z presvedčenia, no neskôr som to presvedčenie stratil, a to práve kvôli pitiu, či kvôli urážkam a už sa to nedalo ovládať."

Súdne vypočúvanie stále pokračuje...

*pozn. článok vyšiel počas druhého týždňa súdneho pojednávania v roku 1994.

NEVER ENOUGH - NME soundtrack pre najväčší legálny boj The Cure proti opilectvu.

01. Friday, I´m In Pub...................... (Your Round)
02. Chardonnay Sometimes............... (Vin Blank)
03. Inbetween Haze........................ (Pionko Y Biotto)
04. Love Catatonics........................ (Compagram)
05. A XXXX................................... (Castemalne Communications)
06. 10-15 Pints On A Saturday Night.. (Pye-Eyed)
07. Three Intoxicated Boys.............. (Nova Puke)
08. Head On The Floor.................... (Epic Sesh)
09. The Caterpilsner....................... (Supped Pop)
10. Erm... Let´s Go To Bed.............. (One Little Aspirin)

zdroj: NMEthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi