Robert v British Breakfast News - 01/2004


Moderátor relácie "Ear Candy" Colin Murray, vysielanej stanicou Channel 4, si do štúdia pozval Roberta Smitha. Bolo to krátko po odohraní koncertu v Londýne, 11.decembra 2003. To však ešte netušil, že Robert svojou prítomnosťou v štúdiu nie je vôbec nadšený.


Robert Smith, vitaj.
Čauko.

Najprv sa chcem ospravedlniť, že sme ťa sem v takúto pozdnú hodinu dotiahli
Hmm... čo už...

Na mieste kde sedíš, to tak nepoznať, ale ver mi, že na kamere vyzeráš ohromne!
(Robert sa schuti zasmeje).

Na konci 80-tych rokov, keď si bol na vrchole ...
(Robert prevráti očami a dodá) Neboli sme na vrchole! Na vrchol sa stále šplháme! O čom to hovoríš?

Jasné, jasné že stále stúpate, ale...
(Roberta už začína vytáčať a opäť preruší moderátora:) Preruším ťa priateľu, pretože v tejto krajine to stále nikto nechápe. Komerčne sme v 80-tych rokoch nedosiahli žiaden vrchol.

Chceš povedať, že ani podľa kritiky?
Prestaňme s tým, žiadne pochvalné kritiku v UK nikdy neboli. Je úplne jedno, čo si myslí kritika ... aj tak to nikdy nie je pravda. Keď sme hrali v 90-tych rokoch, a v roku 2000 na Bloodflowers tour, hrali sme pred omnoho viac ľudmi, ako sme kedy hrali počas celej našej dovtedajšej kariéry, a toto kritika nikdy neovplyvní, či už nás bude chcieť potopiť alebo nás nechá plávať, už toľkokrát sa mýlila.

(Po tomto si dal Robert pauzu, prevrátil oči a natiahol sa za flašou piva, ktorú mal položenú pri kresle.)

Toto fakt neznášam.

Čo akože?
Nechať sa dotiahnuť na takúto akciu.

Nie..mal si pravdu ...koncertovali ste s Joy Division, čo je čarovné, a s The Jam ..hrali ste s kopec inými kapelami. S ktorou kapelou si na pódiu zažíval podobé pocity ako s The Cure?
Myslím, že najbližie som sa k tomu priblížil s the Banshees, a hlavne vtedy, keď The Cure vystupovali s The Banshees po prvý krát, v roku 1979. The Banshees vtedy vynechali 2 koncerty a mne nezostávalo nič iné, len do konca turné hrať s The Banshees a s The Cure účasne. Bola to pre mňa obrovská životná skúsenosť.

Ok, teraz sa na nás pozerá asi 100 000 ľudí, ktorý nevlastnia žiaden váš album. Ktorý z vašich albumov by si im najviac odporučil? Nie taký, ktorý by mali vlastniť, ale taký, ktorý by si im fakticky odporučil.
Jednoznačne DVD Trilogy, ktorý sme vydali minulý rok, pretože si myslím, že zahŕňa to najlepšie, čo The Cure urobili. Normálne by som s týmto mohol šťastný všetko skončiť. Ale faktom je, že sme stretli Rossa Robinsona, amerického producenta, ktorý objavil Korn, a ďalšie kapely, ktoré za normálnych okolností nemajú s The Cure nič spoločné. Je do nás blázon, povedal: "Ak s vami urobím album, môžem zomrieť." Boli sme spolu v štúdiu 3 týždne a boli to tie najfantastickejšie 3 týždne strávené v štúdiu, odkedy sme začali nahrávať.

Ok. The Cure sú opäť v štúdiu a dúfame, že sa s nimi o pár týždňov opäť stretneme...thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi