Liek na záchranu - CNN, Music Room 08/2004


Zvedavosť (Curiosity) dokáže zabíjať, ale "Curiosa" môže byť niečo, čo vám predpíše doktor. Napokon, Robert Smith chce, aby ste práve v to verili.


Tohtoročná letná koncertná sezóna začala dosť tvrdo - v protiklade so slovom "rocking" - Britney Spears a Christina Aguilera, obe slečny zrušili svoje turné a putovná Lollapalooza "dodýchala" vďaka slabému predaju vstupeniek. Takže nie je žiadnym prekvapením, že Smith, pavúčí vlasáč, našminkovaný frontman navýznamnejšej goth skupiny na svete, sa absolútne teší skutočnosti, že účasť na Curiosa Festivale 2004 je najväčšia v celej Severnej Amerike.

"Je to ešte lepšie, ako som si dokázal predstaviť" povedal 45-ročný Smith v rozhovore pre CNN. "Odozva publika je neuveriteľná. Je to najväčšia zábava, akú som zažil na živých vystúpeniach za celé tie roky".
Oficiálne čísla predaja vstupeniek stále nie sú k dispozícií, ale manažment skupiny vyhlasuje, že počet predaných vstupeniek sa vždy približoval ku kapacite koncertných miest.

Curiosa odštartovala 24. júla v Palm Beach, spolu s ohlasovanými vystúpeniami skupín ako Interpol, The Rapture, Mogwai a Muse. Smith priznal, že každú skupinu vybral a pozval osobne a v podstate sám zostavoval aj program festivalu. "Musím priznať, že to bol tak trocha risk", hovorí Smith. "Chcel som, aby pre každého prizvaného, vrátane diváka, bol festival určitým neopakovateľným zážitkom. Chcel som do toho zapojiť každého a vedel som, že ak budem sám vyberať skupiny... bude to mať dokonalú atmosféru."

Festival vlastne nasleduje júnové vydanie rovnomenného albumu The Cure, ktorý v rebríčku albumov magazínu Billboard debutoval na siedmom mieste. Ide o trinásty počin tejto britskej skupiny, a ich prvý od, na Grammy nominovaného, albumu "Bloodflowers" z roku 2000.

Niektoré zo skupín zaradených do playlistu Curiosy sú veľmi silne ovplyvnené The Cure, hlavne Interpol a The Rapture. Necítiš sa pri nástupe na pódium trochu oduto s pomyslením, "OK decká, tak takto to má naozaj fungovať?"
Nie, to by bolo príliš pravdepodobné. Každú zo skupín som pozval z určitého dôvodu. Každú z nich mám neskutočne rád a všetky hrajú úžasnú hudbu. Dalo to všetko skupine (The Cure) ďalšiu šancu. Rozhodnutie vystúpiť ako hlavná hviezda po niektorej z týchto skupín bolo veľmi ťažké, pretože pre každú z tých skupín je veľmi ťažké stihnúť a pozrieť si vystúpenie tej druhej.... hraničí to so súperením, ale kamarátstvo to súperenie zatieni.

Od 70-tych a 80-tych rokov, kedy vaša hudba ovplyvňovala vystrašenú mládež, ako veľmi sa publikum zmenilo?
No, je to stále skvelé publikum... zamozrejme ide aj o veľkú atrakciu, s ohľadom na skupiny, ktoré su uvedené na pútačoch. Všetky sú výrazne mladšie ako The Cure a pritiahli so sebou aj vlastné publikum, ale od momentu, ako hráme naše koncerty, publikum stále pripomína tú mládež z pred 20-tych rokov... aj keď sú tí ľudia starší a vy sa skrývate v tieňoch a držíte sa v úzadí.
Je to ozajstná radosť, pretože väčšinu umelcov, ktorí sú tak starí ako ja, a ktorí sú v profesií rovnako dlho, pritom sa zmenili na "dospelé" rockové hviezdy, neznášam. Im sa ich tvorba páči, a pritom je to odpad. Ak sa ktoréhokoľvek z nich spýtate, ako sa naozaj cítia, odpovedia vám, že radšej hrajú pred mladším publikom, pretože je od neho väčšia odozva. Staršie publikum by tak mohlo učiniť až po sladbe (tlieskať bez nadšenia), takže tá energia a nadšenie nám skutočne vyhovuje.

Čo si vyžadujú dnešné koncerty The Cure?
To záleží od toho kde hráme, komu hráme, v ktorý deň v týždni, ako sa cítim... V tejto chvíli máme v repertoári 75 piesní, takže na konci augusta by sme mali mať odohrané všetky. Z osobnej skúsenosti viem, že fanúšikovia The Cure majú tendenciu navštíviť viac ako jeden koncert - vždy sa nájdu ľudia, ktorí idú na dva, tri, niekedy aj viac koncertov - takže máme tendenciu meniť playlist a hrať iné skladby.

Počas tých rokov sa zostava skupiny niekoľkokrát zmenila. Ste teraz v dobre zostave?
Sme veľmi vnímaní ako skupina so stále meniacou sa zostavou, ale toto leto oslavujeme v tejto zostave už desiate výročie, takže toto turné je skvelým obdobím pre skupinu, ktorá sa neustále menila.

Keď sa po prvý krát ocitnete v mladej skupine, geograficky ste na tom istom mieste a máte tendenciu chodiť medzi ľudí... hráte stále viac a viac koncertov, strávite spolu veľmi veľa času. Ste pokope. Ako rastiete, nevyhnutne sa rozvíja aj váš život mimo skupiny. Ak by to tak nebolo, bolo by to tragické.

Každý z nás potrebuje ten svoj žvot, ale stretneme sa kvôli takýmto veciam a myslím, že to udržuje naše nadšenie, pre to čo robíme, pri živote. Udržuje to našu energiu na najvyššej úrovni, pretože ak by sme sa po celý čas vídali, chodili všade spolu, mohli by sme sami sebe uveriť, že sme stále mladí. A to my nie sme! Skutočne mladý sa cítim iba vo chvíli, keď kráčam na pódium a bez problémov môžem zabudnúť na zbytok sveta.

Moja vášeň pre veci, ktoré s The Cure robím sa nijak nezmenšila, ale už si z môjho života nevezme tak veľa, ako pred 20-timi rokmi.

Vaši oddaní fanúšikovia si na vás cenia, že si stále uchovávate váš typický vzhľad, s temným oblečením, strapatým účesom a čiernymi očnými tieňmi. Prečo si ten vzhľad tak strážite?
Viete, za posledným 20 rokov som si trikrát úplne vyholil hlavu, ale nik si to nevšimol! Takto sa cítim jednoducho pohodlne. Trošku to preženiem, keď sa pripravujem na koncert, pretože vo chvíli nástupu na pódium mi to dodáva pocit väčšej dramatickosti. Rád si toho dám na seba trocha viac, vlasy si upravím trochu divokejšie, ale v podstate takto vyzerám po celý čas. Skutočne to zodpovedá tomu, akým v skutočnosti som.

Čo by ste poradili skupinám, ktoré sú s vami na turné v prípade, ak by chceli v hudobnom priemysle zotrvať tak dlho, ako v ňom pôsobíte vy?
Ak sa na to cítite, urobte to. Jednoducho povedzte áno.

Curiosa festival 2004 ukončí svoju púť v Sacramente, 29.augusta.

autor: Shanon Cook
zdroj: CNN, 10/08/2004, Atlantathinking of the days that are no more

©2001-19 monghi