The Cure voči Morrisseymu zatrpknutí nie sú - 05/2004


Morrissey a Robert Smith sú známi svojou odvekou rivalitou. Poďme sa preto pozrieť na minulosť, ako aj súčasnosť ich "vzťahu".


Zakladateľ The Smiths, spevák Morrissey, mal vždy proti niekomu niečo, počnúc Davidom Bowiem, ktorého prezýval "showie", a znovuožívanými The Cure, s ktorých frontmanom Robertom Smithom sú odvekými rivalmi. Robert si už pri svojich komentároch a táraninách neusmieva. Sám povedal, že posledné tliachaniny Morrisseyho majú iba podporiť predaj jeho nového albumu, "You Are The Quarry"...
"Trochu sa musím pousmiať nad faktom, že mu zasa stúpla sláva do hlavy. Má publicitu, my naopak nie, a to je všetko, čo vám k tejto téme poviem, vážne. Nechcem ničím provokovať. Momentálne ma vôbec nezaujíma nič okolo neho, ale mal som pocit, že to všetko súvisí s jeho novým albumom a koncertami, ktoré prebehnú v lete. A mal som pravdu. Takže dúfam, že mu to len pomôže."

Medzitým Morrissey zrušil svoje koncerty. Tlačové správy uvádzali: "Má za sebou vyčepávajúcu svetovú šnúru predstavovania nového albumu "You Are The Quarry", ktorá sa ťahala niekoľko mesiacov. Bohužial bol nútený následkom vyčerpania a zápalu mozgových blán zrušiť všetky svoje vystúpenia. Zároveň poďakoval Craigovi za podporu, ako aj za podporu všetkých fanúšikov."

Morrissey sa dnes objavil v hlavných správach dňa na CNN, kde rozprával o novom albume. V polovici rozhovoru sa spomenuli ťahanice medzi ním a Smithom, na pozadí hrala Just Like Heaven, a keď sa kamera priblížila k Robertovi, spýtali sa Morrisseyho na jeho názor na The Cure. Jeho odpoveď bola veľmi stručná, niečo v štýle, "som prekvapený, že ešte stále hrajú." (CNN, 2004).

Jedna z najznámejších výmen názorvo medzi týmito najznámejšími zástupcami goth-popu prebehla krátko po vydaní Smithom ovplyvneného albumu "Meat Is Murder" (1985), ktorý vlastne Morrissey venoval kampani ne podporu vegetariánstva. Na to The Cure vydali kolekciu singlov "Staring At The Sea" (1986) a Smith na otázku ohľadne Morrisseyho kampane sarkasticky odvetili, "Ak Morrissey káže o tom, aby sme nejedli mäso, tak potom si schválne to mäso pôjdem kúpiť, pretože Morrisseyho neznášam." Keď sa Morrissey dopočul o tejto urážke, reagoval veľmi stroho, "Kašlem na Roberta Smitha. Je to iba hlúpy šašo."

Periodikum Black Cat vydalo špeciál "Cryfest:The Smiths vs. The Cure". Leták posledného týždňa bol najzábavnejší. Zobrazoval Smitha a Morrisseyho v boxerských šortách a rukaviciach, no v tých najslabošskejších pózach (čo ich v podstate dosť vystihovalo).

Vyjadrenia Roberta Smitha:
"Morrissey rozprával o the Cure premanentne príšerné veci," povedal Smith pre CNN Entertainment Weekly. "Nakoniec som to už nevydržal a začal mu to oplácať. A skĺzlo to do absolútnej nevraživosti. Nikdy sa mi nepáčilo nič, s čím prišiel po hudobnej stránke, ale..." (EW 2004).

"Nikdy som Morrisseyho nemal rád a je tomu tak dodnes. Je to pekne smiešne, pretože to, čo som o ňom počul, aký je naozaj, a ako sa prezentuje na verejnosti, v tom je pekný rozdiel. Je to vlastne herec. Bola zverejnená jedna fotografia, na ktorej sedí Morrissey v plavkách na kraji bazéna v LA. Stavím sa, že jej zverejnenie neodsúhlasil!" (Spin, 1993)

"Morrissey je tak deprimujúci, že ak sa sám veľmi skoro nezabije, tak to asi urobím ja."

"Ak Morrissey povie, nejedzte mäso, tak ja si schválne to mäso dám, tak veľmi ho neznášam."

"Média sa ma snažia prezentovať ako depresívneho speváka na konci záhuby. Ale pozrite sa na Morrisseyho! Ten chlap je profesionálny hundroš!"


Kto má viac fanatických fanúšikov, The Cure či Morrissey?
"Mám omnoho radšej našich fanúšikov, ako tých jeho - tí naši sú v podstate tichí, prívetiví, priateľskí a hlavne nie sú to snobi. Dúfam, že to plne reflektuje povahu The Cure. Napriek tomu, o čo vás presviedčajú média, aby ste tomu uverili, sme v podstate úplne normálna skupina. Ľudia, ktorí sa v našej skupine za tie roky vystriedali v nej boli preto, pretože sa chovali priateľsky jeden k druhému. Nič v skupine nemá väčší zmysel, ako robenie hudby spoločne. Myslím si, že ak fanúšikovia Morrisseyho reflektujú jeho individuálnu podstatu, alebo aspoň spôsob, akým sa prezentuje, tak potom... uff, radšej to nedokončím." (Rolling Stone, 1997)

Vyjadrenia Morrisseyho:
"The Cure, nová dimenzia blbostí."

Nenávidí Robert Smtih z The Cure Morrisseyho?
Áno, Robert Smith neznáša Morrisseyho presne tak, ako Morrissey neznáša Roberta. Zdá sa, že v poslednej dobe nenávisť trochu ustúpila, keď Moz očividne nazval v jednom rozhlasovom interview Roberta "milou persónou" a dodal, že bol pozvaný na jednu z Robertových súkromných osláv. (1999)

Nejaká žena čosi spomenula o "The Smiths", čo som však nezachytil, a ani nik okolo, koho som sa spýtal nevedel, čo povedala. Morrissey sa najskôr zasmial a potom očividne naštvatý dodal, "Nie som z The Smiths", a po chvíli pokračoval. "Hral som s The Cure." Nahlas som sa zasmial pri spomienke, ako sa Moz s Robertom k smrti neznášajú. Morrissey následne povedal, "Žartujem," a ohlásil ďalšiu skladbu. (koncert v Perth, 2002)

Ak ťa zavriem do jednej miestnosti s Robertom Smithom, Markom E. Smithom a vyzbrojím ťa koltami Smith and Wesson, kto bude zastrelený ako prvý?
"Jedinou guľkou ich prevŕtam oboch naraz:). Mark E. Smith mnou pohŕda a narozprával o mne kopec neskutočných vecí, všetko výmysly. Robert Smith je usmrknanec. Je viac ako kuriózne, že potom, ako sa objavili The Smiths, začal na seba navliekať korálky a začal sa fotografovať s kvetmi. Predpokladám, že zrejme veľmi dobre chápe to, čo robíme, ale mne sa nikdy The Cure nepáčili... a hlavne nie "The Caterpillar"." (Face, 1984)

zdroj: lostwishes.comthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi