Robert: Hráme vždy skladby, ktoré chcem práve spievať... (14/7/2001)


Pri príležitosti 5. výročia existencie webu Chain Of Flowers, poskytol Robert Smith spomenutým stránkam exkluzívny rozhovor.


Po turné v Austrálií sa skupina odmlčala, a mňa by dosť zaujímalo, aké bolo? Fanúšikovia sa zdali spokojní.
V Austrálií bolo skvele - omnoho lepšie ako keď sme tam boli naposledy predtým - a bolo to skvelé zakončenie milléniového Dream Tour.

Akú veľkú úlohu na vašej prítomnosti v Austrálií zohrala petícia fanúšikov?
To bola špička ľadovca!

Vzal si so sebou aj rodičov, boli prítomní aj na koncertoch? Ak áno, aký mali z koncertov dojem?
Moja mama s otcom boli na všetkých koncertoch - a takisto aj na väčšine afterparties! Povedali mi, že mali pocit, "že skutočne žijú"...

Mal si čas s nimi aj na nejaké prehliadky pamätihodností?
Iba v Perthe a v Sydney - ale na Vianoce mi venovali album ich fotografií z toho turné - aspoň viem, koľko som toho prepásol.

V Austrálií ste takisto nahrali skvelú verziu "Love Will Tear Us Apart" od Joy Division, ktorej si sa musel naozaj potešiť. Mal si dobrý pocit z polohy, do ktorej ste túto skladbu dostali?
Pokiaľ zvážime, že sme to nacvičovali na letisku v Canbere, myslím, že to bolo priam úžasné! Je ťažké urobiť cover verziu fantastickému originálu.

Myslím, že najväčšie prekvapenie, ktoré si so sebou do Austrálie priniesol, bolo vyhlásenie, že skupina by sa mala opäť nasťahovať do štúdia a pracovať na novom albume. Čo dopomohlo k tomuto rozhodnutiu?
Posledný rok so skupinou sa mi veľmi páčil - všetky tie pochybnosti o opodstatnenosti o zámeroch skupiny sa rozplynuli - a väčšina skladieb, ktoré som v tomto roku napísal sú v polohe, kedy lepšie vyznejú v podaní skupiny, ako v mojom osobnom...

Tak ako pokračujú práce na novom albume? Koľko je toho už hotového?
Nový album zatiaľ existuje vo forme "domácich demonahrávok" - takže po najbližších "hitových" sedeniach je všetko pripravené na nástup do štúdia, čo sa udeje možno o pár dní...

Stále to vyzerá tak, že nový album bude pokračovať v nálade albumu "Bloodflowers"?
Nový album budeme nahrávať až keď sa viac ochladí - to je záchytný bod!

Odkiaľ čerpáš inšpiráciu pre nové skladby?
Zo života a smrti....

Sú texty, ktoré si zverejnil na oficiálnej stránke, v januári a marci, úryvky z nových skladieb?
Nové skladby nedokončím do chvíle, pokiaľ ich nenaspievam, takže neviem!

Kedy teda môžeme očakávať, že skupina nastúpi do štúdia?
Na budúci týždeň hráme "hits session"... takisto nahráme zopár "špecialít", veci, ktoré urobia album milším...

Môžno je to ešte príliš predčasná otázka, ale kedy myslíš, že by mohol album vyjsť?
Album "hitov" v novembri (2001), myslím. Nový album.. v tomto roku určitie nie!

Myslím, že ďalšia otázka by sa mohla týkať vydavateľa. Myslím, že do vypršania kontraktu s Fiction vám zostávajú dva albumy, ale zmluvy s Elektrou a Universalom sú už ukončené, je tak? Nemáš záujem založiť svoj vlastný label?
Mám pocit, že po vydaní albumu "The Hits" budú všetky naše kontrakty ukončené...

Bol si po návrate z Austrálie schopný nejakej práce na vlastnom projekte?
Áno, moje domáce demá sú už v podstate kompletné, teraz mám dostatok času o tom všetkom premýšľať.

Šírilo sa mnoho klebiet o spolupracovníkoch na tvojom projekte, kontaktoval si v tomto smere niekoho z "hviezdnej scény"?
V priebehu minuloročného Dream Tour som požiadal o spoluprácu šesť rôznych ľudí, všetci z nich vyjadrili súhlas. Možno ešte oslovím ďalších štyroch. Ale do konca roka sa v tomto smere nič neudeje, teraz je príliš veľký zhon.

Kedy ste s Reevesom Gabrelsom nehrali "Yesterday´s Gone"? Bola to tvoja skladba, či jeho?
S Reevesom sme sa stretli v jedno popoludnie v Londýne, zbehli do obchodu s liehovinami, odtiaľ do parku a potom do štúdia - a o osem hodín neskôr bola skladba hotová! Spolu sme skomponovali hudbu a k nej som ja napísal text na základe príbehu, ktorý mi vyrozprával.

Tiež si sa zmienil, že by si rád pracoval na kompozícií hudby pre film a takisto napísal fimový scenár. Ako sa v tebe objavil záujem o tieto veci?
Páči sa mi pomyslenie na upadajúceho/začínajúceho umelca, ale stále si udržiavam priestor/zadosťučinenie pre komponovanie hudby pre publikum, možno keby som k tomu pridal film/réžiu, mohol by som byť šťastný.

Bol si v minulosti požiadaný o spoluprácu alebo čokoľvek iné, čo by malo vyhliadky do budúcnosti?
Áno, ale nešlo o nič vzrušujúce. Takže doteraz som vždy povedal nie!

Povrávalo sa, že si mohol spolupracovať s Timom Burtonom na filme "Ospalá diera" (Sleepy Hollow), a ty si mu dokonca poslal niekoľko skladieb, je to pravda?
S Timom mále veľmi dobrý vzťah, hoci sme sa nikdy nestretli. Samozrejme, že je režisér, ktorého obdivujem, nakrútil niekoľko skvelých filmov, takže možno raz budeme v rovnakom čase v rovnakom meste.

Čo bude so skladbami, ktoré pochádzajú z obdobie nahrávania "Bloodflowers"?
Nemyslim si, že by som tú pásku niekam poslal.

Keď už hovoríme o nezverejnených skladbách, myslím, že je vhodné načať tému o prípradnej kolekcií b-strán a bonusových skladieb.
Pri schvalovaní zmluvy na album "The Hits" sme sa dostali veľmi blízko k vydaniu "The b-sides collection"... bol by som veľmi prekvapený, ak by to nevyšlo niekedy začiatkom budúceho roku (aspoň prvá časť tejto kolekcie).

Je nejaká šanca, že by si nám aspoň trochu naznačil, ktoré veci by sa na tejto kompilácií mohli nachádzať? Budú tam zradené aj nezverejnené skladby z nahrávania "Bloodflowers" (Just Say Yes, You´re So Happy, Possesion, Heavy World, Everything Forever)?
Samozrejme tam budú všetky b-strany našich singlov, ten zbytok sa stále zvažuje, a mnoho z vecí, ktoré sme nevydali a nebudú definitívne zaradené na kompiláciu, sa objavia na našej stránke vo forme mp3. Konečne im dáme slobodu!

Spomeňme skladbu "Pirate Ships", ako vlastne vznikla? Prečo si sa ju rozhodol nahrať a bola zvažovaná ako b-strana?
Myslím, že bola plánovaná pre vydanie narodeninového cd spoločnosti Elektra, "Rubaiyat"

Som si istý, že si si vedomý faktu, že "Prayer Tour" k albumu "Disintegration" je pre mnohých fanúšikov The Cure niečo ako Svätý grál, no je pritom veľmi chabo zdokumentované. Koľko audio/video záznamov z tohto turné existuje a v akej kvalite?
Nie som si istý, či som to nepozaraďoval do predajných boxov v roku 1989... ale som si istý, že sa ešte na trhu čosi objaví... všetko to začne v budúcom roku vydaním "kolekcie b-strán" - aj to už bude niekoľko diskov, myslím, že viac budeme vedieť okolo Vianoc.

A čo Dream Tour, ako to bude s prípadným živým záznamom? Je nejaká šanca, že sa dočkáme video, či zvukového záznamu?
"Live Dream Tour" projekt je na túto chvíľu pozastavený, pokiaľ sa nedokončia práce na projekte "The Hits". A moje uši potrebujú od počúvania týchto záznamov prestávku, inak by som z toho už začal šalieť.

Máte v záujme vypustiť niečo z tohto materiálu (či staršie videá) na dvd? Prípadne s komentármi Roberta Smitha? Porozmýšľam o tom...

Vráťme sa späť ku Dream Tour, mám k nemu zopár otázok. Možeš povedať, že išlo o najlepšie turné The Cure v histórií? Mnoho fanúšikov sa domnieva, že toto turné prekonalo legendárne Prayer tour, a som si istý, že si si toho vedomý.
Na mojom zozname nezabudnutiteľných vecí to spojilo dohromady Kissing a Prayer Tour (No, ale veľa vecí si z neho zapamätám aj tak!) ...No ale samozrejme som mal zo všetkého na pódiu väčšiu radosť, ako kedykoľvek v minulosti....

Čo ovplyvnilo tvoje rozhodnutie použiť na úvod koncertov skladbu "Adagiou For Strings"?
Chcel som na úvod niečo, čo by nás a publikum uviedlo do rovnakej nálady na každom koncerte, a myslím toto Barberovou skladbou sa to podarilo... zbožňujem ju!

Kto prišiel s nápadom použiť na koncertoch projekcie na pozadí? A odkiaľ ste zobrali všetky tie obrazy?
Myslím, že projekcie mali v prvom rade zvýrazniť skladby z "Bloodflowers" - no a raz som sa dostal ku "Adobe after" efektom a už sa ma nedalo zastaviť! - obrazy boli čerpané hlavne z kníh, ktoré vlastním.

Bola to skutočne pôsobivá pódiová šou, prekonávajúca čas (hlavne pre "100 Years"), ale mal si niekedy šancu to zažiť na vlastnej koži?
Iba na prípravných skúškach a príležitostných zvukových skúškach a na videu - a niekedy, keď som sa za seba obzrel medzi pasážami, v ktorých spievam.

Tvoje najlepšie/najhoršie/najzábavnejšie momenty z turné?
Tri, na ktoré si práve spomeniem:
Najkrajší moment - druhá noc v Paríži.
Najhorší moment - odlet z Austrálie.
Najzábavnejší moment - "flámovanie" v poľskom meste Lodž.

Myslíš, že vyrazíte na turné aj k novému albumu, alebo to obmedzíte len na promo vystúpenia?
V tejto chvíli to skutočne neviem...

Dobre, teraz sa opýtam v mene fanúšikov zo vzdialených končín. Myslíš, že The Cure budú ešte niekedy hrať v Japonsku, Južnej Amerike, Mexiku, či Írsku?
Dúfam...

Nejaké miesto, kde by ste si radi zahrali a doteraz ste nemali túto šancu?
Kdekoľvek, kde sme doposiaľ neboli...

Na konci Dream Tour sa povrávalo, že si prejavil záujem odohrať zopár koncertov so symfonickým orchestrom, ešte pred koncom roka, hlavne s orchestrami San Francisca a Berlína. Čo je na tom pravdy?
Boli sme požiadaní, či by sme neodohrali zopár koncertov s Hannover Pops Orchestra, čím sme boli poctení, no nakoniec sme boli proti... hlavne Simon sa spýtal, čo Sid zomrel pre popových Cure.

No, už sa rozprávame dosť dlho, tak to skúsim odľahčiť zopar vtipnejšími otázkami. Najnetypickejšie miesto, kde si napísal skladbu?
Kamenný kruh v Castleringu.

Máte na stránke link na SETI@home, spolupracujete s nimi? Veríš v mimozemský život? Už si nejakých mimozemšťanov videl?
a) áno b) áno c) okrem ostatných členov skupiny? - nie.

Najmúdrejšia/najhlúpejšia vec, akú si kedy urobil?
Dve, ktoré mi okamžite prídu na um:
Najmúdrejšia vec - zamietnuté odpovede na reklamné ponuky.
Najhlúpejšia vec - skákanie z balkóna je jedna z mnohých vecí, ktoré dnes dokážem veľmi ťažko pochopiť.

Koncert ktorého umelca si naposledy videl?
Patti Smith.

Posledný album, ktorý si naposledy počul, kniha, ktorú si naposledy čítal, film, ktorý si videl a TV šou, ktorú si sledoval?
album: Mogwai - "Cody"
kniha: "The Oxford Companion To Philosophy" / "Borderliners" od Petra Hoega / "From Hell" od Alana Moora.
film: Gladiátor
Tv šou: The West Wing / Sopránovci / South Park

Spomenul si niekde, že tvoji synovci a netere ťa vždy stiahnu, aby si s nimi hral videohry, takže ktorá hra je tvoja najobľúbenejšia?
Jediná "počítačová hra", v ktorej som bol kedy skutočným majstrom, je "Tetris" na B&W Gameboy.

Aký druh hudby/skupiny momentálne počúvaš?
Albumy, ktoré som počúval minulú noc:
4 CD box set Jimmy Hendrix - "Experience", spolu s Air "10 000 Khz Legend", The Dandy Warhols "Come Down", Mogwai "Rock Action", Kate Rusby "Little Lights", Paddy Moloney & Sean Potts "Tin Whistles"... bola to naozaj dlhá noc.

Najobľúbenejšie veci na Internete?
Momentálne Mile High Comics... a Amazon.

Dobre, posledné dve otázky. Čo môžu fanúšikovia očakávať od koncertu v Roskilde, 1.júla 2001? Set podobný tomu na Dream Tour alebo niečo úplne odlišné?
Hoci je už dávno po turné... "podobný set"? Hráme vždy skladby, ktoré chcem práve spievať...

Je nejaká šanca, že by sme mohli vidieť opäť The Cure na pódiach ešte do konca roka?
Šanca je tu vždy, musíme vydať album hitov a potom sa uvidí...

Ešte raz ti ďakujem, že si súhlasil s týmto rozhovorom, za venovaný čas a odpovede na všetky otázky. Veľmi si to ceníme a zároveň sme veľmi vďačný za pomoc a podporu od skupiny, ktorej sa nám dostávalo posledných päť rokov.
Všetko najlepšie prajem!

S láskou, Robert.

zdroj: chain of flowersthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi