Mojich 5 naj: Robert Smith


Päť skladieb, ktoré zmenili Robertov život.


Týchto päť skladieb zmenilo môj život tak citovo, ako aj hudobne. Každá z nich určitým spôsobom ovplyvnila tvorbu The Cure. No nijako priamo, či očividne, pretože to by šlo o pokus kopírovať prácu niekoho iného.

Purple Haze: Jimmy Hendrix (z albumu "Are You Experienced?")
Toto bola prvá skladba, ktorú som od Hendrixa počul. Pamätám sa, keď môj brat priniesol tento album domov v roku 1967, vtedy som mal osem rokov. Bol som ním úplne ohromený. Počúval som ho aj dvadsať krát za deň. Každého v dome som tým privádzal do šialenstva. Naučil som sa z neho absolútne všetko - nielen hrať gitarové party, ale aj melódiu spevu. Naučil som sa všetky bicie party, bassové linky, gitarové sóla... Bol som tým albumom úplne posadnutý! A zostalo to tak dodnes.Time Has Told Me: Nick Drake (z albumu "Five Leaves Left")
Po prvýkrát som počul Nicka Drakea, keď som mal 10 a práve vtom období som si začal uvedomovať realitu okolitého sveta. Zvykol som vtedy často počúvať album "Five Leaves Left", ktorý ma nútil premýšľať o mnohých veciach. Tento album bol vlastne podmazom môjho obdobia rozjímania. Vracal som sa k nemu v každej stresovej chvíli na turné. Vždy mi ukázal nejaké perspektívy.

On je všetkým, o čo som sa usiloval v zdržanlivosti, náladovom skladaní piesní a speve. To, o čom spieval aj skutočne prežíval a vôbec sa netrápil tým, čo si o ňom ľudia mysleli. Nezaujímala ho sláva... bol vlastne odvrátenou stranou Jimmyho Hendrixa. Bol veľmi tichý a utiahnutý.

Možno aj preto zomrel predčasne, podobne ako Jimmy Hendrix, vo svojich ranných dielach nebol nikdy schopný pristúpiť na kompromis. Je to morbídny romantizmus, ale je na tom niečo atraktívne.

Starman: David Bowie (z albumu "Ziggy Stardust")
Nemyslím si, že by Bowie úprimne veril tomu, čo robil. Album "Tin Machine" som nedokázal počúvať, považoval som ho za úbohý. Je beznádejný v porovnaní s tým, čo produkoval v 1970-tych rokoch. Úplne stratil kreativitu.

Zbožňujem všetko od "Space Oddity" po "Low". Bez výnimky je každý album brilantný a dokonalý. Vždy keď Bowie prišiel s novým albumom, tak na ňom dokonale vystihol moju náladu v tom roku. Niektoré skladby spúšťajú v mojej hlave konkrétne spomienky.

So skladbou "Starman" sa stal prvým umelcom z glam rockovej scény, ktorý sa objavil v relácií Top Of The Pops, a s každým, kto to vystúpenie videl, to riadne pohlo. Malo to ten istý účinok, ako vražda Kennedyho pre celú generáciu. Každý si spomenie na tú noc, keď videl Bowieho v telke. Bola to formujúca, veľmi vplyvná skúsenosť.

Faith Healer: The Sensational Alex Harvey Band (z albumu "Next")
Alexa Harveya sa po prvý krát počul, keď som mal 15. Boli prvou skupinou, za ktorou som šalel... a faktom je, že boli jedinou takou skupinou. Alex bol možno mojim jediným idolom. Cestoval som po celej krajine, aby som ho videl. Bol to neskutočný rok.

Ľudia považujú Igyho Poppa za zakladateľa punku, no v skutočnosti bol predchodcom punkového obdobia v Británií práve Alex Harvey. Jeho koncertné pódium s grafitti motívmi na tehlovej stene... bolo to niečo v štýle agresívneho glaswegovského pouličného divadla.

Pri "Faith Healer" som si po prvý krát uvedomil, že "toto je skupina mojej generácie". A hoci bol Alex tichý a postarší muž, a ďalší, ktorý zomrel predčasne, to, čo robil bolo skutočne významné a priťahoval tým veľmi divné publikum... vekovo v rozpätí ľudí mojej generácie po vtedajších štyridsiatnikov. Bolo to po prvýkrát, čo som pocítil silu hudby a ako veľmi ľudí priťahovala v kontraste s ich bežiacimi životmi, a ako ich všetkých spájala. Za tú hodinu a pol ste sa do samého seba zamilovali až po uši. Veľmi dobre si pamätám silu ich koncertných vystúpení a s týmto pocitom som zakladal aj svoju vlastnú skupinu.

Anarchy In The U.K.: Sex Pistols (z albumu "Never Mind The Bollocks, Here´s The Sex Pistols")
S touto skladbou som naposledy zažil niečo, čo ma totálne zmenilo a poznačilo. Bol to môj posledný rok na škole, založil som The Cure a prežil to najkrajšie leto môjho života.

"Anarchy" som po prvý krát počul na nejakej párty a vtedy som si pomyslel: "Toto je presne ono!". Hneď ste totiž vedeli, či to budete milovať alebo nenávidieť a na celé leto to polarizovalo celý národ. Bol to ten najlepší moment celej punkovej éry.

The Sex Pistols sa objavili v tom správnom čase. Jediný album, jediné vzplanutie slávy, bolo to čosi úžasné. Nič sa im nevyrovnalo a nemyslím si, že by sa ešte niekedy mohlo niečo tak skvelé objaviť. Samozrejme, že sa odvtedy objavilo množstvo úžasných skupín, ale žiadna z nich nemala v sebe takú silu ako Sex Pistols práve v tom úžasnom lete.

Jednoducho ste ti mohli vybrať: buď ste sa tomu dobrovoľne vyhli alebo ste tomu všetkému absolútne prepadli.

zdroj: Rolling Stone, Australia, 1993thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi