Perry Bamonte - 11/2004


Preklad rozhovoru s fanúšikmi prostredníctvom diskusného fóra "A Pink Dream".


Perry: Zdravím všetkých!

Vďaka, že si nám dal príležitosť sa s tebou porozprávať. Stalo sa niečo medzi členmi kapely a bolo to dôvodom na zrušenie jesennej časti turné 2004? (ešte v júli Robert povedal: "uvidíme sa na konci roka...").
Nič zlého sa nestalo - rozhodnutie zrušenia turné bola čisto Robertova záležitosť, ale je možné, že v budúcom roku budeme v Európe hrať.

Ktorý z The Cure albumov máš najradšej? Vďaka za odpoveď a dúfam, že vás vo Francúzsku opäť čo nevidieť uvidíme.
Je ťažké vybrať najobľúbenejší album - mám rád "The Top", "Wish", "Disintegration", "Pornography", "Faith"...!

Ako sa ty pozeráš na dôležitosť úlohy Rossa Robinsona pri nahrávaní posledného albumu?
Najdôležitejšia vec, ktorú Ross dotiahol do štúdia, bol jeho nekonečný entuziazmus a energia.

Istotne máš skladby, ktoré hráš naživo radšej, ako ktorékoľvek ostatné. Ktoré sú to, alebo ktorý je to album?
Mám rád temné skladby...

Najsmiešnejšia vec, ktorú si zažil na pódiu?
Tohto roku na Curiose sa mi stalo, že niečo Simona šialene rozosmialo a ja som sa začal smiať na ňom. Nakoniec sme mali obaja pocit, že už prestaneme hrať. Ale čo bola príčina toho smiechu, to fakt neviem.

Sú vzťahy v skupine dobre? Stále spolu dobre vychádzate?
Áno, samozrejme.

O čom väčšinou premýšľaš, keď si na pódiu? Vždy pôsobíš tak pokojne, akoby si sa v tých skladbách stratil. Myslím, že svojim zjavom, si na záhadnosti skupiny na pódiu ešte viac pridal.
Väčšinou premýšľam o tom, čo mám urobiť v nasledujúcom kroku, ako pristúpiť na pedál alebo ako správne udrieť na strunu. Ale máš pravdu, že sa tak trochu stratím aj v snoch. Keď hrám, tak sa mi nečakane vynorí v hlave množstvo spomienok...

Ktorý album počúvaš teraz najčastejšie?
Sú to oba albumy od Interpol.

Budete hrať na nasledujúcom turné aj skladbu "The Boy I Never Knew"?
To nezáleží na mne - je mi ľúto.

Môžeš mi prosím povedať presnú značku Jasonových bicích? A takisto potrebujem, aby si sa mi do dvoch dní telefonicky ozval. Nutne potrebuje gitaristu, takže je to na tebe...
Jason používa "Drum Workshop". A tvojmu gitaristovi želám veľa šťastia.

Perry, aký je tvoj názor na váš aktuálny album?
Vybral by som naň úplne iné skladby. Nahrali sme 20 skladieb - pri ich výbere sme boli "ovplyvnení" Geffen-om.

Premýšľal si niekedy o nahratí sólového albumu, bez vašej skupiny?
Mám mnoho vlastných podivných inštrumentálnych skladieb, ale nemyslím si, že by som ich niekedy vydal! Možno by som mohol spolupracovať s niekym iným...

Ahoj Perry! Nepoznáme sa nejak bližie... mohol by si mi povedať, čo máš rád, čo zasa nie, aké filmy uprednostňuješ, jedlo.. a pod., prípadne kto je najzábavnejší člen The Cure?
Jednoznačne Simon. A k tým filmom, jedlu, a pod. - čokoľvek, čo má správnu chuť.

