Zillo Music Festival 13.07.2002 - prepis rozhovoru s Robertom zo ZilloVCD


Jedno jediné festivalové popoludnie rozhodlo o odložení nahrávania nového albumu... čo všetko sa z pripravovaných plánov The Cure na prelom rokov 2002/2003 splnilo, zistíte po prečítaní rozhovoru s Robertom Smithom.


Mohol by si sa predstaviť? (pre Zillo Video CD)
Zdravím Vás zo Zillo festivalu, som Robert, spevák The Cure.

Môžeš nám popísať svoje dojmy z tohtoročného Zillo festivalu?
Zillo festival má pre The Cure špecifický význam, pretože je to pre nás už tradícia účastniť sa na jednom z najnáročnejsích festivalov. Vieme, že tu môžme zahrať skladby, ktoré si inde dovoliť nemôžme, pretože je tu vždy kompromisné publikum a veľký počet zarytých fandov The Cure. Je to jeden z najskvelejších festivalov, kde hráme a dúfam, že to týmto nezarieknem (smiech).

Zmienil si sa, že máš tento festival rád, nakoľko tu stretneš ľudí, s ktorými sa len tak stretnúť nemôžeš. Tešíš sa na niekoho špeciálne na tomto festivale alebo na ďalších, kde sa objavíte?
Minulú noc som bol s The Orbital. Hrali o druhej nad ránom. Stáli sme na backstage a sledovali ich. Bolo to super. Kto tam bol ešte? Áaa, Primal Screams! Vyzerajú ako gitarový technici The Banshees´s v minulosti ... a dnes večer hrá Wayne Hussey! Inak, dnes sa prvýkrát stalo, že som s nikym nehovoril a zrejme už ani s nikým nebudem, pretože hneď po koncerte sa presúvame na ďalší festival. Popravde, do konca leta musíme zvládnuť 13 koncertov, takže stretnem nespočet ľudí, s ktorými sa bežne stretnúť nemôžem. Aj keď z toho nič hmotné mať nebudem, aspoň sa usvedčím v tvrdení, že aj iní ľudia môžu byť zaujímaví a príjemní. Jediný spôsob, ako môžte týchto ľudí spoznať je buď takto, alebo vďaka rozhovorom v tlači, ale ľudia sú úplne iní, keď zrazu nemajú v ruke mikrofón. Pre mňa je to jedinečná príležitosť pokecať s ľudmi, ktorý pracujú v rovnakej branži ako ja, a naša konverzácia je úplne bezprostredná, priama ... napr. hoci som nikdy predtým nestretol The Orbital, začali sme sa rozprávať, akoby sme sa poznali celé roky, pretože, viete, máte k dipozícii len jednu hodinu a je toľko o čom rozprávať. To je to, čo mám rád, ale zasa musím zopakovať to, čo som vám povedal v našom poslednom interview (05/2002), najradšej mám vystúpenia na miestach, kde už hrávame pravidelne nejaký ten čas, pretože ste tam omnoho slávnejší. Môžme zahrať kopec menej známych piesní, ktoré sa inde nedajú, a na dnes večer (vrúcny smiech) je pripravený dosť čudný setlist. Dúfam, že sme správne odhadli publikum.

Počas vášho vystúpenia v talianskom Conegliane (06/07/2002) sa strhla príšerná búrka....
To nebola žiadna obyčajná búrka, ale ďalšia "potopa sveta" a javisko bolo akousi Noemovou archou. Bol to parádny šok. Prvýkrát za celé tie roky sa nám stalo, že ku nám pristúpil promotér a povedal: "Ak chcete dokončiť koncert, tak pokračujte!" Za normálnych okolností by som mu povedal: "Nemôžme hrať, veď je to tu všetko pod prúdom...", lenže to mokré a premrznuté publikum prišlo kvôli nám, tak sme kompletne premočení a premrznutí hrali ďalej ... jednoducho som sa nedokázal zvrtnúť o odtiaľ odísť. Takže sme všetko rozložili a hrali na malom pľaci namačkaní na sebe. Bolo to úplne bizardné. Nič také som predtým nezažil. Pedálová doska bola pod vodou, nič nefungovalo. Pravdepodobne sme boli všetci pod prúdom. Vrátilo ma to späť do minulosti, keď sme hrali po krčmách, nech sa dialo čokoľvek. A ten taliansky festival ma utvrdil, že minulosť vo mne stále žije. Neznamená to, že som stále mladý, ale myslím si, že pokiaľ sú ľudia ochotní si to vystáť a sledovať nás, mali by sme byť pripravení hrať. Očividne to bolo nebezpečné, ale pokiaľ som stále bohabojný človek, viem, že všetko bude v pohode... (smiech)

Teda skúsenosti ťa inšpirujú? Máš pocit, že aj keď spravíš "krok späť", veci budú fungovať ďalej?
Ale áno, aj keď si myslím, že najviac inširujúce bolo to publikum. Bola to skvelá šou. Museli sme to na 15 minút po šiestich alebo siedmych piesňach stopnúť, ale vrátili sme sa späť, pretože tí ľudia tam jednoducho stáli a čakali na nás ... to znamená, že ľudia, pre ktorých hráme sa s nami cítia skvele. Nemyslím si, že publikum Bryana Adamsa by čakalo premrznuté v daždi s nádejou, že sa vráti späť na pódium. Na pódium musíte vystúpiť s myšlienkou, že polovica publika vás zbožňuje a tá druhá nenávidí. Vždy to tak robíme, pretože, hmmmm .... niekedy je to pravda (smiech). Trochu ťažšie sa to znáša, takže ak niekto po vás hodí flašu, kašlete na to, pretože je to niekto z polovice publika, ktoré vás neznáša, a to sú idioti. Teda, na posledných piatich vystúpeniach bola od publika celkom dobrá odozva, a to sme nehrali "Just Like Heaven" alebu "Lullaby". Niekto o nás povedal, že na festivaloch hráme preto, že sme pekne otrávení realitou, a čosi na tom aj bude. Skúsenosti, ktoré nazbieram počas festivalových vystúpení sú uplné odlišné od tých v bežnom živote ...ak ich nevyužijem, tak to neskôr oľutujem.

V máji si sa zmienil, že nemáš predstavu, ako naložíš s novým materiálom a že kapela bola zmätená z tvojich "nových nariadení". Takže, v akom stave je nový album po skúškach?
Súčasný stav je asi takýto: Máme 40 nových skladieb a mám vybrať 10, ktoré budú na ďalšom albume. Mám na to asi mesiac... ale dnes sa napodiv všetko zmenilo, pretože som si myslel, že v októbri máme začať nahrávanie, ale dnes napoludnie sme dostali ponuku, čosi v októbri urobiť, a je to skutočne zaujímavá, hmmm VEC! Niečo, čo sme nikdy doteraz neurobili. Práve sme sa o tom rozprávali a som v pokušení kvoli tomu odložiť nahrávanie. Pretože to bude udalosť, ktorú pravdepodobne sfilmujeme a vydáme na DVD, veď doteraz sme vydali len jeden DVD disk. Je to niečo, čo môžme urobiť sami pre seba a bude to skutočne významná udalosť. Ak to nevyjde v októbri, tak pravdopodobne sa čosi uskutoční .... v máji budúceho roka, na oficiálne 25 výročie založenia The Cure, premýšlam o vydaní cd box setu b-strán všetkých singlov, rárít ...Universal s tým predbežne súhlasí, takže by to mohlo všetko vyjsť v máji budúceho roka. Dúfam, že sa mi v máji podarí dostať všetkých bývalých členov kapely na jedno pódiu a uskutočniť veľkú "historickú noc The Cure", ale je to príliš ambiciózny projekt, možno sa to nepodarí ...ale ak by, myslím, že by to bolo skvelé.

Setlist koncertu:
Plainsong, The Figurehead, From the Edge of the Deep Green Sea, The Drowning Man, Torture, Push, The Kiss, If Only Tonight We Could Sleep, Pictures of You, Shake Dog Shake, Siamese Twins, One Hundred Years, Bloodflowers, Pornography, Disintegration

1st encore: 3 Imaginary Boys, M, Play For Today, A Forest
2nd encore: Charlotte Sometimes, Faiththinking of the days that are no more

©2001-19 monghi