Burn - 1993


Ak patríte k tým filmovým maniakom, ktorí si nenechali ujsť film "Vrana" (1994), skúste popátrať v spomienkach, ako ste zareagovali na temno-tajomne dynamicky znejúcu skladbu "Burn".


Práve o vzniku tejto skladby alebo textu budú nasledovné riadky. Úvodné scény filmu nám otvárajú dvere k tajomstvu pomsty a celkovej zápletky, a zároveň evokujú "svet", z ktorého sa prebúdza vrana.

V skratke:
Detroid. Erik a Shelly, snúbenci, sa chcú zosobášiť na Halloween, 31. októbra. Deň pred ich "večným zväzkom" vtrhne do ich bytu banda zabijakov z podsvetia. Shelly, ktorá je doma sama, netuší, že dnešným dňom jej sny hasnú. Jeden z chlapov ju zabije. Nič netušiaci Erik prichádza domov, a namiesto Shellynho privítania sa na neho vrhá vrah, ktorý mu vráža nôž do brucha. Jedinou možnosťou, ako sa zbaviť tela, je vyhodiť ho zo štvrtého poschodia. Pád neprežil.
O rok neskôr sa rodí mysteriózna odplata. Erik vstáva z hrobu a čierna éterická vrana, ktorá sprevádza duše z podsvetia, ho vedie do jeho niekdajšieho podkrovia. Na miesto, ktoré mu oživuje všetky spomienky, počnúc od milovanej Shelly, "nezvečneného dňa", až po spomínanú osudnú noc. Pre nič netušiacich prichádza odplata po odplate...

Hlavnú úlohu vo filme stvárnil Brandon Lee, syn legendárneho vyznávača "bojového umenia" Kung- fu. Žiaľ konca filmu sa nedožil. Vrana, sprevádzajúca duše z druhého sveta, splnila svoj účel aj mimo fikcie. V priebehu nakrúcania Brandon tragicky zomiera počas nešťastnej scény, v ktorej protivník na neho mieri z pištole, a namiesto slepého náboja vpálil do neho ten pravý - smrteľný.

Skladba "Burn", uvádzajúca dej celého filmu patrí do repertoáru skupiny The Cure. Zvláštnosťou je iba fakt, že sa jedná o špeciálne premyslenú nahrávku.

Tvorcovia spomínaného filmu pôvodne poprosili Roberta, či by nemohli použiť skladbu "Hanging Garden", ktorá svojim obsahom zodpovedá k dejovej osnove filmu. Táto myšlienka vychádzala z faktu, že pôvodné slová z tejto skladby sú použité a prezentované v samotnom prológu "Vrany".

Je zbytočné trúsiť reči o mysterióznej povahe Smitha. S použitím skladby jednoznačne nesúhlasil, no jeho návrh naproti tomu prekvapil samotných tvorcov. Nahral a napísal text, ktorý, ak sa doň začítate, je námetovým pokračovaním "Hanging Garden", a zároveň na druhej strane prezentuje niečo nové, niečo rovnakého poslania ako text predošlý, s rovnakou intenzitou, a so všetkým tým, čo zodpovedá námetu sprevádzajúceho čierneho operenca.
"Don't look don't look" the shadows breathe
Whispering me away from you
"Don't wake at night to watch her sleep
You know that you will always lose
This trembling
Adored
Tousled bird mad girl... "
But every night I burn
But every night I call your name
Every night I burn
Every night I fall again

"Oh don't talk of love" the shadows purr
Murmuring me away from you
"Don't talk of worlds that never were
The end is all that's ever true
There's nothing you can ever say
Nothing you can ever do... "
Still every night I burn
Every night I scream your name
Every night I burn
Every night the dream's the same
Every night I burn
Waiting for my only friend
Every night I burn
Waiting for the world to end

"Just paint your face" the shadows smile
Slipping me away from you
"Oh it doesn't matter how you hide
Find you if we're wanting to
So slide back down and close your eyes
Sleep a while
You must be tired... "
But every night I burn
Every night I call your name
Every night I burn
Every night I fall again
Every night I burn
Scream the animal scream
Every night I burn
Dream the crow black dream

Dream the crow black dream...


za poskytnutý materiál ďakujem ultr@violetthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi