Billboard.com: "Koniec" - to je vidina The Cure


"Ak sa Vám to nepáči, potom nás nemáte radi" ... túto vetu, v súvisloti s názvom albumu, vypustil Robert na prvej verejnej prezentácii nového albumu v New Yorku, 28. apríla.


Na prvej prezentácii albumu, 28.apríla 2004, v New Yorku, oznámil frontman The Cure, Robert Smith, že v prípade nadchádzajúceho albumu, po 4-ročne prestávke, pôjde o rovnomennú záležitosť. Album "The Cure", o ktorý sa producentsky postaral Ross Robinson, vyjde 29.júna po hlavičkou labelu "I Am" cez vydavateľstvo Geffen. Prvý singel z albumu "The End Of The World" odprezentuje skupina 30. apríla v "The Tonight Show" Jay Lena a ako healineri vystúpia v nedeľu na festivale Coachella v kalifornskom Indiu.

"Myslím, že to to naše najlepšie dielo, aké sme kedy urobili," pyšne ohlasuje Smith. "Album nesie názov "The Cure". Ak sa Vám to nepáči, potom nás nemáte radi." Smith v tichosti zahľadený do seba postáva v rohu miestnosti, zatiaľ čo 40 novinárov a pozvaných hostí počúva 14 piesní nového albumu, príležitostne dodá nejakú poznámku o prípravách na finálnu mixáž a distribúciu.

Album je odpálený pomalou a neľúbozvučnou skladbou "Lost", spolu s prvými oduševnenými Smithovými vokálmi. Pulzujúci bassový rytmus vás dostane na predbežne nazvanej "Labyrinths", so Smithovým nárekom, "Nie je to to isté / Takýto som nikdy nebol / Všetko je úplne iné."

Klasický zvuk The Cure je evidentný na skladbách ako "Before 3", "Taking Off" a "I Don´t Know What´s Going On" s veselými melódiami a dupkavými tempami. Dvanásta skladba, predbežne nazvaná "Jason #3" dodáva albumu opätovnú riadne dávke energie, hlavne vďaka čistému, melodicky vzostupnému refrénu.

Ale album plne zodpovedá svojmu temnému a silnému materiálu, obzvlášť v predposlednej skladbe "The Promise", ktorá má viac ako 10 minút, úžasné vyvrcholenie a zvuk. "Us Or Them" zápasí so svojím názvom v ráznom refréne ("Kedykoľvek si pri mne, nechcem ťa), zatiaľ čo "Going Nowhere" obaluje všetko smútkom a zasnenou produkciou, odohratou na piáne.

"Tu nastal moment, kedy sme sa museli rozhodnúť, či zvolíme koncepčný experiment, kde nič nebude nad 100 BPM, a každý z nás sa podvolí myšlienke nahrať tvrdý, skutočne tvrdý album, ale to by nakoniec až také dobré nebolo," hovorí Smith. "Najlepšie albumy The Cure majú správnu rovnováhu."

Smith zdôraznil, že party na niektorých skladbách nahral bývalý gitarista kapely Porl Thompson, ktorý skupinu opustil v roku 1993. A Robinsonov nátlak boli zásadné skladby nahraté naživo, čo nás vrátilo do našich začiatkov.

"Ross nás chcel nahrať ako skupinu, čo sme neurobili od nášho druhého albumu", dodáva Robert. "Makali sme na tom intenzívne celé dni, kým sme skladbu nedokončili. Všetko bolo hrané naživo a ja som naživo spieval."

Detaily o letnom turné skupiny, o ktorom sa pošuškáva, že bude sprevádzané skupinami, ktoré The Cure inšpirovali - Interpol, The Rapture a Mogwai, si Smith zatiaľ nechal pre seba, ale čosi prisľúbil: "Celé sa Vám to bude veľmi páčiť, pretože sme to robili spoločne."

A tu je predbežný tracklist albumu "The Cure":

"Lost"
"Labyrinths" (working title)
"Before 3" (working title)
"Truth Goodness and Beauty"
"The End of the World"
"I Don't Know What's Going On"
"Taking Off"
"Anniversary"
"This Morning"
"Us or Them"
"Precious Advise" (working title)
"Jason #3" (working title)
"The Promise"
"Going Nowhere"

autor: Jonathan Cohen
zdroj: Billboard.com, 29/04/2004thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi