Ross Robinson - Šialenec


S kým sa to rozhodli chalani z The Cure spolupracovať na novom albume? Je vôbec spolupráca medzi Robertom a Rossom možná? Prečítajte si, čím museli prejsť všetci tí, ktorí s Rossom spolupracovali


Producent kapely Korn, Vanilla Ice... Ross Robinson, dostáva záchvaty zúrivosti, kričí, udiera päsťami gitaristov, kým z nich nedostane zvuk, ktorý chce.

Ross je jediným producentom, ktorý tlčie gitaristov a v štúdiu od zlosti hádže kvetináče o stenu. Ale na nahrávky, pod ktoré sa podpísal, sa zatiaľ ešte nik nesťažoval. Ross si vybudoval taktiku, ktorou dotiahol Korn, Sepulturu a Limp Bizkit k platinovej sláve. Teraz si bývalý speedcorový gitarista, zmenený na bohabojného hitmakera, može dovoliť rozdávať vlastné rany päšťami, nech sú už akokokľvek bolestivé.

"Dožadujem sa toho, o čo žobroním", hovorí rodák z Barstowu v Kalifornii. "Chcem proste, aby si to hudobníci uvedomili, a aby pocítili, odkiaľ ich hudba vychádza - a niekedy sa mi podarí ich s ťažkosťami dotlačiť do polohy, že si to fakt uvedomia".

Robinsonova technika nahrávania je taká nekonvenčná, že sa dá kľudne povedať, že takto može len s ťažkosťami čosi vyprodukovať. Radšej ako vysedávanie v kontrolnej miestnosti za sklom, preferuje Ross mixovanie priamo v nahrávacej miestnosti spolu s kapelou, kde tomu všetkému velí kombináciou brutálnej sily a psychologického nátlaku. "Budem rozhadzovať po miestnosti koše s odpadkami, hádzať ľudí o zem, biť gitaristov, až kým sa v skladbách sami nestratia", dodáva Ross. " Po Jonathanovi Davisovi (spevák Korn) som skočil a svoje palce som mu surovo pritlačil k hrdlu, až kým som z neho nedostal správne vibrovanie hlasu".

Svoju vrtkavú vášeň predviedol Robinson aj počas produkcie nového aggro-metalového albumu Vanilla Ice "Hard To Swallow". "Ice prišiel v jeden deň do štúdia úplne zdeprimovaný, pretože mal práve nejaké tažké rodinné problémy", spomína Ross. "Tak som ho usadil a kázal mu napísať o tom pieseň. No a stala sa z nej jedna z najlepších skladieb albumu".
Vanila Ice pritakáva: "Ross je ako šialený vedec. Bol ochotný zo mňa dostať všetko. Nahrávanie tohto albumu, bolo ako prechod očistcom".

Zdroj svojho grázlovského správania vidí Ross niekde "tam hore". "Hudbu stvoril Boh", vyhlasuje tento 31-ročný producent. "Neexistuje skladba, ktorú by nenapísal Boh, a ktorá by nebola oslavou Božieho ducha. Skrze nás, nám pripomína, aké to duchovno vlastne je. Ja sa len snažím o komunikáciu, prenos pocitov... dostať to zo srdca hudobníkov do duše poslucháča".

zdroj: Rolling Stone, 26.11.1998thinking of the days that are no more

©2001-19 monghi