Zrútený svet Simona Gallupa - Wish tour 1992


V priebehu turné Wish sa Simon Gallup zrútil a následne skolaboval. Niektoré zdroje uvádzajú, že sa jednalo o zápal podhrudnice, iné média priniesli správu, že trpí anorexiou.


Okrem tejto tragédie Simona pred niekoľkými mesiacmi postihla ešte jedna. Rozvádzal sa. Ďalšia z veľkých fám, ktorá sa šírila asi tou najväčšou rýchlosťou hlásala, že kolaps majú svedomí alkohol a drogy. Hospitalizácia bola nutná a za ten čas ho v skupine nahradí Roberto Suve, člen formácie The Associates (ktorú založil Michael Dempsey, po tom, ako opustil The Cure) a Shellyan Orphan, ktorí robili The Cure predskokanov počas turné Prayer Tour. Roberto Suave pôsobil okrem toho aj v skupine Babacar, kde hral na bassu. Túto skupinu založila niekdajšia členka Shellyan Orphan - Caroline Crawley a Boris Williams (bubeník The Cure od 1984 až 1994).
Simon Gallup pre Vox: "Aby sme si veci uviedli na správnu mieru. Hlavný dôvod môjho kolapsu ústil z tradície hlboko zakorenenej vo mne, že ak sa raz oženíte, urobíte všetko pre to, aby ste sa nerozviedli. Urobil som takmer všetko na záchranu, ale nemalo to cenu, nič nepomáhalo, neboli sme si zrejme súdení. Prestal som jesť, pretože jedlo mi jednoducho ostalo uviaznuté v hrdle. Zároveň som začal konzumovať viac než nadmerné množstvo alkoholu a ak takto žijete zo dňa na deň, po čase vaše telo signalizuje červenú kontrolku, že vám hrozí kolaps. Ja som stále takých ľudí považoval na "zaplakanie hodných".....

Robert: "Bože, pamätám si na ten katastrofálny tragicky scenár. A hlavne si pamätám na tie číhajúce klebety (hovorilo sa, že Robert ostal apatický voči Simonovi a nepodal mu pomocnú ruku), kedy sa začal poriadne prelievať pohár problémov a Simon sa musel podrobiť domácej liečbe, a na mňa sa vyrojili útoky, že som neprerušil turné. Stále to mám v ušiach. Ale bol by to človek bez chrbtovej kosti, ktorý by v tom čase na Simona vyvíjal ešte aj tlak z turné a sypal mu na hlavu popol výčitiek, že turné muselo byť zrušené kvôli nemu. Ľudia vonkoncom netušia, že som Simonovi navrhol zrušenie turné, kým sa nedá do poriadku... ak by súhlasil, konal by som rozhodne inak.
Prvý krát som spozoroval jeho skrušenú tvár počas začiatočných koncertov v Škandinávii, krátko po tom, čo sme sa vrátili z krátkej dovolenky v Austrálií. Nedalo sa nevidieť, že Simon vyzeral vyčerpane a bledo. Jeho stav sa nedal porovnať s tým, aký bol na začiatku šnúry. Vyzeral príšerne, až vyziabnuto, naozaj na zaplakanie. Viem, že som nestrčil hlavu do piesku, a jeho problém registroval ešte v prvotných začiatkoch. Tušil som, že koniec celej peripetie bude otrasný a turné v Nemecku bude ohrozené. Čakala nás príliš dlhá cesta. Skryte som cítil, že niekto z nás vypadne a skončí doma. Nebol som si istý, kto to bude, jedno som vedel, že o mňa sa jednať nebude, pretože ja som si to nemohol dovoliť.

Počas šnúry sa objavila mierna ponorková choroba, ktorá neveštila nič dobré. Vychádzala z pračudesnej úzkosti priečiacej sa tým, čo k nám doľahlo z rozľahlého okolia. A táto úzkosť sa vtelila do Simona a on jej podľahol. Jeho správanie bolo netypicky agresívne. Z času na čas by som také situácie privítal, pretože sa stáva, že v niektorých kritických situáciách, niekoho koho máte radi a záleží vám na ňom, skúšate s tými ľuďmi na niečom pracovať, ak urobia niečo zlé, snažíte sa im to vysvetliť a oni vás majú doslova na háku. Čo vám ostáva, ak nie strácať nervy voči takým ľuďom a označiť ich za hnusákov pretože máte z nich pocit, že to čo ste do nich vložili sa vám vracia opačným smerom, v inej forme. Môžete to pochopiť ako keď sa snažíte do niekoho vložiť iba to najlepšie, a oni si toho absolútne nevážia a zlyhajú. Skutočne je to na zamyslenie. Niekedy si dokonca myslím, že som mal do toho problému skôr zasiahnuť. Nemal som čakať, kým sa Simon skaličí a bude musieť odletieť domov a byť hospitalizovaný. Na druhej strane môj vzťah k Simonovi je iný ako k hocikomu v skupine. V skupine prevládajú určité vzťahy či už profesionálne alebo zbližujúce. Mám z toho taký hokej. ...predstavte si, po pol hodine hrania sa pred nami otvoril ten otrasný scenár. A každý dookola omieľal "my vieme veľmi dobre, prečo je tomu tak", ja som tiež vedel, čo je vo veci a vedel som, prečo sa to iba zhoršovalo, ale nedokázal som si to pripustiť, čo som zrejme mal. Cítil som sa akoby do mňa zaťali. Simon potrebuje pomoc, aspoň na chvíľu som mu mal pomôcť... "

za poskytnutý materiál ďakujem ultr@violetthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi