Naj knihy Roberta Smitha – 04/2021


Trošku zabŕdnime do sveta kníh, v ktorých je Robert ako doma, a nechajme sa inšpirovať práve tými, ktoré má najradšej. Všetky majú totiž ku skladbám The Cure veľmi blízko.


Zatiaľ čo hudobné sály zostávajú stále, z dôvodu pandémie, uzatvorené, predsalen je na konci tunela vidieť prvé záblesky svetla. A hoci sú dôsledky lockdownu pre hudobný priemysel ochromujúce, fanúšikom sa tak naskytlo obdobie, aby si všímali svojich obľúbených umelcov aj z iných uhlov pohľadu. A tak si teda predstavte obľúbené knihy a autorov Roberta Smitha.

Smith, bašta post-punkového hnutia od samého okamihu, kedy založil v roku 1976 The Cure, prešiel rôznymi hudobnými žánrami, rovnako ako módnymi trendami a nepochybne dokázal ovplyvniť aj tvorbu režiséra Tima Burtona, hlavne pokiaľ šlo o jeho priekopnícky celovečerný film "Nožnicoruký Edward".

Aj keď Smith svoje inšpirácie nosí prakticky v rukáve, na jeho kreativitu v rannej mladosti mal najväčší vplyv svet literatúry. "Keď si niekedy spomeniem na svoje pubertálne časy, kedy som čítal diela Salingera, Rimbauda alebo E.A.Poa ... tak sa mi chce až smiať," povedal kedysi Smith.

"Ale nakoniec by to bola až patetická reakia, taká v štýle posmešného otca, ktorý je prvýkrát konfrontovaný s emóciami vlastného dieťaťa. Úžas ako taký je príliš čistý na to, aby ste sa mu smiali. Autori kníh pre tínejdžerov sú často považovaní za karikatúry. Ale zoberte si takého Jean-Paula Sartreho: jeho opis stavu ľudstva zostáva bezkonkurenčný a pohádam sa s každým, kto tvrdí, že existuje, v tomto smere, lepší román, než "Nausea"."

A tak vzhľadom na túto skutočnosť sme pre Vás zostavili zoznam naojceňovanejších kníh z pohľadu Roberta Smith, ktoré Vám možno spríjemnia chvíle počas lockdownu. "Môj otec mi niektoré z nich čítal, aby som rýchlejšie zaspal, keď som mal 4. Taký C.S.Lewis je skvelý autor fantasy, hoci je veľmi katolícky zameraný," povedal Robert o ságe "Kroniky Narnie", ktorá je uvedená ako prvá v zozname. "Viete, v tých časoch to medzi mojim otcom a bratom trochu vrelo a ja som rád utekal do týchto príbehov, bola to moja jediná útecha. A tak som postupne objavoval neuveriteľnú silu literatúry, ktorá mi poskytovala možnosť úniku a útechu zároveň."

Tak teda ... tu sú Robertove najobľúbenejšie knihy:

01 The Chronicles of Narnia – C.S. Lewis
02 Collected Stories – Franz Kafka
03 The Stranger – Albert Camus
04 Charlotte Sometimes & Two – Penelope Farmer
05 The Gormenghast Novels – Mervyn Peake
06 Paradise Lost – John Milton
07 Works – Charles Baudelaire
08 A Perfect Day for Bananafish – J.D. Salinger
09 Complete Works – Arthur Rimbaud
10 The Raven – Edgar Allan Poe
11 Nausea – Jean-Paul Sartre
12 High Fidelity – Nick Hornby

Keď raz prišlo na tému Franz Kafka, Robert povedal: "Keď som ho čítal prvýkrát, tak hlas rozprávača bol môj. Ja som bol rozprávač. Doslova som sa mu miešal do slov. Znova a znova som čítal jeho knihy .... "The Trial", "The Metamorphosis", "The Castle" ... jeho vplyv na moje písanie je enormný, čo cítiť napr. pri "A Letter To Elise", ktorá je priamo ovplyvnená jeho knihou "Letters To Felice"."

A pokiaľ ide o jeho rozhodnutie spojiť dve knihy Penelope Farmer, "Charlotte Sometimes" a "Two", prezradil Robert nasledovné: "Knihou "Charlotte Sometimes" som bol doslova posadnutý, tou myšlienkou dočasného pádu, duality, problémov s osobnosťou a mučením, ktoré za tým nasleduje. Charlotte sa po prvej noci strávenej na internátee prebudí o 40 rokov späť v inom tele. To súvisí s témou dvojčiat, o ktorej Penelope Farmer napísala fantastickú knihu "Two or the book of twins and doubles". Vždy som sníval o tom mať dvojča, niekoho, koho nedokážete oklamať, kto by tu bol vždy, niekoho, kto by bol ako Váš obraz v zrkadle."

zdroj: Far Out Magazine, 05/04/2021thinking of the days that are no more

©2001-22 monghi