Zdá sa, že posledný album, ťa, ako gitaristu, posunul do popredia. Aj na pódiu si viac na skladbách účastný. Je to zásluhou Robinsona, rovnako ako v prípade Jasona, ktorý hrá lepšie ako kedykoľvek predtým? Alebo je tomu tak preto, že si sa viac spolupodieľal na tvorbe hudobnej stránky albumu, ako tomu bolo v minulosti?
Skladby nového albumu dovoľujú omnoho viac vyniknúť energií gitary - možno preto sa ti to tak javí. A čo sa týka Jasona, jednoducho hrá lepšie, presne ako si povedal.

Nebolo to chvíľu ťažké nahradiť post Porla Thompsona, hlavne preto, že ťa ľudia s ním porovnávali? Čo si myslíš o ľuďoch, ktorí nemajú prezentáciu hráčov sólovej gitary príliš v láske, ich väčšiu charizmu pri hraní a ich prístupu k hraniu, ktorá je iná ako u The Cure v celku, tak ako to Porl často prezentoval?
Porla pokladám za jedného z najlepších anglických gitaristov, nemyslím si, že by som s ním mohol byť porovnávaný, jednoducho som ho nahradil. The Cure sú skupinou, ktorá je priťahovaná hlavne kvôli nálade ich hudby, a nie pre ich gitarové sóla. Vo všetkých setoch odohraných v tomto roku som hral sólo iba v jedinej skladbe ("From The Edge Of The Deep Green Sea"), a aby som pravdu povedal, moc mi to nesedí. Ale nie je to moja vec - som šťastnejší, keď môžem vydávať z gitary zvuk.

Ahoj, som Elisabetta, jedna z najvernejších fanúšikov v Taliansku. Ste úžasná skupina a osobne ty si veľmi talentovaný hudobník. Teraz ma nenapadá žiadna otázka, ktorá by ma zaujímala. Dúfam, že sa s tebou stretnem v Ríme, 18. novembra na MTV EMA. Prídem si pozrieť vaše vystúpenie. Nech vám to vyjde.
Vďaka - stretli sme sa?

Vďaka za všetko, čo si pre The Cure urobil. Aký je tvoj najobľúbenejší Cure song?
Faith.

Môžem dúfať, že The Cure plánujú nejaké turné v UK? Dúfam, že áno, pretože by som si vás rád pozrel aj naživo!
Dúfam, že už konečne na budúci rok odohráme aj koncert v UK.. alebo festival?

Dosť ma prekvapuje, že sa kopec fanúšikov bez problémov dostane po koncertoch na backstage. Som dlhoročným fanúšikom The Cure a som asi jediný, kto vám osobne nepoďakoval za to, čo robíte, nepotriasol rukou, nezískal autogram a je mi to dosť ľúto. Ako môžu mať ľudia také šťastie? A moja otázka, je pravdou, že The Cure sú spolu naozaj spokojní, neustále sa zabávajú a žartujú? Niekde som to čítal a chcem vedieť, či je to fakt pravda.
Je to trochu hanba, že plachí ľudia sa so skupinou nestretávajú. Myslím, že potrebuješ nabrať trocha odvahy a vytrvalosti. Príď niekedy za nami a zistíš, že neustále srandujeme - je to pravda!

Prečo sa vždy držíš v úzadí, prečo si taký tichý? Zbožňujem zvuk, ktorým obohacuješ The Cure.
Myslím, že je to mojou povahou. Nemusel by som tu byť. Je to všetko vďaka náhode, ktorá sa začala pred 20-timi rokmi.

Ahoj Perry! Vďaka za všetky tie roky, čo hráš v The Cure. Mohol by si mi prosím povedať, ktoré video The Cure máš najradšej?
To najlepšie je "Friday I´m In Love" - natočené na prvú ostrú klapku, tá šťastná nálada je tam úplne evidentná.

Ktorá bola tá kľúčová skladba pri nahrávaní posledného albumu, kedy si si pomyslel: "Bože, akú úžasnú vec práve robíme?"
Ten moment prišiel vo chvíli, keď Robert po prvý krát zaspieval "Lost"

Prečo sú b-strany vašich singlov hrané stále menej a menej na živo? Chcel by som raz naživo počuť skladby ako "Harold & Joe" alebo "To The Sky"... bude to vôbec niekedy možne?
Neviem. To možno preto, že máme v talóne už asi 200 skladieb.

Čo si robil predtým, než si sa stal gitaristom The Cure? Vo Fréjus, počas "Prayer tour" som ťa zazrel medzi "bedňákmi". Ako sa môže z člena realizačného tímu stať člen skupiny?
Pozri si vyššie - bedňák sa stal členom skupiny šťastnou náhodou.

Ktorá je tvoja najobľúbenejšia rocková skupina? Len mi nepovedz, že The Cure.
Hmm, ktorá skupina je rocková? Interpol?

Ktorú skladbu pokladáš za najlepšiu pre otvorenie koncertu? A ktorú na ukončenie?
Pre otvorenie "Shake Dog Shake" a na záver "Faith".

Práve som si kúpil 6-strunovú bassu a rád by som vedel, aký zosilňovač používaš pri vystupovaní? Myslíš, že táto gitara znie lepšie na bassovom zosíku alebo na gitarovom? Aké ladenie používaš pri "If Only Tonight We Could Sleep"... hráš tú skladbu od koncertu pre MTV unplugged úplne skvele.
6-strunovú bassu mám zapojenú cez gitarový "Orange" zosilňovač. Bohužiaľ, na ladenie pre "If Only Tonight..." si teraz nespomeniem, je inak trochu divné, niekde to nájdem a dám ti vedieť.

Vyberáš si nástroje používané na koncertoch sám alebo si pri ich výbere ovplyvnený komerčným tlakom? Mám na mysli gitary Schecter a zosiľňovačmi Orange, ktoré si použil pri nahrávaní posledného albumu, a ktoré kompletne zmenili váš zvuk, tak ako aj koncertný zvuk skladieb vydaných pred rokom 2004.
Zosilňovače Orange sú skvelé. Vo svojej výbave mám aj Marshall-y, a rád by som v nej mal aj Vox AC30. Schecter gitary sú veľmi "tvrdé" a keď z nej chceš dostať skutočne tvrdý zvuk, musíš použiť nižšie tóny.

Jedna osobná otázka, ako tráviš voľný čas medzi koncertovaním a nahrávaním nového materiálu? Koníčky, promo/produkcia nejakého iného umelca? (premýšľal si niekedy o inej úspešnej skupine:)?)
Veľa spím. Maľujem obrazy. A rád bývam sám.

Počúvaš často albumy The Cure alebo vôbec nie? Ktoré preferuješ najviac a ktorý album sa ti páči najmenej?
Nie, nepotrebujem ich počúvať, hrám ich celý čas - ale príležitostne je dobré vypočuť si originálnu verziu...

Nedesí ťa na pódiu tanec tvojich spoluhráčov a neustále uhýbanie, aby sa ti neušla rana bassou do hlavy? Sledoval som vás dvoch so Simonom na "black session" v Paríži v októbri a v jednom momente ťa skoro trafil.
Som na to zvyknutý, poznáme pohyby jeden druhého - ide o starostlivo plánované veci.

Viem, že The Cure podpísali kontrakt na 3 albumy. Povedz mi prosím, že ten ďalší nahráte skôr, nie až za 4 roky.
Dúfam, že to bude skôr. Ale nepočítaj s tým...

Bolo tu už položených veľa otázok, takže máš niečo špeciálne, čo by si chcel povedať, prípadne sa o tom porozprávať a nik sa ťa na to ešte nespýtal?
Chcel by som poďakovať všetkým ľudom, ktorí dodávajú skupine/Robertovi to množstvo inšpirácie, ale ktorých mená zostanú navždy nepoznané prípadne ich za to nikdy nik neocení.

Akú najzábavnejšiu vec zažila skupina? Ste stále v kontakte s bývalými členmi skupiny?
Z času na čas sa stretnem s Porlom - má úžasného syna (dávajte si pozor na Toda Thompsona - nový gitarový hrdina). Ako si môžem pamätať najzábavnejšiu vec, keď si nepamätám, kde som bol včera...

S ktorou skupinou, či gitaristom si túžiš zahrať?
Jimmy Hendrix, David Bowie, Marc Bolan...

Nemáš pocit, že skladba "Disintegration" vyznie lepšie, keď ju hrá Robert so 6-strunovou bassou, tak ako na "Prayer Tour"? Verzia na "Entreat" je veľmi vydarená.
Áno!

Ako si spomínaš na nahrávanie v Jean Costa štúdiach, v Draguignane, Var, v roku 1986? Nechceli by ste sa tam raz vrátiť nahrať nejaké demo snímky?
Bolo to úžasné, šťastné obdobie, rád by som to miesto raz navštívil, kvôli spomienkam...

Aký najlepší koncert si doteraz zhliadol? (myslím mimo The Cure)
Radiohead v Nimes, minulé leto.

Perry, prosím povedz Robertovi, aby ste zahrali na koncertoch "Lament"!
Ok.

Ako by sa ti pozdávala myšlienka nahrať nový album s textami od fanúšikov? Máš vôbec predstavu, aký by mohol byť ďalší album?
Všetko je napísané v tvojich slovách - stálo by za to, to skúsiť - malo by to význam ak by sme nahrali ďalší album skôr ako za 4 roky...

Len sa chcem uistiť: na videu Tokyo 1984 (Live In Japan) to pri východe stojíš ty?
Áno, som to ja - Ach, Japonsko...

Čo ťa inšpirovalo stať sa členom skupiny, a zároveň k opusteniu práce bedňáka?
Nemôžem v tomto prípade hovoriť o inšpirácií! Niekto zo skupiny odišiel a mňa sa spýtali, či ho nezastúpim. Myslel som si, že to bude len na rok a neskôr sa z toho vykľula polovica môjho života...

Môžeš nám čosi povedať čosi o tvojom prvom koncerte v úlohe člena The Cure? Kde a kedy to bolo, a máš na tento koncert nejaké špeciálne spomienky?
Samozrejme, že si na svoj prvý koncert pamätám - bolo to v Paríži, na "free" koncerte, ktorý sa koná každý rok na Námestí Republiky. A nás, ako hviezdy podujatia, ohlásili len pár hodín pred vystúpením. Z hotela som mal výhľad na námestie, kde celý deň stavali pódium. Ja som celý tento deň strávil v izbe, pripadal som si ako väzeň, ktorý sa pozerá, ako mu stavajú gilotínu. Potom som svoje meno začul na MTV, kde ohlasovali koncert a povedali, že skupina má nového klávesáka.
No, a potom prišlo samotné vystúpenie - myslím, že sme hrali asi 90 minút, ale mne to prišlo ako 20. Bol som omráčený a ohromený zvukom, osvetlením, ľuďmi a miliónmi zmenami zvukov dvoch synťákov. Ak vám teraz pripadám, že som na pódiu ako doma, to preto, že už tam doma som. Ale ten prvý koncert bol pred 15-timi rokmi.

Budete ešte pred koncom roka hrať niekde v Európe? Vieš kedy a kde? Plánujete vo Francúzsku nejaké turné na budúci rok? budú to "normálne" koncerty alebo festivaly?
Som si viacmenej istý, že tohto roku už nebudú žiadne koncerty. Určite budeme hrať na budúci rok v Európe, ale neviem, či to bude samostatné turné, festivaly alebo Curiosa (dnes som to začul ako nepotvrdenú správu). Bolo by skvele odohrať celé koncerty a nie iba single - nuž ale musíme počkať a potom uvidíme.

Majte krásne Vianoce!

Perry.thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi