Iba pre 50% zbožňovaných


Ďalší spomienkový rozhovor, ktorým si opäť môžete pripomenúť zatiaľ posledné "letné" turné The Cure. Je 20. júla 2002 a nachádzame sa v Britanny


Tlačová konferencia sa začína netradičným odovzdávaním futbalových dresov členom skupiny:

Nazdar, ďakujeme za tvoju návštevu. Než začneme rozprávať o letnom turné, nahliadnime trocha do budúcnosti. Hovorí sa o novom pripravovanom albume a o dátumoch možného nahrávania, niekedy v septembri alebo októbri, neviem presne. Povedal by si k tomu niečo bližšie?
Nahrávanie je naplánované na október, ale tento týždeň nám navrhli zavŕtať sa do pár skvelých vecí. Mali by sa konať v Anglicku, Francúzsku a v Nemecku. Až po týchto akciách začneme s nahrávaním, pravdepodobne v novembri, decembri a v januári. Dúfam, že vo februári už budeme hotoví.

Na akú tóninu je naladený váš pripravovaný materiál?
Tvrdý rock... naozaj, nesrandujem.

Ako? Mohol by si to prosím ťa zopakovať?
Tvrdý rock.

Tvrdý rock?
Áno.

Aké máš poznatky o Brittany? Zvlášť, vieš niečo o týchto festivaloch? Ak si mal kadejaké poznatky predtým, než si sem prišiel, čo si si o tomto mieste myslel? Zmenil sa teraz, keďže si tu, tvoj názor?
Na Brittany si spomínam až veľmi dobre. Boli to moje prvé prázdniny s rodinou za hranicami. Boli sme v Dinarde, nie som si istý. Dnes tam prenocujeme. Viem, že vtedy bolo slnečné počasie, nádherné pláže, more a veľa broskýň. V Brittany som po prvýkrát jedol broskyňu. Je mi záhadou, prečo sme doteraz nehrali na tomto festivale. Počas našich vystúpení po Francúzku sme v Brittany hrali asi dvakrát. Myslím, že to bolo v Quimpri a Caen-e.

Niekto upozorní Roberta, že sa zmýlil. Nejedná sa o Caen.

Nie je to tak? Je to v niektorej škandinávskej krajine? Tak vidíte, v tomto prípade, sme tu hrali iba raz.

Myslím, že ste hrali v...(?)
Máš pravdu. Tak, boli sme tu dvakrát a aj to len z toho dôvodu, že aj v Cornwally (v Anglicku) sme dvakrát vystupovali. Máme pred sebou ešte veľa práce...ak si dobre spomínam, to miesto veľmi dobre pripomína Cornwall. Ak ste boli na tom festivale, je to niečo ako Elephant Fair, tradičný festival v Anglicku. Vládne tam príjemná atmosféra, skoro ako moja osoba. Brittany je k tomu veľmi podobné.

Teraz ti položím veľmi osobnú otázku. Pred sedemnástimi rokmi si zorganizoval v Grécku festival - Rock v Aténach( Rock in Athens). Doteraz sa spomína na tú udalosť. Pamätáš si ešte, ako si to prežíval?
Máš na mysli Rock v Aténach v roku 1985? Ach, došli nám sily. Bol to jeden z významných momentov v našej histórii. Naša energia priam explodovala po prvej alebo druhej skladbe a Boris pokračoval v bubnovaní, ja som podišiel viac dopredu a celý dav začal spievať, myslím, Close to me alebo niečo iné. Po tomto úspechu sme si náhle uvedomili, že všetci títo ľudia nás poznajú, poznajú naše skladby. Vládol v nás silný pocit, že sme mali zo seba vydať oveľa, oveľa viac. Na ten výlet do Atén si pamätám veľmi dobre... bol som tam po prvý krát.. a nevedel som, čo tam tým ľuďom poviem. Na veky vekov sa mi tá udalosť vpísala do pamäti.

Na tohtoročných festivaloch nehráte viacero svojich singlových skladieb, ale uprednostňujete skladby pochmúrnejšie, ťažšie stráviteľné pre to publikum, ktoré vás veľmi dobre nepozná. Podobne niečo ste robili na Dream tour. Máte plné zuby hrania prihlúplych popov7ch skladieb?
Áno, na toto je jednoduchá odpoveď. Tentoraz sa cítim oveľa vyrovnanejší, ak hráme temnejšiu stránku skladieb. V minulosti sme na festivaloch urobili veľkú hlúposť. Mysleli sme si, že 50%publika nás miluje a 50% nenávidí. Tak sme sa snažili získať si tých nenávistných 50% a to bola pekná konina. Tentoraz hráme pre 50% nás zbožňujúcich a tí zvyšní si aspoň vypočujú našu potemnejšiu náladu, akú ešte nepočuli a možno si nás obľúbia. Odohrali sme už päť festivalov, fanúšikovia nás môžu posúdiť. Ich reakcia bola absolútne iná. Konečne sme si toho užili aj my. Predtým, počas festivalov, sme sa vôbec necítili v našej koži. Zmena, ktorá prišla s Bloodflowers nám dáva dobre vyhliadky. Presladený The Cure skončil. A ja sa cítim trocha postarší.

Ďalšia otázka sa týka tvojej spolupráce s Trentom Reznorom. Sedeli ste na nejakom projekte a mňa by zaujímalo, kde je ten projekt? Prispeje niečim na nový album?
Počas uplynulých dvoch rokoch som pracoval na mojich vlastných veciach. Viacero ľudí sa začlenilo do projektu a jeden z nich, ktorý nič neurobil a ktorého som sám preferoval, je Trent. Pevne verím, dúfam, že do šiestich mesiacoch niečo urobí. Okolo... šesť ľudí spolupracuje so mnou na tom albume. Každý jeden z nich odviedol slušnú prácu. Každý jeden, okrem dvoch. Jeden z nich je Trent, tak... neviem čo sa chystá urobiť, ale... stále dúfam, že niečo predsa len urobí. Poniektorí ho poznajú, hoci nie veľmi dobre. Ja ho poznám až príliš dobre, však viete...

Vidím, že sa ti veľmi dobre darí ako aj v „práci“ tak aj v súkromí. Existuje niečo, o čom ešte snívaš?
Pre seba? Niečo, čo by som chcel pre seba? Asi... hm, prial by som si odohrať dnes večer to najlepšie vystúpenie. A nielen dnes. Táto motivácia ma drží pri živote. Ak urobím čokoľvek, tak ako to urobím, motivácia ma stále vrhá do ďalšej príležitosti. Je divné byť na tomto svete pretože nikdy nie som s ničím úplne spokojný, skrátka, som príšerný. Ak by iní boli v mojej koži a v mojej pozícii, užili by si toho oveľa lepšie než ja. Som si tým istý.

Ďalšia otázka sa týka albumu Greatest Hits. V niektorých novinách bolo napísané, že nahrávacia spoločnosť povyberala skladby,určila počet a ty si mohol potom s ich rozhodnutím manipulovať. Aké zmeny si urobil?
Nebolo to presne tak. Ja som robil výber, ja som vyberal nahrávky. Jedná sa predsa o najväčšie hity aspoň si myslím, že sú tie najväčšie. Ak by som bol pánom celej situácie, povyberal by som úplne odlišné skladby, ale väčšina z nich by nebola hitmi. Ale bol som viazaný zmluvou, a nastal zlomový bod, aby som od zmluvy mohol odstúpiť. Ten album nepatrí k mojim obľúbeným.

Teraz sa priprav na dve otázky. Zaujímalo by ma kvôli čomu sa presunul dátum nahrávania albumu, ktorý bol naplánovaný na september? A ďalšia otázka sa týka tvojho sólového albumu. Nie je pre teba trocha ponižujúce, že tvoj album vyjde ako bónus spolu s pripravovaným albumom?
(smiech) Ani z voza ani na voz. Nevieme čo presne urobíme. Chystáme sa prekvapiť s troma netradičnými vystúpeniami. Ak by som všetko vyzradil, už by to nebolo prekvapenie. Jedná sa o tri vystúpenia. Netradičné vystúpenia a viac k tomu nepoviem. A nakoniec sa chystáme za niektorými vecami urobiť definitívnu bodku. Polydor a Elektra súhlasili s vydaním „b“ nahrávok. Chceli sme urobiť niečo retrospektívne. Na Halloween sme chceli zahrať tie skladby, ktoré sme ešte napríklad nikdy nehrali. Kolekcia „b“ nahrávok je akýmsi návodom - pomôckou vniknutia do našej podstaty. Cez Vianoce sme sa chystali dať dokopy všetkých niekdajších členov skupiny. Naviac sa chystáme pripraviť DVD na tému história skupiny, k tomu pridáme aj netradičný materiál vo forme rozhovorov s mojimi komentármi. Tieto veci som chcel odviesť čo najlepšie a kvôli tomu sa oddialilo nahrávanie albumu. Ak niečo robím, dám si na tom záležať.
Zverejnenie môjho sólového albumu pramení zo špekulácií jeho existencie, ktorá sa naťahuje a naťahuje. Ak by som ten album vydal ako sólový, ľudia si pomyslia: "To je ale skurvený odpad".
Ľudia očakávajú niečo lepšie než to v skutočnosti je. Rozhodol som sa, že za ten album nechcem ani fuka, nech si ľudia myslia čo chcú... ak mu neprídu na chuť, nevadí. Ak sa im zapáči, získajú dva albumy v jednom. Pravda je taká, že všetok ten na mňa dopadajúci tlak mi dáva zabrať - rozprávaš o tom báje a keď to nakoniec vydáš, ľudia si pomyslia: "Toto má byť čo?", nuž viete, zakaždým je to tak- viete o tom albume, viete, že by mal vyjsť, nakoniec si ho vypočujete a skonštatujete: "Poondiatý odpad". Ja mám opačný problém. Ja na tom albume stále pracujem. A taktiež predpokladám, že by som ho nemusel zverejniť, v skutočnosti nechcem robiť sólo veci, nechcem odohrať moje sólo vystúpenia alebo hocičo k tomu podobné. Mal by som mať teraz po ruke túto poondenú skupinu. Ale aj oni sú lenivci.

Všetci dobre vieme, že si futbalovým fanúšikom. Ak sa zamyslíme nad starodávnym tradičným odporom medzi Anglickom- Francúzskom, skákal si od šťastia, keď sme boli vylúčení "z prevádzky"?
Áno, ale bolo v tom aj malé množstvo smútku, pretože som si skutočne myslel, že aj Francúzi boli dobrí. Mysleli si to aj iný. Veľmi som sa tešil na môjho obľúbeného futbalistu Zidane. Smial som sa, ale s nadhľadom. Oveľa viac som prekypoval šťastím, keď vylúčili Argentínu. A tradičná nenávisť medzi Anglickom a Francúzskom neexistuje medzi fanúšikmi The Cure. Nie som až takým vlastencom. Nenávidíme Nemcov, nie Francúzov.

Fajn. Srdečná vďaka.
Merci.

za poskytnutý materiál ďakujem ultr@violetthinking of the days that are no more

©2001-19 monghi