The Cure sú soundtrackom môjho života


Takto sa o The Cure vyjadril Jordan Schur z Geffen Records.


LOS ANGELES (Hollywood Reporter) - Tento rok je v znamení amerického návratu britskej goth-punkovej formácie The Cure.

V máji bola skupina hviezdou druhého dňa festivalu Coachella Valley Music and Arts v kalifornskom Indiu a vystúpila tak pred viac ako 50 000-ovým davom fanúšikov. Zakladateľ skupiny Robert Smith prepožičal svoj hlas pre skladby Blink 182, Tweaker a Junior Jacka, coververzia legendárnej "Lovesong" v podaní 311 je v súčasnosti rádiovým hitom. Zároveň The Cure vydávajú nový album prostredníctvom I Am Records/Geffen Records, ktorý sa v utorok 28.júna dostal na predajné pulty.

Smith ozrejmuje, že bodom zvratu jeho post-miléniovej kariéry sa stalo stretnutie s rockovým producentom a zakľadateľom firmy I Am Records, Rossom Robinsonom, v roku 2002. Od toho času sa nič nezmenilo.

"Rossovi absolútne dôverujem", hovorí Robert. "Dovolil som mu totálne ma kontrolovať a viesť, také čosi som neurobil od našich začiatkov. Myslím, že toto je náš najlepší album, aký sme kedy urobili."

Smith tiež pripomína, že mu Robinson umožnil návrat spať, k jeho pop-gothickému cíteniu a povzbudzoval ho k napísaniu prvého singla albumu, "The End Of The World".

"Nikdy sme netvorili tzv. hlavný prúd", vysvetľuje Robert. "Čo bola pre nás vlastne výhoda."

Robinson, dlhoročný fanúšik The Cure, priznáva, že často čerpal zo Smithových prác inšpiráciu, hlavne pri spolupráci so skupinami ako Korn, Limp Bizkit a At the Drive-In.

"K smrti sme bažili po srdečnosti, kráse a láske", hovorí Robinson. "Prahli sme po tom, a Robert nám to dával. Na toto ľudia akosi zabudli, zvlášť v tejto dobe, keď veda prišla s tým, že rozľústila túto podstatu, záhadu, lásky, aj keď to žiadna hádanka, či rébus nie je. Z tejto hudby sála neviditeľná krása a láska, a on je v tomto najlepší. Nik to nedokáže lepšie. Táto nahrávka zasýti každý hlad."

Smith priznáva, že ho Robinson naučil väčšej smelosti na javisku. "Skutočne vo mne opäť prebudil moju lásku k vystupovaniu", hovorí.

The Cure tento mesiac štartujú svoju prvú koncertnú šnúru po Spojených štátoch od roku 2000, kedy podporovali vtedajší album "Bloodflowers". Po minulé roky skupina pravidelne koncertovala po Európe, ale Smith dodáva: "Amerika je čosi diametrálne odlišné." Turné Curiosa Festival 2004, ktoré štartuje 24.júla vo West Palm Beach, napäto očakávajú ohroomné zástupy fanúšikov. Smith osobne a veľmi starostlivo vyberal skupiny, ktoré sa pripoja k putovnému festivalu. Pôjde o Interpol, the Rapture, Mogwai, Muse, Thursday, Cursive a Melissa Auf der Maur. (Jedinou skupinou, ktorá odmietla pozvanie, sú Bright Eyes, pretože spevák Conor Oberst odmietol hrať na koncertoch ako predskokan.)

"Nie všetky tieto skupiny znejú ako The Cure," objasňuje Robert. "Ale ich hudba má v sebe tú istú vášeň a emócie, ako tá naša."

Jordan Schur, zástupca Geffen Records, ohlasuje, že The Cure majú dnes rovnakú dôležitosť, ako keď na konci 70-tych rokov vstupovali na scénu. "Robert je rovnako skvelý, ako aj vždy bol. Na albume ponúka úžasnú víziu a ohromujúcu energiu. Je mojím hrdinom a The Cure sú soundtrackom môjho života."

Schur, dlhoročný priateľ Robinsona, z dôb nahrávania s Korn a Limp Bizkit, podpísal minulý rok zmluvu s I Am Records, keď sa Robinson vzdal svojich akcií v ArtistDirect.

"Vždy som Rossovi veril," hovorí Schur. "Chceli by sem v biznise zotrvať ešte dlho, a konečne sa pre to objavila šanca."

Keď sme sa spýtali Smitha, ako by pred 15 rokmi predpovedal svoju budúcnosť týkajúcu sa týchto dní, zasmial sa a povedal: "Určite by som si myslel, že už budem usadený. Ale všetko to pokračuje."

zdroj: Reuters/Hollywood Reporter, 30/06/2004thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi