Nechajte vládnuť ženy


Preklad rozhovoru, ktorý Robert poskytol pred úvodom koncertnej "trilógie" v Mexico City, v septembri 2004.


"Nechajte vládnuť ženy a možno už nebudú náboženstvá," vyhlásil Smith, ktorý v roku 1979 začal svoju kariéru tvorbou existenčných textov, a ktorý je typický svojím ornamentovým a strapatým účesom, červeným rúžom, očnými linkami a bledou pokožkou, čím si vytvoril imidž melancholika strateného v romantizme.

Volá sa Robert Smith a je spevákom skupiny s názvom The Cure, ktorá dnes po prvýkrát vystúpi v Mexico City (04/09/2004), hoci skupina začala svoju kariéru v tom istom roku, čo vydala album "Three Imaginary Boys" (1979), s programom, ktorý znovuotvára koncertnú históriu Mexika.

Na tlačovke, ktorá prebehla päť hodín pred vystúpením, kde predstavili svoju novú produkciu z albumu "The Cure", Smith poskytol iba 10 minútový rozhovor, pôvodne plánovaný na minút 30, v ktorom hovoril o zúfalstve súčasne globálnej situácie, o legalizovaní marihuany a o neuhasínajúcich túžbach napísať v budúcnosti pieseň o Mexiku.

"Čas sám ukáže, či bude tá skladba veselá alebo smutná," vyhlásil Robert, ktorý sa zahľadel pri počúvaní otázok v španielčine, nebolo však jasné, či sa snažil jazyku porozumieť, alebo bol mysľou úplne inde.

Prekvapený a plachý Smith, ktorý odpovedal na 13 otázok všetkých možných tém, ktorým sa venoval aj keď boli položené ďalšie dve, a ktorý nezaprie svoju inteligenciu.

- Prezraďte nám tri dôvody, pre ktoré by sme si, v dnešnej nie práve najlepšej ekonomickej situácií Mexika, mali kúpiť váš nový album:
"Tomu nerozumiem. Môžem vám predložiť niekoľko dôvodov, prečo si album vypočuť, ale nie, prečo si ho kúpiť. Čo asi chcete vedieť, je odpoveď na otázku, prečo je album v Mexiku taký drahý, ale na toto vám odpovedať neviem, ja by som sa mohol opýtať: Prečo má vôbec niekto potrebu kupovať albumy?"

Stane sa legendou? Na tom mu naozaj nezáleží, všetko čo môže zanechať nasledujúcim generáciam, sú albumy a piesne, a možno "snahu robiť si veci po svojom".

Z jeho mocného tela, možno trochu trpiaceho nadváhou, vychádzali slová o jeho dobrej fyzickej kondiícií, o ktorú sa posledné roky stará, sám povedal, že nerád vidí tých, ktorý nasledujú rovnaké veci a nechajú sa kŕmiť rovnakými nezmyslami: "ale niečo vám poviem, marihuana nie je droga."

Nasledoval rozhovor o zúfalstve, a takto odpovedal chlapík ovplyvnený Albertom Camusom:
"Doma strach necítim, ale vo svete áno. Všetko sa zvrtlo do fundamentalizmu, neexistuje dialóg, buď ste s nami alebo proti nám, ale o tom predsa svet nie je, mali by sme sa vrátiť na stromy. Niet žiadneho dôvodu dať niekomu svoj hlas, nakoniec nám budú vládnuť šváby."

"Táto situácia sa vyvíjala tisícky rokov, jediné, čo nás zachráni, je vláda žien a zrušenie náboženstiev... potom budeme môcť zhodnotiť rok života v štýle: aký nádherný rok sme to prežili."


zdroj: Provincia Newspaper, 05/09/2004thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi