Robert: Do štúdia nastupujeme v septembri. - 13/08/2005, St. Malo


Rozhovor s Robertom Smithom pre ARTE TV.


Arte: Som rada, že som opäť v tvojej spoločnosti. Váš album, z roku 1982, "Pornography", bol znovu vydaný v mega-deluxe edícií. V tom čase si prehlásil, že si chcel vytvoriť definitívne poslednú "fuck-off" nahrávku. Ako ten album vnímaš dnes, keď si ho vypočuješ?
RS:
Je to jedna z vecí, na ktoré som veľmi pyšný. A je to jedna zo záležitostí The Cure, ktoré majú v katalógu svoje stále miesto. Ten zvuk je stále aktuálny. Je fakt, že niektoré z ranných cd neznejú zvukovo tak dobre, ale je dobré, že sa stále dajú počúvať.

Arte: Niektorí ľudia veria, že vaša hudba je depresívna, navodzuje drogové stavy, ktoré ľudí zložia, no v skutočnosti sa takto o vašej hudbe vyjadrujú iba novinári.
RS:
Áno, ale je tu malý rozdiel. Stále sme tu, stále hráme, stále koncertujeme. Mnohé z našich piesní sa časom z mysli ľudí vytratia, lenže vždy sa tam vrátia. Stále majú svoju dôležitosť. Dnes večer niektoré možno zahráme. Je to ako historický monument, teda s tým rozdielom, že z času na čas ožije.

Arte: Odvtedy, čo vyšiel váš nový album, tak opäť ožila nová curemánia, spolu s množstvom skupín ako The Killers a The Bravery, ktoré sa hlásia k vášmu vplyvu. Aký je to pocit, keď vás tieto mladé skupiny pokladajú a označujú za ich inšpiráciu?
RS:
Vždy sme polichotení, keď ľudia označia The Cure ako ich prvotnú inšpiráciu, lenže toto je prvá reakcia, ktorá ako príde, tak aj odíde. Očividne, média sú vždy prvé, ktoré na nás obrátia svoju pozornosť, a média nás vždy mali radi. Vždy sa o nás zaujímali. Mnoho skupín, ktoré vyjdú na výslnie popularity, hrajú takým, či onakým podobným štýlom ako my, ale pritom rešpektujú našu identitu. My sme si vždy robili to, čo sme chceli, a to je nesplnený sen mnohých skupín. Z času na čas média nedokážu pochopiť, ako môžme mať pod kontrolou vlastný úspech. Toto je jeden z dôvodov, prečo niektorí o nás hovoria, že sme kultúrou požehnaní. Je fakt, že to, čo sme dokázali, je inšpiráciou pre nové skupiny a ja som na to patrične hrdý. Posledné dva roky mám taký pocit, že prebieha akási hudobná obroda, a náš profil už nie je taký, aký býval. Niektoré skupiny, ktoré sme inšpirovali sú prekvapené, ako sa to vôbec stalo.

Pracujete na novom albume?
RS:
Jednoznačne. Mali sme v pláne začať už toto leto, lenže sme sa rozhodli pre festivalovú šnúru. Museli sme celý náš projekt prepracovať. Vrátil sa k nám Porl. Nebol v skupine 10 rokov a takto sa chceme uistiť, že všetko bude fungovať. Preto to všetko bude trvať trochu dlhšie ako sme predpokladali, ale máme pocit, že náš nový projekt je fakt dobrý. Do štúdia nastupujeme v septembri.

ARTE: Ďakujem, nesmierne ďakujem za ochotu zodpovedať moje otázky. Ešte raz ďakujem a želám vám príjemný zážitok na festivale.

Zdroj: Arte TVthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi