26 rokov existencie The Cure


Aprílové vydanie magazínu Entertainment Weekly prinieslo aktuálny rozhovor s Robertom Smithom, v ktorom čo-to prezradil o plánoch na nasledujúce mesiace. A je sa na čo tešiť


S novým albumom, chystaným turné a obnovenou popularitou u mladého publika pripravuje Robert možno to najlepšie leto.

Robert Smith našiel konečne aj kúsok slnečného svitu. Pred 26-timi rokmi zapredal tento spevák sentimentálnych piesní svoje srdce kozmetickému priemyslu a s rovnakým zápalom založil The Cure, ktorí zapĺňajú štadióny zmaľovanými fanúšikmi, omráčenými temným divadlom, ktoré popri utrápených melancholických eposoch ("Prayers For Rain") skĺzne do vzrušivých popových singlov ("Friday I´m In Love"). 20 dní po začatí maniakálnych celonočných sedení na trinástom štúdiovom albume (vyjde v júni tohto roka), sedí Smith, počas slnečného popoludnia, v záhrade svojho domu na pobreží, pohodovo našminkovaný a bosý. Je to ako v nebi. Lenže už čoskoro si bude musieť zadovážiť dostatok rúžu pre tento udalosťami nabitý rok.
Nečakane, s nevyhnutným zvukom The Cure, sa Robertove vokály objavili v "All Of This" od Blink 182, 311 nahrali coververziu "Lovesong" a na scénu vyšli indie-rockeri (The Rapture, Interpol, Hot Hot Heat), ktorí sa zhĺbili do každej noty albumu Disintegration.
Toto leto oslávia The Cure 26-te výročie ich pôsobenia na scéne akciou, predbežne nazvanou "Curefest", turné podobne zmýšľajúcich mladých a starých kapiel. Taktiež sa ako hlavné hviezdy objavia na festivale Coachella (1-2.mája, Indio). V rubrike "Listen To This" sme narušili Smithovu kratučkú idylku a porozprávali sa s ním o nadchádzajúcich mesiacoch.

Ide o prvý album po rokoch, u ktorého sa nepredpokladá, že bude posledný?
No, už od prvého dňa v štúdiu prebieha všetko ako rituál. Stále všetkým hovorím: "Robte všetko tak, akoby to bola naša posledná vec". Nemôžte to robiť tak, akoby to bol jeden z vaších albumov, pretože ak to nakoniec nebude dobré, ľudia nebudú chcieť počuť od vás ďalšie veci.

Pracujete s nu-metalovým producentom Rossom Robinsonom (Korn, Limp Bizkit, Vanilla Ice!). Hmm, prečo?
V jednom rozhovore sa zmienil o The Cure a ja som bol zrazu v pokušení. Znovu som si vypočul album Korn (Korn - 1994)... úplne som zabudol, ako sa mi páči. Povedal som Rossovi, kedy začneme s nahrávaním, a že chcem, aby to bol náš najtvrdší a najprecítenejší album, aký sme kedy urobili. Lenže jemu sa páči aj melodická stránka skupiny. Odvoláva sa na "Pictures Of You", ktorá je veľmi zmyselná, ale má aj úžasnú melódiu. Takže nás celkom šikovne zbavil mojich predsudkov o tom, ako by s nami mohol pracovať.

Takže ako to nakoniec dopadlo?
Mal som pocit, že by to mohli byť The Cure, akých ste ešte nikdy nepočuli. Ale Ross chcel v skutočnosti typických The Cure. Teda takých, ako sme vždy zneli. A tak sme nahrali 20 skladieb. Päť z nich je skutočne tvrdých, zvukovo aj textovo. Päť je melancholických a nostalgických, aké sme ešte nemali. Päť má skrz-naskrz popový charakter: vysoké tempo, gitarové reefy. No a ešte päť skutočne zvláštných skladieb. A teraz máme dva týždne na to, aby sme vyriešili dilemu dostať na album 10 skladieb.

Ako píšeš texty v skutočnosti? Myslím, že mnoho ľudí sa domnieva, že texty píšeš krvou na pergamen alebo nejak podobne.
Skoro :)). Píšeš ich perom na papier. Nikdy nie do laptopu. Ale momentálne píšem na stenu, čudné, čo? Je to jedna z vecí, z ktorej vyrastiete: Na steny sa písať nesmie. Pomyslel som si: "Ako je to možné, že aj keď máš vlastný dom, nemôžeš písať po stenách?" Vždy píšem v tej istej izbe, smerovanej k záhrade, a teraz je celá popísaná mojimi textami. Je to trochu bizarné.

Zdá sa, že si sa kultútne "posunul". Ako sa pozeráš na skupiny, ktoré "kopírujú" váš zvuk, ako Interpol a Hot Hot Heat?
V 90-tych rokoch som mal pocit, že The Cure sú absolútne nedocenení. Lenže teraz sa to mení. Objavujú sa nové skupiny, ktoré sa The Cure vyrastali a ja nerozumiem, prečo máte pocit, že sa nám nepáčia. Album Rapture (Echoes) je úžasný, Interpol sú skvelí. Ale Hot Hot Heat sa oduli a vyhlásili: "Neznejeme ako The Cure". Takže si už na nich zrejme viac nespomenieme.

Bude mať Curefest blízko Ozzfestu?
Odohráme zopár koncertov s The Rapture a Interpol. Myslíme si, že by bolo zábavnejšie odohrať v lete zopár takýchto koncertov, ako mať vlastnú šou. Chceme usporiadať niečo, čím by sme oslávili 26 rokov fungovania kapely.

Po rokoch boja proti používaniu skladieb v reklame, si povolil použiť "Pictures Of You" v reklame HP. Čo ťa k tomu viedlo?
No, fakticky som bol zatlačený do kúta. Zúfalo som sa pokúšal vydať kolekciu b-strán (Join The Dots) a jedinou schodnou cestou, ako to dosiahnuť, bolo uvoľnenie skladieb The Cure pre reklamu. Dnes mám z toho nepríjemný pocit, ale na druhej strene, vybral som dve také, ktoré sú už dosť staré na to, aby dokázali jestvovať bez kompromisov. V Európe bola použitá "Inbetween Days" pre reklamné účely Fiat-u, a keď sme ju na Vianoce hrali v Londýne, niekto zakričal: "Hej, Robert, odvezieš sa domov Fiatom?".

Tvoj odveký rival ("nemesis") Morrissey chysté návrat na scénu - vy dvaja ste sa roky fackovali prostredníctvom tlače...
:)) nie je hoden titulu "nemesis"

Ešte stále ťa dráždi?
Nejaký čas so si naňho vážne ani nespomenul. Ponížený opustil U.K, či nie? Tlač sa o ňom pekne nevyjadrovala, tak odišiel do Spojených štátov. Minulý týždeň som počul, že pôjde na fest Lollapalooza. Ale fakt si nemyslím, že to urobí. Štval ma, lebo neprestajne o nás rozprával kraviny. Nakoniec som to nevydžal a začal mu to oplácať. Vyustilo to do peknej hádky. Nikdy sa mi jeho hudobná tvorba nepáčila, ale osobne som voči nemu nikdy nič nemal. Nikdy som sa s ním nestretol.

Môžu The Cure jestvovať bez tvojho typického zjavu?
Neviem, či by som bol schopný bez make-upu vystupovať, takže asi iná voľba nie je.

Keby si pochopil, že make-up naozaj potrebuješ?
Asi 18 mesiacov po tom, čo sme začali hrať. Prvý rok to bolo v pohode. Ale ako sa veci zvačšovali, potreboval som si osvojiť osobnosť, veril som, že sa vo mne ukrýva ešte niekto iný. Doma samozrejme make-up nenosím. Ale predtým, ako v štúdiu začnem spievať vokály, si make-up nanesiem.

Vieš, že Coachella je v kalifornskej púšti. Teplota tam dosahuje skoro sto stupňov. Nemyslíš si, že sa roztopíš?
Objavil som špeciálny make-up od výrobcu M.A.C. Môžte ho nosiť aj na horúcom slnku a on nezíde.

zdroj: Entertainment Weekly 04/2004
autor: Brian Hiattthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi