"Top" záležitosti Roberta Smitha


Preklad Robertových názorov na podstatné veci, uverejnených v mexickom magazíne "The Best Of Top".


Neverí na život po smrti, jeho najväčšou drogou je adrenalín produkovaný žitím intenzívneho života a verí, bez nejakej konkrétnej viery, v osud, ktorý ho obklopuje, a ktorý určuje samotné bytie.

Robert Smith, 45 rokov, zásadový, bezprostredný, ktorý neuznáva polovičné veci.

Šéf The Cure, jednej z najreprezentatívnejších glam goth a alternatívnych rockových skupín, je ako magnet, ktorý nemôže byť odmietnutý pre každého, kto sa k nemu priblíži, vtiahne ho do svojho sveta, vyplní mu život, prípadne ho odpudí, ak je dotyčný rovnakej povahy.

Sediac na gauči v šatni v Palm Beach, kde sa skupina zastavila na svojom turné, nám tento anglický hudobník z Blackpool porozprával o "najdôležitejších veciach" svojho života.

Počnúc vierou, duchovným životom a nekonečnou láskou k Mary končiac, debatoval s nami Smith v priateľskej nálade, úplne vzdialenej od "nedotknuteľného" imidžu, ktorý mu prisudzujú jeho fanúšikovia a kritici.

"Jedno z najaktuálnejších prekvapení, na ktoré sa nedá zabudnúť, je, že v hľadisku vidím 18-25 ročnú mládež, vekovo vzdialenú od generácie, ktorá nás nasledovala v 80-tych rokoch, s albumami "Three Imaginary Boys" a "Pornography".

"To masíruje ego skupiny a motivuje ju, aby nezaspala na vavrínoch, kde by sme zostali rovnakí ako generácia a ľudia v našom veku, ktorí sú stále pri nás, ale aby sme k sebe prizvali aj nových ľudí, a to je absolútne úžasné!!! Núti ma to znovu dobiť moju kapacitu prekvapení a vášeň k hudbe," hovorí Smith.

Jednou z jeho priorít dneška je pokračovanie v prezentácií nového rovnomenného albumu skupiny, ktorú sformoval s Perrym Bamontem, Jasonom Cooperom, Rogerom O´Donnellom a Simonom Gallupom, a z ktorého vzišli skladby ako "Labyrinth", "Lost", "The Promise" a "Us Or Them".

Je nadšený našim rozhovorom, ktorý nemá nič spoločné s klebetami, pretože je jedným z tých, ktorí nenávidia šoubiznis a neznáša dnešné "hviezdy", akými sú Britney Spears, či Christina Aguilera. Radšej prezentuje samého seba s frázami a definíciami a oboznamuje fanúšikov s vlastnými úvahami.

"The Cure sú považovaní za nepredstaviteľný liek, liek duchovna, po ktorom sa uľaví. Ak by som mal vymyslieť liek pre tento svet, na sociálnej úrovni, prisahám, že by to bol liek proti rakovine. Viem, že sa to dá liečiť, ale aj tak, rakovina tu bola skôr, a príroda sa mohla o to nejak postarať," dodáva Robert.

Smith si stále zachováva jedinečný imidž, ktorý zahŕňa strapaté vlasy, lakované nechty a precízne zvýraznené pery intenzívnym červeným rúžom.

Odmieta spomenúť značky kozmetických produktov, ktoré používa, pretože im nechce robiť reklamu zadarmo, ale vždy ich výstižným spôsobom opíše: je to biela tuba s "čierno-bielym" logom - lak na vlasy, a nejaké "viva la glam" rúže od MAC.

Napriek tomu pripomenie, že je to úplne bezvýznamné.

Radšej zvrtol debatu na jeho "top" názory. Tu sú "maximá" Roberta Smitha:

Život a smrť
Neverím na život po smrti. Naším nebom a zároveň peklom je život, ktorý žijeme. Keď sa ohliadnem späť, nevidím veľa vlastných "klincov do rakvy". Pochybujem o existencií v minulých životoch, myslím, že jednoducho sme tu, a už nepôjdeme nikde inde. Tu na tomto svete trpíme a sme šťastní.

Hudba
Stále zbožňujem Mogwai. Som touto skupinou fascinovaný, ich zvukom, ich indie rockom, ktorý kombinujú s alternatívou, obohatenou klasickými prvkami, dostávajú ma do tranzu. Myslím, že je to skupina týchto moderných dní s dobre prepracovanými návrhmi a nápadmi vlastnej značky. Stuart Braithewaith (spevák) je zvukový čarodejník.

Priznaná radosť
Najšťastnejší sa cítim v EuroDisneylande, až tomu sám neverím, bizarné, čo? Ako dospievame, zabúdame na svoje detské radosti, to by sme nemali a nemali by sme brať veci tak vážne.

Idol
Bezpochyby je to David Bowie, vždy keď nanovo začína som jeho imidžom a hudbou úplne fascinovaný. Pred ním sa musíte mať napozore, pretože ak mu podľahnete, už vás nepustí. Časom som prišiel na to, aká dôležitá bol jeho hudba pre môj vývoj, núti vás premýšlať, je kreatívny, inovatívny, má dobre premyslený imidž, je to showman v pravom slova zmysle, má všetko, čo má mať skutočná hviezda... Mám rád mnoho umelcov, ale on je na špici.

Ženy
Moja manželka Mary. Milujem ju a zároveň zbožňujem. Spoznal som ju, keď som mal 14, dlho sme spolu chodili, dávali jeden druhému šancu, je mojou Cindy Crawford.

Drogy
Adrenalín života... už je to minulosť. Mojou najsilnejšou drogou je život, pocit radosti z jeho vnímania.

Fóbie
Straší ma veľa fóbií. Vždy som mal strach z lietania, proste som tomu nikdy neprišiel na chuť. Vždy to beriem ako za trest, ale pred lietadlami mám absolútny rešpekt, ale je lepšie, keď ich musím použiť čo najmenej. Možno ide o iracionálny strach, štatistiky uvádzajú, že leteckých nešťastí je menej ako železničných, ale možno je to psychologická záležitosť, no čo už s tým narobím?

Osobný úspech
Akceptovanie mojej osoby pre to, kto vlastne som, nie pre to, že ostatní by ma chceli vidieť v inom svetle.

Šport
Nie som aktívny športovec, ale futbal je pre mňa všetko, je to hra bohov.

zdroj: Top Magazine, Mexico 10/2004
autor: Juan Carlos Garciathinking of the days that are no more

©2001-19 monghi