Návrat Mesiáša Gothu - 06/1995


Pred 10 rokmi The Cure vyrazili na "testovacie" turné s novou zostavou. Tohto roku nás čaká čosi podobné. Vráťme sa teda do roku 1995.


Prvýkrát na pódiu po troch rokoch: The Cure na festivale "Rock Am See" v Constance. Robertove morbídne texty a melancholický spev z neho urobili krstného otca gothu (Gothfather) - zvýraznené pery, temný make-up a zanedbané strapaté vtáčie hniezdo na hlave - vzhľad, ktorý Roberta Smitha preslávil. Reportér magazínu BRAVO, Hannsjörg Riemann, sa s Robertom Smithom stretol krátko pre jeho triumfálnym návratom na pódium.

The Cure - Návrat Roberta Smitha, Mesiáša Gothu.

Mesto Constance na brehu jazera Constance, 17.jún 1995, priam "historický" moment: z festivalového pódia na Rock Am See sa valí hmla, svetlá zmenili farby na zlovestný odtieň modrej a červenej. Štadiónom znie masívne povzbudzovanie 25 000 prítomných fanúšikov. Hrozivý gitarový riff prelomil začínajúci skorý letný večer a nastolil melancholickú naládu, z hmly sa postupne vynára silueta Roberta Smitha (36), uzemčitá postava s nezašnurovanými baseballovými teniskami na nohách a neupraveným natupírovaným účesom, ktorý pripomína skôr vtáčie hniezdo. Mesiáš Gothu sa so svojou skupinou postavil po prvýkrát od roku 1993 na pódium. Fascinované oči fanúšikov zaostrené na jeho čerešňovo červené pery, sledujú Gothfathera, ktorý s bledou tvárou skrivenou bolesťou narieka do mikrofónu. "I want and I want and I want. And I’m sinking and I’m sinking and I’m sinking. I’m drifting, drink water and gold and drown in tears …"

S úplne novou, doposiaľ nevydanou skladbou "Want", The Cure odštartovali sériu šiestich vystúpení pod holým nebom, ktoré okrem Constance, zahŕňajú zastávky v Aténach, Miláne, Paríži, Roskilde a Glastonburry. Pochmúrne psycho texty, ako v skladbe "Want", sú typické pre Roberta Smitha, ktorý je svojimi fanúšikmi oslavovaný ako znovuzrodený Mesiáš. Dlhá pauza od roku 1992, počas ktorej nové hudobné trendy ovládli rave a techno, na čare legendy The Cure nič neubrala. "Radikálni" uctievači The Cure nielenže dokonale kopírujú Robertove strapaté vlasy a jeho čierno-biely make-up, ale aj jeho "mŕtvolné" správanie a charakteristické šuchtanie.

Zmätok, ktorý okolo Roberta spôsobujú jeho fanúšikovia je spevákovi The Cure, ktorý v tichosti žije so svojou manželkou Mary v britskej prímorskej oblasti v Bath, viacmenej nepríjemný. Berie sám seba a svoj imidž omnoho menej vážne, než jeho nasledovníci. "Poľutovania hodne sa šuchtám len preto, že som lenivý si zaviazať šnúrky," vysvetľuje Robert so svojim typickým hanblivým úsmevom. "A stiesnene vyzerám často len preto, lebo vypijem trochu viac čeveného vína a bolí ma z toho hlava. A na pódiu sa pohybujem čudne preto, že som hanblivý a často dosť nervózny."

V súčasnosti sa The Cure nasťahovali do domu filmovej herečky Jane Seymourovej, kúsok od Bath. Skupina v novej zostave - Robert (gitara, spev), Simon Gallup (bassa), Perry Bamonte (klávesy, gitara), Roger O´Donnell (klávesy) a Jason Cooper (bicie) - skúša nové skladby pre chystaný album, ktorý by mal byť vydaný vo februári budúceho roka (1996). "Potom znova vyrazíme na turné - a to bude definitívne naše posledné!" Vyhráža sa Robert s nacvičeným tragickým prejavom. Lenže takéto hrozby sú časťou rituálu skupiny. Extravagantný rocker, ktorý večne narieka o clivote a strachu z lietania, už 16 rokov, tradične pre začiatkom nového turné, obnovuje zostavu The Cure...

autor: Hannsjörg Riemann
zdroj: Bravothinking of the days that are no more

©2001-19 monghi